Polski ład

Zmiana wartości dochodu a korekta deklaracji ZUS w roku 2022

zmiana wartości dochodu a korekta deklaracji ZUS

Pomyliłeś się przy wyliczaniu dochodu podatkowego? Sprawdź, czy powinieneś złożyć korektę deklaracji do ZUS.

Rewolucja w naliczaniu składki zdrowotnej wprowadzona ustawą o Polskim Ładzie nie ułatwia życia ani przedsiębiorcom, ani księgowym. Pytań i wątpliwości jest bardzo wiele a uzyskanie miarodajnych informacji na każde z nich nie jest wcale takie proste. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy jeżeli nastąpi zmiana wartości dochodu należy złożyć korektę deklaracji do ZUS.

Podstawa do naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku

Od 2022 roku podstawą do naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przy opodatkowaniu według skali podatkowej lub podatkiem liniowym jest dochód wypracowany w działalności gospodarczej. W tym miejscu należy przypomnieć, że bez względu na to, czy przedsiębiorca wybierze kwartalny, czy miesięczny sposób opłacania zaliczek PIT, to i tak musi obliczać dochód miesięczny na potrzeby rozliczania składki zdrowotnej w ZUS. Kwoty dochodu przyjęte do wyliczenia składki zdrowotnej na ogół będą takie same, jak do obliczenia zaliczki na podatek PIT, jednak mogą wystąpić rozbieżności i pojawiają się wątpliwości.

Zmiana kwoty dochodu a korekta deklaracji ZUS w 2022 roku

Przepisy nie zabraniają składania korekt deklaracji ZUS. Pamiętajmy, że od 2022 roku składki zdrowotne ZUS są rozliczane w okresach miesięcznych, a po zakończeniu roku składkowego ma być złożone również roczne rozliczenie. Przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy jeżeli nastąpi pomyłka przy wyliczeniu dochodu w podstawie do składki zdrowotnej za dany miesiąc będzie możliwość złożenia korekty deklaracji ZUS za ten okres. Przykład wyliczenia podstawy do składki zdrowotnej na zasadach ogólnych dostępny w materiałach informacyjnych ZUS:

 
przykład wyliczenia składki zdrowotnej
 

W świetle obecnych wyjaśnień i informacji ZUS nie ma przeciwwskazań do składania rozliczeń korygujących, które mogą generować zarówno nadpłaty, jak i niedopłaty. Poniżej stanowisko ZUS zawarte w materiałach informacyjnych, w których ZUS odnosi się do sytuacji, w której powstanie niedopłata, nie ma natomiast stanowiska w sprawie ewentualnej nadpłaty składek zdrowotnych:

 
korekta podstawy i składki zus
 

Można zakładać, że do upływu terminu na rozliczenie roczne składek ZUS będzie można składać korekty miesięcznych deklaracji ZUS DRA. Po tym terminie powinna być możliwość złożenia korekty rozliczenia rocznego. Mając jednak na uwadze, że przepisy nie wypowiadają się wprost na ten temat nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, jaka zasada będzie obowiązująca. Rozliczenia roczne będą składane w 2023 roku, więc na pewno do tej pory pojawią się kolejne informacje i wyjaśnienia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość