Jak rozliczyć fakturę od TVH Parts?

faktura od globo eastern europe

TVH Parts to firma, która oferuje akcesoria do pojazdów przemysłowych, maszyn budowlanych, a także serwis i naprawę takich urządzeń. Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez TVH Parts?

Sposób rozliczenia faktury wystawionej przez Globo Eastern Europe zależy przede wszystkim od tego skąd został wysłany towar do przedsiębiorcy, czy z magazynu znajdującego się na terenie Polski, czy w innym kraju UE.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się w Polsce

Jeżeli towar przyjdzie z magazynu znajdującego się na terenie Polski, to fakturę taką należy rozliczyć jak zwyczajową fakturę polską, nawet jeśli widnieje na niej zagraniczny adres oraz obca waluta. A zatem, podatnicy czynni VAT ujmują wydatek w kwocie netto w KPiR, a podatek VAT – w ewidencji zakupów VAT. Zaś podatnicy zwolnieni z VAT, wydatek w kwocie brutto ujmują w KPiR. Jeżeli faktura została wystawiona w walucie obcej, należy ją przeliczyć na polskie złote.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Jeśli towar wysłano z magazynu znajdującego się w innym kraju niż Polska (np. Niemcy, Belgia) to fakturę wystawioną przez TVH Parts, nawet jeśli widnieje na niej polski NIP:

 • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
 • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT.

Jak obliczyć VAT z faktury Globo – podatnik czynny oraz zwolniony z VAT

Rozliczając towar w trybie WNT, podatnicy czynny, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

 • vatowcy – mogą potem odliczyć,
 • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT zaliczany jest w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Księgowania należy dokonywać w polskich złotych. Faktury w walucie obcej przelicza się:

 • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obowiązku podatkowego. Dla transakcji WNT datą powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
 • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez TVH – przykłady

Przykład 1.

Pani Monika, jako podatnik czynny VAT dostała fakturę wystawioną przez polski oddział TVH Parts, z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 10.07.2021
 • data dostawy towarów: 15.07.2021
 • kwota na fakturze: 100 zł
 • vat – brak, zero
 • data zapłaty: 09.07.2021

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez TVH z polskim NIP i adresem?

Rozliczając taką fakturę, na początku trzeba sprawdzić skąd został wysłany towar. Okazało się, że TVH wysłało towar z magazynu w Belgii. Co oznacza, że taką fakturę należy rozliczyć w trybie WNT, a zatem trzeba obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

Rozliczenie w VAT (sprzedaży i zakupu): 100*23% = 23 zł

Rozliczenie w KPiR: 100 zł

Przykład 2.

Pan Wojciech, podatnik zwolniony z VAT, otrzymał fakturę wystawioną przez belgijski oddział TVH Parts, z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 10.07.2021
 • data dostawy towarów: 15.07.2021
 • kwota na fakturze: 100 euro
 • VAT brak, zero
 • data zapłaty: 08.07.2021

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez TVH w obcej walucie, na której nie ma podatku VAT?

Jak rozliczyć fakturę?

Rozliczając taką fakturę, na początku trzeba sprawdzić skąd został wysłany towar. Okazało się, że TVH wysłało towar z magazynu w Niemczech. Pan Wojciech rozlicza nabycia z UE, w ramach WNT, czyli musi samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa.

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

 • kurs euro NBP z 09.07.2021; 4,5467 zł
 • VAT do zapłaty (100*4,5467)*23%=104,57 zł

Rozliczenie w PIT:

 • kurs euro NBP z 09.07.2021: 4,5467 zł
 • do zaksięgowania w KPIR: 100*4,5467 = 454,67 zł
 • Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
  Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość