Blog ifirma.pl

Jak wypełnić wniosek ERP-6 – informacja o okresach składkowych i nieskładkowych

|
|
4 minut czytania
Czym jest wniosek ZUS ERP-6, kto i gdzie go składa, jak należy go wypełnić? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Formularz ERP 6 to dokument, który dołącza się do wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenie przedemerytalne, czy ustalenie kapitału początkowego. Dokument stanowi informację o okresach składkowych i nieskładkowych, które przekazuje się do ZUS-u w celu ułatwienia i przyspieszenia procesu rozpatrywania wniosku o świadczenia emerytalne, rentowe, czy o ustalenie kapitału początkowego.

ZUS ERP 6. Kto uzupełnia pismo i gdzie można otrzymać formularz ERP 6?

Nowy dokument ERP-6 zastąpił dotychczasowy druk RP 6, wobec czego należy uzupełniać wyłącznie zaktualizowaną wersję pisma.

Poszczególne punkty dokumentu uzupełnia sama osoba zainteresowana, czyli ubezpieczony. Ma on jednak możliwość poproszenia osoby trzeciej, np. byłego pracodawcy, w celu ustalenia np. precyzyjnych okresów pracy.

Dokument wypełnia się w celu usprawnienia procesu przyznawania świadczeń. ZUS, otrzymując informację o okresach składkowych i nieskładkowych, jest w stanie szybciej i efektywniej rozpatrzyć przekazane pismo. Ubezpieczony, który wcześniej wnioskował o np. ustalenie kapitału początkowego i przedstawił dowody potwierdzające rzeczone okresy, zawiera informacje w formularzu o takim fakcie w sekcji Wymień dołączone dowody.

Aktualny formularz ERP-6 dostępny jest na oficjalnej podstronie portalu ZUS-owskiego. Znajduje się on dokładnie w tym miejscu.

Formularz ERP 6 (dawniej druk zus rp 6). Co to są okresy składkowe?

Ubezpieczony musi w dokumencie przedstawić okresy składkowe i nieskładkowe. Wyróżnienie składkowe okresów aktywności zawodowej jest niezbędne przy ustalaniu m.in. prawa do emerytury (także pomostowej) i jej wartości, prawa do renty (w wyniku niezdolności do wykonywania pracy), czy innych świadczeń ujętych w podstawach prawnych. Okresy składkowe, o których mowa w dokumencie, można podzielić na różne kategorie. Są to m.in.:

 • wszystkie okresy, za które opłacono składki na ubezpieczenia społeczne, emerytalne, rentowe (dwie ostatnie od 1 stycznia 1999 roku), w wyniku wykonywania pracy – np. z tytułu umowy o pracę, działalności twórczej czy pozarolniczej działalności;
 • wszystkie okresy przed 15 listopada 1991 r., dotyczące zatrudnienia po ukończeniu piętnastego roku życia, zarówno na obszarze Polski, jak i w przypadku obywateli polskich za granicą;
 • wszystkie okresy przed 15 listopada 1991r., dotyczące wykonywania w Polsce działalności twórczej lub artystycznej, pracy nakładczej, pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (i innych), pracy na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie przedstawionych wytycznych;
 • wszystkie okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim oraz wszystkie okresy pełnionej w Polsce służby, np. w Policji, Straży Granicznej i innych instytucji państwowych;
 • inne okresy, szczegółowo zawarte w objaśnieniu formularza ERP 6.

Co to są okresy nieskładkowe? Czy okresy nieskładkowe do emerytury również się liczą?

Okresy nieskładkowe również są uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, czy kapitału początkowego. Wśród nich możemy wyróżnić cztery kategorie, których dotyczą. Są to kolejno:

 • okresy pobierania świadczeń, zasiłków, czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy np. z powodu choroby;
 • okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, o ile uzyska się dyplom końcowy;
 • okresy przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury bądź renty, np. okresy urlopu wychowawczego, bezpłatnego dla matek itd.;
 • okresy przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury bądź renty, np. okresy spowodowane koniecznością opieki nad członkiem rodziny, przy zaistnieniu odpowiednich warunków prawnych.

ZUS ERP 6 – jak wypełnić w kilku prostych krokach?

Pełen wniosek ERP-6 zawiera sześć stron, jednakże ubezpieczony wypełnia wyłącznie pierwszą oraz drugą stronę dokumentu.

Strony od 3. do 6. zawierają przydatne objaśnienie do informacji o okresach składkowych i nieskładkowych, wyróżnione w kilkunastu punktach. Warto się z nimi zapoznać, jeśli mamy wątpliwości co do poszczególnych sekcji dokumentu.

Pismo należy uzupełniać zgodnie z instrukcją wypełniania, umiejscowioną w górnej części pierwszej strony wniosku ERP-6. Poszczególne rubryki i pola trzeba wypełniać wielkimi literami, pamiętając o zastosowaniu czarnego lub niebieskiego koloru pisma. 

Rubryka 1. Dane wnioskodawcy

Uzupełniamy numer PESEL, a jeśli go nie nadano, wypełniamy dane o rodzaju, serii oraz numeru dokumentu tożsamości. Niżej wpisujemy imię, a pod spodem nazwisko.

erp-6 jak wypełnić dane wnioskodawcy

Rubryka 2. Okresy składkowe i nieskładkowe

Najbardziej obszerna część dokumentu w formie tabeli, rozłożona na dwie strony.

W pierwszej kolumnie, rozdzielonej na dwie sekcje, należy podać okres składkowy od-do w formacie dd/mm/rrrr.

Kolejna kolumna tabeli musi zawierać podane kolejno, od ukończenia 15 roku życia, wszystkie przebyte okresy, wraz z nazwą zakładu pracy lub pracodawcy.

Ostatnia kolumna powinna zostać uzupełniona o dołączone dowody, np. świadectwo pracy, zaświadczenie z uczelni, orzeczenie z sądu.

erp-6 okresy składkowe i nieskładkowe

erp-6 okresy składkowe i nieskładkowe 2

Rubryka 3. Potwierdzenie danych

Przed podpisaniem dokumentu czytelnym podpisem, należy pismo sprawdzić pod kątem prawdziwości naniesionych informacji. W tej sekcji należy również wpisać datę w formacie dd/mm/rrrr.

erp-6 podpis

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy mogę wypełnić druk RP 6 zamiast ERP 6?

   Druk ZUS RP 6 jest już nieobowiązującą formą dokumentu. Instytucja wydała uaktualnione pismo, które zostało opatrzone nazwą ERP 6. Należy zatem wypełniać ten drugi, obowiązujący dokument.
  2. W jakim wymiarze uwzględniane są okresy nieskładkowe zawarte w formularzu ERP 6?

   Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ZUS, okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
  3. Moje okresy zbiegają się ze sobą. Które zostaną uwzględnione, a które nie?

   Jeśli wystąpi taka sytuacja, pod uwagę (przy ustalaniu prawa do świadczeń) zostaną uwzględnione okresy korzystniejsze dla ubezpieczonego.
  Komentarze czytelników
  1. 12 czerwca 2021 o 21:24
   anna

   DZIEŃ DOBRY
   Mam pytanie ; wniosek składam 29.06.2021 , 60 lat kończę 13.07.2021,. Ostatnim moim dniem pracy będzie dzień 27.07.2021.Czy mam wpisać w druku ERP -6 datę zakończenia pracy 27.07.2021 czy zostawić miejsce puste ?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie