Polski ład

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku – czy będzie możliwa?

zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Zastanawiasz czy wybrałeś dobrą formę opodatkowania na 2022 rok? Sprawdź, czy będzie możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku.

Forma opodatkowania dochodów w działalności gospodarczej jest kluczowa dla optymalizacji obciążeń podatkowych. Przepisy podatkowe niestety są tak skonstruowane, że wybranie sposobu opodatkowania możliwe jest zawsze na początku każdego roku, kiedy tak naprawdę trudno ocenić, jak będą się rozkładały nasze przychody i koszty. Do tej pory nigdy nie było możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku lub po jego zakończeniu. W dzisiejszej publikacji opiszemy czy będzie taka możliwość w trakcie 2022 roku.

Kiedy należy zgłosić zmianę formy opodatkowania?

Zmianę formy opodatkowania co do zasady należy zgłaszać w terminie do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeżeli to będzie miało miejsce w styczniu, to zgłoszenia należy dokonać do 20 lutego. Nie ma możliwości na zmianę wyboru jeżeli taki termin zostanie przekroczony. W takim przypadku trzeba będzie zaczekać z decyzją do kolejnego roku podatkowego.

zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Propozycje zmiany ustawy o Polskim Ładzie

Od początku 2022 roku toczą się dyskusje na temat wydłużenia terminu na decyzję odnośnie wybrania formy opodatkowania. Ma to oczywiście związek z wprowadzonymi zmianami w ustawie o Polskim Ładzie, która zrewolucjonizowała wiele zasad dotyczących rozliczania danin publicznych. Jak do tej pory nie zapadły żadne wiążące propozycje ani ustalenia w temacie zmiany formy opodatkowania ex post. Wiele środowisk związanych z biznesem przedkłada swoje propozycje do projektu nowelizacji ustawy o Polskim Ładzie, która ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. Powróciły dyskusje na różne tematy, a jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Proponuje się wprowadzenie możliwości takiego wyboru w trakcie 2022 roku lub po jego zakończeniu z uwagi na niestabilność prawa podatkowego.

Czy będzie możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku?

Po konsultacjach dotyczących ustawy o Polskim Ładzie Ministerstwo Finansów przedstawiło swoje propozycje m.in. odnośnie zmiany formy opodatkowania w trakcie 2022 roku lub po jego zakończeniu. Jak się okazuje wariantów może być kilka:

  1. Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt mogą się zdecydować na wybór skali podatkowej w terminie do 22 sierpnia 2022 r. W takim przypadku działalność przez pół roku byłaby opodatkowana ryczałtem, a przez drugie pół roku na zasadach ogólnych. Ryczałtowcy będą mogli się również zdecydować na zmianę formy po zakończeniu roku podatkowego.
  2. Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy będą mogli zdecydować o zmianie formy opodatkowania na podatek według skali, mają czas na decyzję do 30 kwietnia 2023 roku.

Jak podkreśla wiceminister Soboń nie będzie innych terminów na zmianę decyzji co do wyboru formy opodatkowania. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać jedynie osoby, które wybrały na 2022 rok ryczałt lub podatek liniowy.

Podsumowanie

Zmiany w ustawie o Polskim Ładzie to kolejne wyzwanie szczególnie dla księgowych, biur rachunkowych no i przede wszystkim przedsiębiorców. Jak widać sytuacja jest dynamiczna jeżeli chodzi o przygotowywaną nowelizację Polskiego Ładu. Z niecierpliwością czekamy na ostateczny kształt zmienianych przepisów, które na pewno przyniosą kolejne pytania, wątpliwości i nieścisłości. Jak widać rok 2022 będzie pełen niespodzianek.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość