Jak wypełnić formularz ZUS RRP – wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek

jak wypełnić wniosek RRP

Chcesz wiedzieć, czy doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek? Pomocny może okazać się formularz RRP. W tym artykule podpowiadamy, gdzie można znaleźć stosowny druk, w jaki sposób należy go wypełnić oraz kto i kiedy może go złożyć. Wskazujemy również ile w 2021 roku wynosi limit 30 krotności składek ZUS. Zapraszamy do lektury.

Czym jest formularz RRP?

Formularz RRP to dwustronicowy wniosek, który składa się do ZUS aby ustalić przekroczenie rocznej podstawy wymiaru stawek. Druk ten składa się z trzech elementów:

 • danych wnioskodawcy
 • zakresu wniosku
 • sposobu odbioru odpowiedzi

Na jego podstawie ZUS ustala czy nastąpiło przekroczenie rocznej kwoty podstawy wymiaru składek. Jest to tzw. limit 30 krotności składek ZUS.

Z czym wiąże się przekroczenie 30 krotności składek ZUS?

Każdego roku Minister Rodziny i Polityki Społecznej określa kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Na jej podstawie ustalany jest limit 30 krotności składek ZUS. W 2021 wynosi ona 5 259 zł, więc jak łatwo obliczyć limit składek ZUS na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustalony został na poziomie 157 770 zł. 

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek oznacza, że od ewentualnej nadwyżki płatnik nie jest już zobowiązany do przekazywania za ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W dalszym ciągu należy jednak opłacać składki za ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe, wypadkowe, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak i kiedy złożyć wniosek o przekroczenie składek?

Wniosek o przekroczenie składek składa się w dowolnym momencie na formularzu RRP. Można złożyć go na kilka sposobów:

 • poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
 • osobiście lub przez pełnomocnika w biurze podawczym każdej placówce ZUS na terenie Polski
 • wysyłając go pocztą tradycyjną na adres jednej z placówek ZUS na terenie Polski

Jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku o przekroczenie rocznej podstawy ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie posiadanych danych ustala czy wskazane we wniosku osoby przekroczyły 30 krotność składek ZUS w danym roku. Jeżeli formularz RRP składa sam ubezpieczony, to oprócz niego wszelkie informacje przekazywane są również płatnikom składek. ZUS stara się rozpatrzyć wniosek jak najszybciej w miarę możliwości. W przypadku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego na odpowiedź czeka się do 30 dni od dnia złożenia druku RRP, natomiast w skomplikowanych sytuacjach okres ten może wydłużyć się nawet do 60 dni.

Gdzie można znaleźć formularz RRP?

Aktualny formularz RRP dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po wejściu na główną witrynę należy odnaleźć w MENU „Wzory formularzy” i wybrać zakładkę „Firmy”. Następnie należy kliknąć w „Rozliczenia konta i zwroty składek” i odszukać właściwy druk. 

Druk RRP można również ściągnąć klikając TUTAJ.

Jak wypełnić wniosek o przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek – instrukcja krok po kroku

Wniosek o przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek jest dwustronicowy i jego wypełnienie nie powinno zająć dużo czasu. Dla ułatwienia zadania przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak należy to zrobić krok po kroku.

Krok 1 – dane wnioskodawcy

 

wniosek zus rrp

 

W pierwszej kolejności należy wypełnić dane wnioskodawcy. Jeżeli jest nim płatnik składek, to musi podać NIP oraz REGON, natomiast gdy formularz składa ubezpieczony, wówczas podaje się PESEL oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości. Następnie należy podać następujące dane:

 • nazwę lub imię i nazwisko
 • ulicę
 • numer domu
 • numer lokalu
 • kod pocztowy
 • miejscowość
 • nazwę państwa, jeżeli adres jest inny niż polski
 • numer telefonu

Wniosek powinien być wypełniony wielkimi literami, czarnym lub niebieskim długopisem. 

Krok 2 – zakres wniosku

 

wniosek RRP zakres wniosku

 

W tej części formularza RRP należy wpisać jakiego roku ma dotyczyć sprawdzenie, czy doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Należy również zaznaczyć czy wniosek składany jest przez ubezpieczonego czy płatnika składek. W tym drugim przypadku niezbędne jest wypełnienie następujących pól:

 • PESEL
 • rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości
 • imię
 • nazwisko

Krok 3 – sposób odbioru odpowiedzi

wniosek rrp sposób odbioru odpowiedzi

W ostatniej części druku RRP trzeba zaznaczyć, w jaki sposób wnioskodawca chce otrzymać odpowiedź. Do wyboru są następujące możliwości:

 • w placówce ZUS (osobiście lub przez pełnomocnika)
 • pocztą na adres korespondencyjny wskazany we wniosku
 • elektronicznie poprzez konto PUE ZUS

Na samym końcu należy wpisać datę wypełnienia wniosku oraz złożyć czytelny podpis.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest formularz RRP?

  Formularz RRP to wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru stawek.

 2. 🔸Czym jest limit 30 krotności składek ZUS?

  Limit 30 krotności składek ZUS ustalany jest każdego roku na podstawie kwoty prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. Jego przekroczenie oznacza, że płatnik nie musi już odprowadzać składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

 3. 🔸Kto może złożyć wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy ZUS?

  Wniosek może złożyć płatnik składek lub ubezpieczony.

 4. 🔸Kiedy można złożyć wniosek?

  Wniosek może być złożony w dowolnym momencie.

 5. 🔸Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku?

  ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni. W skomplikowanych przypadkach okres ten może wydłużyć się do 60 dni.

 6. 🔸Gdzie można znaleźć druk RRP?

  Druk RRP znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość