Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

JPK (Jednolity Plik Kontrolny) – to warto wiedzieć

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci nowymi zasadami kontroli skarbowej, czyli obowiązkiem przekazywania co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i nie wszystkie biura rachunkowe są na to gotowe. Tymczasem za brak przesłania JPK grożą sankcje karno-skarbowe.

Jednolity Plik Kontrolny – co to jest?

JPK to zbiór danych finansowych, m.in. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), które należy przesyłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej, przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Dane do utworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego mają być pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa, w określonym układzie i formacie (schemat xml).

JPK_VAT należy przesyłać co miesiąc (do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca). Co ważne, dotyczy to także przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie – oni też będą musieli dostarczać JPK_VAT co miesiąc.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to prawdziwa rewolucja w podatkach, która od 2018 r. obejmie większość firm.

Dlatego już teraz upewnij się, czy Twoje biuro rachunkowe jest na nią gotowe.


5 pytań o JPK, które powinieneś zadać swojej księgowej


1. Czy masz obowiązek wysyłania JPK?

Obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego od 2018 r. będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani do VAT i prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (w tym arkuszy kalkulacyjnych, np. Word lub Excel).

Obowiązkiem tym objęte są już duże i małe przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 r. dołączą do nich mikroprzedsiębiorcy – a więc firmy, które:

 • zatrudniają mniej niż 10 osób,
 • generują obroty nieprzekraczające 2 mln euro.

2. Czy Twoje biuro rachunkowe obsłuży JPK?

Jednolity Plik Kontrolny można wysłać wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, przy użyciu podpisu elektronicznego. Oprócz podpisu elektronicznego, Twojemu księgowemu będzie potrzebny specjalny program księgowy dostosowany do nowych wymogów i potrafiący obsłużyć JPK.

JPK_VAT – generowany na podstawie dokumentów kosztowych i faktur sprzedaży – musi zawierać wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze), także te w wersji papierowej. W praktyce należy wpisać dane z faktur do ewidencji VAT i na tej podstawie wygenerować JPK.


3. Czy Twoje biuro rachunkowe podniesie ceny?

Wdrożenie i obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego to więcej pracy i większa odpowiedzialność, a także dodatkowe koszty dla biur rachunkowych, takie jak zakup nowego oprogramowania, podpisu elektronicznego albo zatrudnienie dodatkowych osób.

Większa liczba księgowań, konieczność składania korekt JPK_VAT (w przypadku zmian w ewidencji VAT – np. gdy otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta) i inne dodatkowe obowiązki związane z przygotowywaniem i weryfikowaniem danych do JPK może wpłynąć na koszt obsługi księgowej Twojej firmy.


4. Czy będziesz musiał kupić jakieś oprogramowanie?

Sprawdź, czy Twoje biuro księgowe nie będzie wymagało od Ciebie zakupu aplikacji do wystawiania faktur lub programu księgowego przystosowanego do obsługi JPK.


5. Co jeszcze czeka Cię w związku z JPK?

Obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT to nie wszystko, co czeka na mikroprzedsiębiorców w nowym roku. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych (np. w czasie kontroli), przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć także:

 • wyciąg bankowy,
 • faktury,
 • podatkową księgę przychodów i rozchodów,
 • ewidencję przychodów,

które również mają być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w odpowiednim układzie i formacie. Przedsiębiorca będzie miał na to nie mniej niż 3 dni (w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony), a niezłożenie JPK będzie wiązało się z sankcjami karno-skarbowymi.


Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu usprawnienie i zwiększenie efektywności kontroli podatkowych. Przedsiębiorcy zyskają więcej komfortu – skróceniu ulegnie bowiem czas kontroli skarbowych – a administracja rządowa sprawne narzędzie do uszczelnienia systemu VAT.
Jednolity Plik Kontrolny jest już dostępny w ifirma.pl
zarówno w Księgowości Internetowej jak i w Biurze Rachunkowym

Pliki JPK są zgodne ze specyfikacją określoną przez Ministerstwo FinansówMasz pytanie?

Skontaktuj się z nami przez e-mail, czat, wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy lub zostaw komentarz pod artykułem.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • vatOviec

  w jaki sposob ifirma obsluży wyciąg bankowy w postaci JPK

  “Obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT to nie wszystko, co czeka na mikroprzedsiębiorców w nowym roku. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych (np. w czasie kontroli), przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć także:

  wyciąg bankowy,
  faktury,
  podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  ewidencję przychodów,
  które również mają być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego”

  • Na wskazany moment czasu jeszcze nie wiadomo dokładnie kto będzie wskazaną strukturę przekazywał do urzędu, czy bank przedsiębiorcy czy przedsiębiorca po otrzymaniu pliku od banku. Z wstępnych ustaleń wynika, iż generowanie struktury będzie scedowane na banki. Póki nie zostanie to ostatecznie ustalone nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy w ogóle będzie potrzeba by ifirma.pl cokolwiek w danym zakresie wdrażała. Raczej wygląda na to, iż nie będzie takiej potrzeby by struktura pojawiła się w serwisie ifirma.pl.

 • Obowiązek obejmuje mikroprzedsiębiorców zarejestrowanych do VAT — ja mam DG, dzięki której dorabiam do etatu, nie jestem płatnikiem VAT, księgowość prowadzę sam przez serwis iFirma.pl. Czy dobrze myślę, że wątpliwa przyjemność wysyłania JPK mnie ominie, czy jednak się mylę?

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ