|
|
5 minut czytania

Członek zarządu a wspólnik spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zasadniczo kojarzona jest z jej wspólnikami. Niekiedy jednak słyszy się również o zarządzie spółki z o.o. oraz jego członkach. Czy zatem wspólnicy i członkowie zarządu to te same osoby? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

wspólnik spółki z o.o.

Członek zarządu a wspólnik spółki z o.o. – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Wspólnik spółki z o.o. i zgromadzenie wspólników

Wspólnik spółki z o.o.

Wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być:

  • osoba fizyczna,
  • osoba prawna,
  • jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale posiadająca zdolność prawną, np. spółka jawna będzie mogła być wspólnikiem spółki z o.o., ale spółka cywilna już nie.

Należy jednak pamiętać, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być utworzona przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jedynym wspólnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna.

Zasadą jest, że wspólnicy spółki z o.o. powinni być traktowani tak samo w takich samych okolicznościach.

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o.

Zgromadzenie wspólników tworzone jest przez wszystkich wspólników niezależnie od ilości posiadanych przez nich udziałów. Oznacza to, że nawet wspólnik mniejszościowy wchodzi w skład zgromadzenia wspólników.

Do zadań zgromadzenia wspólników należy m.in.:

  • podejmowanie uchwał wspólników m.in. w sprawie:
    • rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenia absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków;
    • postanowienia dotyczącego roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru;
    • zbycia i wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienia na nich ograniczonego prawa rzeczowego;
    • nabycia i zbycia nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej;
    • zwrotu dopłat;
    • czynności o wartości dwukrotnie przekraczającej wysokość kapitału zakładowego
    • dalszego istnienia spółki – jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki;
  • zwoływanie i przeprowadzanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego;
  • zwoływanie i przeprowadzenie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, którym jest każde zgromadzenie poza tym zwyczajnym i może dotyczyć wszystkich innych spraw, które nie wchodzą w przedmiot zwyczajnego zgromadzenia wspólników, np. zwołanie zgromadzenia w celu wprowadzenia zmian w spółce.

WAŻNE – wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników.

Zarząd i członek zarządu spółki z o.o.

Członek zarządu spółki z o.o.

Członkiem zarządu może być osoba powołana spośród wspólników lub spoza ich grona, czyli osoba trzecia.

Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że w umowie spółki określono inny tryb powoływania i odwoływania członka zarządu. Co więcej:

  • w uchwale wspólników można określić wymagania, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko członka zarządu;
  • w uchwale wspólników lub umowie spółki można określić, że członek zarządu jest powoływany przez radę nadzorczą po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego (w tym przypadku również uchwała wspólników lub umowa spółki może także określać szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu).

Jeśli chodzi o członków zarządu, warto również wiedzieć, że:

  • mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu;
  • mandat członka zarządu wygasa wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu;
  • jeśli członek zarządu został powołany na dłużej niż rok, to taki mandat wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu;
  • członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników;
  • uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń;
  • członek zarządu może być zatrudniony przykładowo na podstawie umowy o pracę lub innej umowy;
  • członek zarządu może prowadzić sprawy spółki i ją reprezentować we wszystkich czynnościach sądowych i pozasądowych oraz może prowadzić bez uprzedniej uchwały zarządu sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki z o.o.;
  • członek zarządu podczas wykonywania swoich obowiązków powinien zachowywać lojalność wobec spółki z o.o.;
  • członek zarządu nie może bez zgody spółki z o.o. prowadzić konkurencyjnych interesów ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu.

Zarząd spółki z o.o.

Zarząd to organ spółki z o.o., którego zadaniem jest prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie. Zarząd tworzą jego członkowie, a jego skład może być jednoosobowy albo wieloosobowy.

Kadencja zarządu może być roczna albo wieloletnia.

WAŻNE – gdy zarząd spółki z o.o. jest wieloosobowy, to sposób reprezentowania powinien wynikać z samej umowy spółki. Jeśli natomiast umowa spółki z o.o. nie zawiera żadnych postanowień w tym zakresie, to do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest działanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

Podsumowanie

W przypadku spółki z o.o. organem uprawnionym do jej reprezentowania na zewnątrz jest zarząd, z kolei zgromadzenie wspólników jest organem zajmującym się sprawami wewnętrznymi spółki. Co do zasady wspólnik i członek zarządu to dwie różne osoby, jednak należy zapamiętać, że w zarządzie w charakterze jego członka może zasiadać wspólnik.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie