Polski ład

Zmiany w Polskim Ładzie – ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej

Jesteś ciekaw jakie zmiany zostały wprowadzone w Polskim Ładzie? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Obliczanie składki zdrowotnej w Polskim Ładzie nie zawsze jest proste i oczywiste. Nic więc dziwnego, że środowisko przedsiębiorców i księgowych postuluje o doprecyzowanie pewnych pojęć związanych z tym tematem. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zmiany ustawy o Polskim Ładzie, w której jest mowa o rozliczaniu składki zdrowotnej.

Ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej

Jak się okazuje nie zawsze w podstawie dochodu do naliczania składki zdrowotnej znajdą się takie same kwoty, jak przy obliczaniu zaliczki na podatek. Wątpliwości wzbudzają zasady rozliczania:

  • różnic remanentowych,
  • sprzedaży środka trwałego,
  • straty z lat ubiegłych.

Co do tych dwóch pierwszych pozycji, to jest o nich mowa w zmienionej ustawie o Polskim Ładzie. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będziemy rozliczać straty z lat ubiegłych.

Zmiana ustawy o Polskim Ładzie – ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej

Zmiana ustawy Kodeks spółek handlowych zawiera również zmianę w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w której pojawiły się zmienione przepisy:

  1. Dochód ze zbycia środków trwałych w firmie nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.
  2. Przy ustalaniu dochodu będą brane pod uwagę różnice remanentowe, co pozwoli na uwzględnienie w kosztach zakupowów dokonanych w latach poprzednich. Jeżeli różnice remanentowe miałyby powiększać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, to w 2022 roku nie będą uwzględniane przy wyliczaniu składki.
  3. W stosunku do kształtu ustawy przed zmianą pojawiła się informacja, że z przychodów przyjmowanych do obliczania składki zdrowotnej zostały wyłączone przychody zwolnione od podatku dochodowego inne niż określone w art. 21 ust. pkt 63a, 63b, 152-154 ustawy o PIT. Wyłączona została większość przychodów zwolnionych od podatku z wyjątkiem:

Zasada ta dotyczy również przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta a więc zacznie obowiązywać po ogłoszeniu w dzienniku ustaw.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość