Chat with us, powered by LiveChat

Jak wgrać i sprzedać e-booka na Amazon?

jak wydać ebooka na amazon

Wydanie własnej książki to marzenie wielu osób lubiących pisać i tych, które chciałyby się przekonać o tym, czy ich twórczość zainteresuje czytelników. Dzięki popularności e-booków oraz platform ułatwiających ich wydawanie okazuje się to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z najchętniej wybieranych sposobów na realizację tego planu, jest wykorzystanie Amazon Kindle Store. Jak wydać e-booka na Amazon? Ile to kosztuje? Jakie otwiera możliwości?

Jak wydać e-booka na Amazon – to wcale nie takie trudne!

Załóżmy, że masz już pomysł na książkę, którą chcesz wydać (pomijając kwestię zlecenia napisania książki zewnętrznym podmiotom) albo nawet gotowy rękopis. W zasadzie to można powiedzieć, że największa część pracy jest już za Tobą – pozostało Ci jeszcze tylko kilka prostych czynności, by cieszyć się własnym e-bookiem dostępnym dla czytelników z całego świata. 

Kindle Direct Publishing

Pierwszym krokiem powinna być rejestracja na portalu Kindle Direct Publishing, umożliwiającym samodzielne publikowanie książek i publikacji. To właśnie na tej platformie możesz zamówić wydanie e-booka, a nawet książki papierowej – dokładnie według swojego projektu. Możesz to zrobić, nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Rejestracja i użytkowanie platformy jest całkowicie darmowe. 

Po założeniu konta na Kindle Direct Publishing musisz przesłać plik z treścią, a także wzór okładki, a po ich zaakceptowaniu możliwe będzie wydanie Twojej książki i dystrybucja do klientów, korzystających ze sklepów Kindle Store na całym świecie.

Kindle Create

Jeśli jeszcze nie zacząłeś jeszcze pisać, to z pewnością ucieszy Cię możliwość ściągnięcia i darmowego wykorzystania aplikacji udostępnianej przez Amazon o nazwie Kindle Create, która stanowi również część platformy KDP (Kindle Direct Publishing). Program ten umożliwia nie tylko napisanie i sformatowanie od podstaw książki, ale także wgranie i przeformatowanie już istniejących dokumentów w formacie .pdf czy .docx – jeśli więc nawet jesteś już w trakcie prac, to możesz dokończyć, wykorzystując to dedykowane rozwiązanie.

Kindle Create możesz wykorzystać także do tworzenia elektronicznych komiksów, które będą mogły być oferowane klientom Amazona. Program umożliwia podgląd e-booka na różnych urządzeniach i automatycznie podpowiada najlepsze ustawienia, choć pozostawia autorowi spore możliwości edycji. Przydatną opcją jest możliwość wykorzystania predefiniowanych szablonów, które pozwalają zaoszczędzić czas podczas formatowania i obróbki dokumentu, a także daje pewność, że końcowa wersja będzie wyglądała poprawnie na każdym urządzeniu. 

Ogromną zaletą wykorzystania programu Kindle Create jest możliwość przesłania książki do wydania zaledwie jednym kliknięciem. Od tego momentu w ciągu doby powinna nastąpić akceptacja publikacji i jej udostępnienie czytelnikom. 

Jak sprzedawać e-booki na Amazonie?

Przygotowana przez amerykańskiego giganta platforma pozwalająca na samodzielne wydawanie to najłatwiejszy sposób na to, jak wydać e-booka za darmo. Od każdego sprzedanego egzemplarza autor będzie otrzymywał od 35 do 70% wartości zakupu, czyli bardzo dużo porównując z tradycyjnym wydawaniem (często w granicach 10%). Na końcowe zyski z napisania książki przekłada się więc przede wszystkim liczba sprzedanych kopii. By osiągnąć sukces, niezbędny jest marketing i promocja. Również tu można liczyć na pomoc Amazona. 

Do poprawy sprzedaży swoich książek na platformie Amazona można wykorzystać opcję promowania lub ofert specjalnych. Pomagają one w zwróceniu uwagi czytelników na Twoją publikację. Niekiedy może to się wiązać z udostępnianiem swojego e-booka za darmo albo po obniżonej cenie, jednak dzięki temu najczęściej udaje się skutecznie zaistnieć w świadomości czytelników, którzy będą chętniej sięgać po aktualizacje albo po kolejne z Twoich książek.

Amazon oferuje program Free Book Promotion, w ramach którego możesz w ciągu każdego 90-dniowego okresu udostępniać przez maksymalnie 5 dni swoją książkę nieodpłatnie. To może być również doskonały sposób, by zająć wysoką pozycję na liście najlepiej ocenianych książek – lista pozycji darmowych jest oddzielna od płatnych, dlatego przejście na tę drugą pozwoli zaprezentować się innej grupie czytelników. Dodane opinie przejdą również na listę „płatną”, na czym bez wątpienia zależy większości autorów.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy wydanie książki na Amazonie jest kosztowne?

  Zupełnie odwrotnie! Jeśli marzysz o wydaniu własnego e-booka lub nawet publikacji drukowanej, to we współpracy z Amazonem jest to darmowe i wyjątkowo łatwe. Warto korzystać z udostępnionych przez platformę narzędzi, by jeszcze efektywniej i szybciej ją sformatować i przygotować do druku.

 2. 🔸Na jakie zyski możesz liczyć, wystawiając e-booka na Amazon?

  Oczywiście wszystko będzie zależało od popularności Twojego dzieła. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnych wydawnictw, Amazon daje Ci znacznie większy udział w zyskach – od 35 do 70% (tradycyjne wydawnictwa oferują zazwyczaj nie więcej niż 10%), a także dostęp do klientów z całego świata.

 3. 🔸Jak promować swoje książki na Amazon?

  Sama platforma daje Ci możliwość promowania swojej książki – możesz oferować jedną ze swoich publikacji gratis przez nawet 5 dni – dzięki czemu więcej czytelników zwróci na nią uwagę. Amazon udostępnia także opcje promowania pozycji – co także może przełożyć się na większą liczbę zainteresowanych.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość