Blog ifirma.pl

Dodatek elektryczny i inne rozwiązania w związku ze wzrostem cen energii

|
|
4 minut czytania
Do tria dodatków na ocieplenie dołącza dopłata do prądu znana jako dodatek elektryczny.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wzrost cen energii – materiał video

 

To kolejna propozycja w ramach tarczy solidarnościowej – tym razem jest ona związana z gwałtownymi wzrostami cen energii. Sprawdź, na czym polega dodatek elektryczny, kto może go uzyskać oraz pozostałe rozwiązania w związku z rosnącymi cenami prądu.

Dodatek elektryczny, a także pozostałe środki zaradcze w związku ze wzrostem cen energii wynikają z “ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”. Obok dopłaty do prądu proponuje się zamrożenie cen prądu czy oszczędzanie energii elektrycznej przez instytucje publiczne.

Dopłata do prądu

Dopłata do prądu, czyli inaczej dodatek elektryczny przysługuje tym gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną.

Warunkiem uzyskania dodatku elektrycznego jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków w terminie do 11 sierpnia 2022 lub po tym dniu – jeśli dotyczy ono świeżo wybudowanych budynków.

Wysokość dopłaty do prądu to 1 000 zł, a jeżeli roczne zużycie będzie większe niż 5 MWh – 1500 zł.

Aby uzyskać dodatek do prądu należy w swojej gmine złożyć wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego. Wniosek można złożyć na piśmie lub elektronicznie z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego, w terminie od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. Wypłata dodatków została przewidziana najpóźniej do dnia 31 marca 2023.

Dodatek elektryczny, podobnie jak inne dodatki na ogrzewanie:

 • nie jest wliczany do dochodów gospodarstwa (czy osoby niepełnosprawnej),
 • jest zwolniony z opodatkowania,
 • jest przyznawany tylko jednej osobie z gospodarstwa (jeden adres = jeden wniosek),
 • ma również zastosowanie do najemców.

Dopłata do prądu nie przysługuje gospodarstwom, które:

 • otrzymały dodatek na węgiel,
 • otrzymały dodatek na inne źródła ciepła,
 • wykorzystują mikroinstalację w ramach odnawialnych źródeł energii (np. pompy ciepła, korektory solarne, fotowoltaika)

Gwarantowana cena energii (zamrożone ceny prądu)

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

 • do 2 000 kilowatogodzin (2 Mwh) rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
 • do 2 600 lub 3 000 kilowatogodzin (2,6/3 MWh) rocznie dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Za każdą kolejną kWh ponad wskazane limity, rozliczenie będzie następować wg cen z taryfikatora 2023 r.

Obniżka ceny za obniżenie zużycia energii

Od roku 2023 ma być uruchomiona obniżka cen prądu za zmniejszenie zużycia energii.

Dla gospodarstw domowych, w których w roku 2023 nastąpi obniżenie zużycia energii o co najmniej 10% w stosunku do roku 2022 – został przewidziany upust w wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023. Ma on być przyznawany w roku 2024.

Oszczędzanie energii w instytucjach publicznych

Jako ciekawostkę można przedstawić, że instytucje rządowe oraz samorządowe (np. ZUS, NFZ, urzędy wojewódzkie, gminy, miasta itd.) zostały zobowiązane do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w wykorzystywanych przez siebie budynkach. Zmniejszenie nie powinno być mniejsze niż:

 • 0,83% w odniesieniu do lat 208, 2019 – dla IV kwartału 2022,
 • 10% w odniesieniu do roku 202 2- dla roku 2023.

Organy administracji publicznej będą miały obowiązek przekazywać raporty z zakresu realizacji celu.

A czy będzie pomoc dla firm?

Przytoczona na samym początku ustawa zastrzega, że dodatek elektryczny jest przewidziany dla gospodarstw domowych, w tym:

 • pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem tych gospodarstw,
 • lokali o charakterze zbiorowego mieszkania,
 • węzłów cieplnych i hydroforni,
 • oświetlenia budynków mieszkalnych,
 • garaży,
 • domów letniskowych w ogródkach działkowych

o ile nie jest w tych pomieszczeniach prowadzona działalność gospodarcza.

A zatem, ustawa o dodatku elektrycznym nie przewiduje podobnego rozwiązania dla przedsiębiorców.

Jednak w ostatnich chwilach słychać komunikaty rządowe o projekcie ustawy, który m.in. przewiduje gwarantowaną cenę za prąd dla gospodarstw domowych oraz dla firm.

Maksymalna cena prądu dla firm ma wynosić 785 zł/MWh w okresie od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023. Przy czym cena gwarantowana będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% zużycia energii w okresie ubiegłorocznym (czyli od 1 grudnia 2020 do 31 grudnia 2021).

W momencie publikacji artykułu jest znany jedynie tytuł ustawy (ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku) natomiast samej ustawy jeszcze nie ma. Informacje o limitach cen energii dla firm pochodzą z oficjalnych wypowiedzi rządowych.

Dodatek elektryczny a dodatek energetyczny

Choć w sieci na dopłatę do prądu możemy znaleźć określenia “dodatek elektryczny” oraz “dodatek energetyczny”, to trzymając się definicji z ustaw “dodatek energetyczny” jest czymś innym niż “dodatek elektryczny”.

Dodatek energetyczny, to dopłata do prądu dla osób, którym przyznano dodatek mieszkaniowy. A rozwiązania te wynikają z ustawy Prawo energetyczne (art.5c).

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie