Blog ifirma.pl

20 września ruszył projekt wyrównywania nadpłat składek ZUS

|
|
3 minut czytania
Nie otrzymałeś pełnego zwolnienia z opłacenia składek ZUS? Będziesz miał prawo do nadpłaty.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Część przedsiębiorców, która nie w pełni skorzystała ze zwolnienia z opłacania składek ZUS, będzie miała prawo do odzyskania nadpłaty. Zmiana ustawy tarcza antykryzysowa wprowadziła nowe zapisy, w których świetle firmy ubiegające się o zwolnienie z opłacania składek ZUS, które równocześnie dokonały za ten okres płatności lub posiadały nadpłatę, będą mogły odzyskać pieniądze. Sprawdźmy, w jaki sposób fiskus będzie rozpatrywał wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS

Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy w obszarze zwolnienia z opłacania składek ZUS, około 800 tys. przedsiębiorców poczuło się rozczarowanych, że nie mogą skorzystać z tego zwolnienia w pełnej wysokości, tylko dlatego, że za miesiące kwiecień – maj 2020 r. dokonali zapłaty należnych składek ZUS lub posiadali nadpłacone składki na koncie. Sprawa na szczęście zakończyła się dla nich pozytywnie i ZUS będzie ponownie, z urzędu, a nie na wniosek, rozpatrywał wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec – maj 2020 r. Cały proces rozpoczął się już 20 września 2020 r. o czym można przeczytać na stronie internetowej ZUS.

W jaki sposób będą zawiadamiani przedsiębiorcy?

O zwolnieniu z opłacania składek w pełnej wysokości ZUS poinformuje przedsiębiorców na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS lub pismem przesłanym za pośrednictwem poczty.

Poniżej informacja mailowa przesłana przez ZUS, która również znajduje się na PUE ZUS:

“Dzień dobry,
Od 20 września 2020 r. weszły w życie przepisy, które pozwalają na zwolnienie przez ZUS z opłacania składek za kwiecień i maj 2020 r. w pełnej wysokości składek należnych. Dotyczy to płatników, którzy złożyli wniosek do 30 czerwca br. i jednocześnie opłacili składki za te miesiące lub posiadali nadpłatę. Realizujemy proces, który polega na anulowaniu dotychczasowego umorzenia i ponownym umorzeniu składek za kwiecień i maj br. Efekt tych działań będzie widoczny 23 września 2020 r. na Państwa kontach na PUE ZUS. Sukcesywnie będziemy też zamieszczać na Państwa kontach na PUE ZUS informację o kwocie zwolnienia i kwocie udzielonej pomocy publicznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych”

W jaki sposób można wystąpić o zwrot nadpłaty?

Należy pamiętać, że ZUS nie dokonana z urzędu zwrotu nadpłaconych składek ZUS. Przedsiębiorca może powstałą nadpłatę wykorzystać na poczet bieżących oraz przyszłych zobowiązań ZUS lub wystąpić z wnioskiem o dokonanie zwrotu na rachunek bankowy.

Stan swojego konta rozliczeniowego można na bieżąco sprawdzać na stronie PUE ZUS i gdy już pojawi się na nim nadpłata, podjąć najlepszą dla siebie decyzję o sposobie jej zadysponowania.

Przeczytaj również: Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE-ZUS?.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie