



Zawarcie umowy z kontrahentem stanowi dla wielu przedsiębiorców niemałe wyzwanie, ponieważ wymaga uwzględnienia licznych zapisów – od precyzyjnego określenia przedmiotu współpracy, przez ustalenie terminów, aż po kwestie wynagrodzenia i odpowiedzialności za realizację umowy. Tym bardziej skomplikowane staje się to w handlu zagranicznym, gdzie dochodzą różnice językowe, odmienne systemy prawne oraz wiele innych istotnych pytań.
Przy zawieraniu umowy z zagranicznym przedsiębiorcą należy zwrócić uwagę na następujące podstawowe elementy:
Oprócz podstawowych elementów każdej umowy, jak przedmiot, strony, wynagrodzenie czy terminy, w umowach z zagranicznymi kontrahentami warto zawrzeć szereg dodatkowych postanowień, które zwiększają bezpieczeństwo prawne stron.
Język umowy z zagranicznym przedsiębiorcą powinien być przede wszystkim rozumiały dla obu stron, dlatego rekomenduje się sporządzenie umowy dwujęzycznej, np. w języku polskim i w języku kontrahenta. Warto jednak, aby w umowie jednoznacznie określić, która wersja językowa jest wersją wiążącą, czyli tą, która obowiązuje w razie wątpliwości lub sporów.
Tak jak w Polsce, również w obrocie międzynarodowym zaleca się zawieranie umów w formie pisemnej, przede wszystkim ze względu na ich wartość dowodową. Niewątpliwie forma pisemna w postaci dokumentu podpisanego przez obie strony pozwala jasno i jednoznacznie określić wszystkie warunki współpracy oraz zabezpiecza interesy przedsiębiorców na wypadek ewentualnych sporów.
Chcesz wiedzieć, czy można przenieść siedzibę spółki za granicę? Jeśli tak, to wejdź tutaj.
Zawierając umowę handlową z zagranicznym kontrahentem, warto mieć świadomość, że może mieć do niej zastosowanie Konwencja Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów sporządzona w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r., znana również jako Konwencja wiedeńska (CISG).
Konwencja ma zastosowanie do umów sprzedaży towarów między przedsiębiorcami, którzy mają siedziby w różnych państwach będących stronami konwencji. Polska jest stroną tej konwencji od 1 czerwca 1996 r., a przystąpiło do niej ponad 90 państw na całym świecie, m.in. Niemcy, Francja, Włochy, USA, Chiny, Czechy czy Szwajcaria.
Konwencja Wiedeńska:
Zastanawiasz się, czy firmy zagraniczne mają obowiązek dokonać rejestracji do podatku VAT na terytorium Polski? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Zawarcie umowy z zagranicznym kontrahentem wymaga dokładnego określenia zakresu współpracy, formy płatności, terminów oraz zasad odpowiedzialności. Niezbędne jest także ustalenie prawa, które będzie regulować umowę, i sposobu rozwiązywania sporów. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować wiarygodność przedsiębiorcy, aby uniknąć niepotrzebnych ryzyk, dlatego pamiętaj, że weryfikacja wiarygodności zagranicznego kontrahenta przed podpisaniem umowy jest najważniejszym krokiem zmierzającym do podjęcia czynności kontraktowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.