|
|
4 minut czytania

Ulga na start – czy wspólnik spółki z o.o może z niej skorzystać we własnej JDG?

Jesteś wspólnikiem spółki z o.o. i chcesz skorzystać z ulgi na start w jednoosobowej działalności gospodarczej? W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy jest to możliwe.

ulga na start

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi obowiązkami, a jednym z nich jest opłacanie składek ZUS. Przepisy regulujące zasady opłacania składek ZUS są dość zawiłe nic więc dziwnego, że często poruszamy różne zagadnienia związane z tym tematem. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem ulgi na start w jednoosobowej działalności gospodarczej osoby, która jednocześnie jest wspólnikiem spółki z o.o.

Ulga na start dla kogo?

W ostatnich latach pojawiło się sporo ulg w opłacaniu składek społecznych w ZUS. Jedną z nich jest ulga na start, która zaczęła obowiązywać od 2018 roku. Ta preferencja została przygotowana z myślą o przedsiębiorcach, którzy zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie wynoszącej co najmniej 60 miesięcy.

W ustawie prawo przedsiębiorców opisane zostały zasady, które należy spełnić, aby nabyć uprawnienia do ulgi na start
Z ulgi na start skorzysta przedsiębiorca, który:
  • jest osobą fizyczną,
  • podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upływie 60 miesięcy od dnia zawieszenia, lub zakończenia działalności,
  • w ramach działalności nie wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy, w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, takich samych, jakie wykonywał w ramach stosunku pracy
Ulga na start oznacza opłacanie jedynie składki zdrowotnej przez okres 6 miesięcy. W tym okresie przedsiębiorca pozbawiony jest uprawnień do świadczeń, jakie przysługują z tytułu opłacania składki chorobowej
Wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania

Jakie składki opłacają wspólnicy spółki z o.o.?

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają m.in. osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Kluczowe będzie doprecyzowanie, kto jest uważany za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ważne!

W świetle ustawy SUS za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a to oznacza, że podlega on pod obowiązkowe składki społeczne.

Ta zasada nie obowiązuje dla wieloosobowych spółek z o.o., wspólnicy nie muszą wówczas opłacać składek ZUS. Kontrowersyjna jest jedynie proporcja udziałów w spółce 99:1. W takich przypadkach ZUS jak do tej pory uznawał, że udział innego wspólnika ma charakter iluzoryczny i domagał się płatności składek ZUS. Ta sytuacja zmieniła się niedawno po wydanym wyroku Sądu Najwyższego sygn. akt III UZP 8/23 z dnia 21.02.2024 r.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie co w sytuacji, gdy wspólnik spółki z o.o. zakłada pozarolniczą działalność gospodarczą? Czy w takim przypadku będzie mógł skorzystać z ulgi na start w JDG?

Ulga na start – czy wspólnik spółki z o.o może z niej skorzystać we własnej JDG?

Wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do skorzystania z ulgi na start, co pośrednio udowodniliśmy w poprzednich akapitach. Z przepisów dotyczących ulgi wynika m.in., że z ulgi na start skorzysta przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, w przypadku spółki z o.o. mamy do czynienia z osobą prawną. Natomiast jeśli wspólnik spółki z o.o. zdecyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG, to wówczas będzie mógł skorzystać z ulgi na start w JDG, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek wynikających z przepisów. Potwierdza to również organ ZUS w jednej z wydanych interpretacji z dnia 30.06.2021 r. wniosek nr WPI/200000/43/463/2021, decyzja nr 463/2021. W decyzji ZUS czytamy m.in., że bycie wspólnikiem spółki z o.o. nie powoduje powstania przesłanki negatywnej z ustawy Prawo przedsiębiorców, co do możliwości skorzystania z ulgi na start w JDG. W przepisie jest bowiem mowa o działalności gospodarczej, a nie o każdym rodzaju pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat prawa do skorzystania z ulgi na start we własnej JDG przy założeniu, że przedsiębiorca jest lub był również wspólnikiem w spółce z o.o. Z przepisów nie można wyczytać tego wprost, ale jak się okazuje organy ZUS interpretują je w ten sposób, że ulga na start będzie przysługiwała w każdej działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorca prowadzi kilka rodzajów działalności gospodarczej, to każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie pod kątem spełnienia założeń do ulgi na start z ustawy Prawo przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, chętnie korzystają z preferencji oferowanych przez ZUS, jedną z nich jest właśnie ulga na start, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w takich sytuacjach, jak ta omawiana dzisiaj.

Stan prawny na dzień: 25.07.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie