Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez czeski Malfini z polskim NIP?

|
Malfini to hurtownia odzieży z siedzibą Czechach, a także polskim oddziałem. Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Malfini z czeskim adresem oraz polskim NIP?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czeska firma Malfini jest zarejestrowana w Polsce (posiada NIP PL), gdzie znajduje się jej oddział, jak i showroomy. Jednak o tym, jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Malfini decyduje to, skąd towar jest wysyłany do nabywcy. W przypadku danej firmy – jest to Ostrawa, a zatem towar zawsze jest wysyłany Czech, ponieważ tylko tam przedsiębiorstwo ma magazyn.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Jeśli towar wysłano z magazynu znajdującego się w innym kraju niż Polska, to fakturę wystawioną przez Malfini, nawet jeśli widnieje na niej polski NIP:

 • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
 • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT.

Jak obliczyć VAT z faktury Malfini – podatnik czynny oraz zwolniony z VAT

Rozliczając towar w trybie WNT, podatnicy czynny, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

 • vatowcy – mogą potem odliczyć,
 • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT zaliczany jest w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Księgowania należy dokonywać w polskich złotych. Faktury w walucie obcej przelicza się:

 • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obowiązku podatkowego. Dla transakcji WNT datą powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
 • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Malfini – przykłady

Przykład 1.

Pani Julia, jako podatnik czynny VAT dostała fakturę wystawioną przez polski oddział Malfini, z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 21.06.2021
 • data dostawy towarów: 21.06.2021
 • kwota na fakturze: 100 euro

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Malfini z polskim NIP i adresem?

Ponieważ Malfini wysyła towary z Czech, to należy taką fakturę rozliczyć w trybie WNT, a zatem trzeba obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

 • kurs euro NBP z 18.06.2021: 4,5503 zł (dla celów VAT i PIT)
 • do zaksięgowania w VAT (po stronie sprzedaży oraz zakupu): 23%* (100*4,5503) = 104,66 zł
 • Rozliczenie w PIT: 100* 4,5503 = 455,03 zł
Przykład 2.

Pan Piotr, podatnik zwolniony z VAT, otrzymał fakturę wystawioną przez Malfini, z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 21.06 .2021
 • data dostawy towarów: 21.06.2021
 • kwota na fakturze: 100 euro

Jak rozliczyć fakturę?

Ponieważ Malfini wysyła towary z Czech, a pan Piotr dla unijnych nabyć wybrał rozliczenie w trybie WNT, to jest zobowiązany, aby samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

 • kurs euro NBP z 18.06 .2021; 4,5503 zł (dla celów VAT i PIT)
 • VAT, który należy zapłacić oraz można wliczyć w koszty w dacie wysyłki VAT-8: 23%* (100*4,5503) = 104,66 zł
 • rozliczenie w PIT: 100* 4,5503 = 455,03 zł

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie