|
|
4 minut czytania

Jak odwołać członka zarządu w spółce z o.o.? Wzór uchwały do pobrania!

Odwołanie członka zarządu w spółce z o.o. to proces, który powinien być przeprowadzony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych oraz postanowieniami zawartymi w umowie spółki z o.o.

Jak odwołać członka zarządu w spółce z o.o.

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Kim jest członek zarządu?

Członkiem zarządu w spółce z o.o. może zostać zarówno wspólnik, jak i osoba spoza grona wspólników, czyli osoba trzecia. Zazwyczaj powoływanie i odwoływanie członka zarządu odbywa się na podstawie uchwały wspólników, jednak umowa spółki może przewidywać inny sposób.

W uchwale wspólników można określić konkretne wymagania, jakie powinien spełniać kandydat na członka zarządu. Dodatkowo można wskazać, że wybór członka zarządu będzie dokonywany przez radę nadzorczą po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego. W takim przypadku zasady i tryb tego postępowania mogą również zostać szczegółowo opisane w uchwale wspólników lub umowie spółki z o.o.

Warto również zapamiętać, że:

  • Mandat członka zarządu wygasa:
    • z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji;
    • w wyniku śmierci, rezygnacji lub odwołania;
    • jeśli mandat jest dłuższy niż rok, wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania za ostatni pełny rok obrotowy.
    • Członek zarządu może być odwołany uchwałą wspólników w każdej chwili.
    • Uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania i dodatkowych świadczeń dla członków zarządu.
    • Członek zarządu może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy.
    • Członek zarządu prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją we wszystkich czynnościach.
    • Członek zarządu powinien zachowywać lojalność wobec spółki z o.o.
    • Członek zarządu nie może prowadzić działalności konkurencyjnej ani uczestniczyć w konkurencyjnych spółkach bez zgody spółki.

Czy wiesz, jakie są organy nadzoru w spółce z o.o.? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Członek zarządu a zarząd spółki z o.o. – różnice

ASPEKT ZARZĄD CZŁONEK ZARZĄDU
DEFINICJA organ spółki odpowiedzialny za jej zarządzanie osoba pełniąca funkcję w zarządzie, członek tego organu
LICZBA składa się z jednego lub więcej członków jest pojedynczym członkiem zarządu
POWOŁANIE powołany przez wspólników lub odpowiedni organ (np. rada nadzorcza) powoływany lub odwoływany na mocy uchwały wspólników lub umowy spółki
ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI odpowiada za całość zarządzania spółką odpowiada za działania w ramach zarządu i pełnionej funkcji
DECYZJE podejmuje decyzje strategiczne dotyczące spółki podejmuje decyzje w ramach kompetencji członka zarządu
REPREZENTACJA zarząd reprezentuje spółkę na zewnątrz członek zarządu reprezentuje spółkę, gdy działa w jej imieniu
POWOŁYWANIE powołanie przez wspólników lub inny organ spółki powoływany przez zarząd lub wspólników w zależności od umowy spółki
CZAS TRWANIA FUNKCJI funkcjonuje tak długo, jak pozostaje w składzie zarządu mandat wygasa po odwołaniu lub zakończeniu kadencji

Więcej o różnicach między członkiem zarządu a zarządem spółki przeczytasz w tym artykule.

Jak odwołać członka zarządu w spółce z o.o.?

Odwołanie członka zarządu zostało uregulowane w przepisie art. 203 KSH, zgodnie z którym:

  • „Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu [por. §1]”.
  • „Umowa spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów [por. §2]”.
  • „Były członek zarządu jest uprawniony i obowiązany do złożenia wyjaśnień w toku sporządzania sprawozdania zarządu z działalności i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu, oraz do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym te sprawozdania, chyba że uchwała zgromadzenia wspólników stanowi inaczej [por. §3]”.

Z powyższej regulacji wynika, że członek zarządu spółki z o.o. może zostać w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Prawo to przysługuje niezależnie od przyczyn, chyba że umowa spółki przewiduje inne postanowienia, np. ograniczające możliwość odwołania jedynie do ważnych powodów. Mimo odwołania członek zarządu zachowuje wszelkie roszczenia wynikające ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji w zarządzie.

Ponadto były członek zarządu spółki z o.o., mimo zakończenia pełnienia funkcji, ma obowiązek uczestniczyć w procesie sporządzania sprawozdań zarządu oraz sprawozdań finansowych za okres, w którym sprawował funkcję. Ma także prawo i obowiązek uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników, na którym są zatwierdzane te sprawozdania, chyba że uchwała wspólników stanowi inaczej. To zapewnia transparentność i ciągłość w rozliczeniu działalności zarządu za czas pełnienia przez daną osobę funkcji członka zarządu.

Podsumowanie

Odwołanie członka zarządu w spółce z o.o. może nastąpić z różnych przyczyn, przykładowo wskutek utraty zaufania, niewykonywania obowiązków czy inne okoliczności określonych w umowie spółki. Mimo chęci szybkiego pozbycia się członka zarządu, proces jego odwołania musi być przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa, zapewniając przestrzeganie procedur i wymagań formalnych. Uchwała odwołująca członka zarządu musi być zgodna z zapisami umowy spółki oraz przepisami prawa, by uniknąć późniejszych konsekwencji prawnych.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie czy
stacjonarnie?

Korzystaj jak chcesz!

Zleć księgowość

Pobierz darmową aplikację mobilną

aplikacja mobilna ifirma
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003