Powrót

Prowadzenie biznesu na YouTube: odpowiedni opis pod filmem 

opis do filmu na yt

Pomimo iż YouTube to największy serwis z materiałami wideo na świecie, to na to, czy wstawiane przez Ciebie materiały odniosą sukces, wpływ mają nie tylko same walory wizualne czy treść filmów, ale również tytuł, opis i napisy końcowe. I chociaż zawsze najważniejsza jest treść materiału, to od tego, co umieścisz w opisie zależeć może pozycja w wynikach wyszukiwania i to, czy widzowie pozostaną z Tobą do końca filmiku. Co powinien zawierać opis na yt? Jakie jeszcze elementy wpływają na pozycjonowanie Twoich treści?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Opis do filmu na YT – dlaczego ważny i jaką pełni funkcję?

Dla większości widzów zdecydowanie najważniejszym elementem, decydującym o tym, czy pozostać na Twoim wideo na dłużej, jest wstęp, a dokładniej pierwsze 30 do 90 sekund. Jeśli w tym czasie nie uda Ci się przykuć ich uwagi, to szanse na dalsze oglądanie dodanych treści i w rezultacie zasubskrybowanie Twojego kanału drastycznie spadają. Jednak również takie elementy jak opis, tytuł czy hashtagi mają wpływ na to, jak wiele osób zdecyduje się kliknąć właśnie na Twoje wideo, wybierając je spośród wyników wyszukiwania. To również miejsce, na które zwraca się uwagę po obejrzeniu filmiku – np. szukając linka do Twoich mediów społecznościowych albo odnośników do kolejnych materiałów.

Znaczenie ma, nie tylko ile osób czyta, bądź nie nasze opisy, ale również to, że są one bardzo istotne dla algorytmów pozycjonujących YouTube. To właśnie między innymi na podstawie dodanego opisu, tagów czy tytułu będą one w stanie dopasować Twój materiał do zapytania użytkownika w wyszukiwarce. Odpowiednio zoptymalizowany opis YouTube może być więc skutecznym narzędziem w pozyskiwaniu nowych odwiedzin (szczególnie od tych, którzy jeszcze nie subskrybują Twojego kanału), a także w przekierowywaniu widzów na Twoje media społecznościowe.

Co powinien zawierać opis filmu na YT, by trafiał do Twojego widza?

Oczywiście tworzone przez Ciebie treści nie trafią do wszystkich odbiorców. Najskuteczniej więc jest celować w grupę użytkowników portalu, która rzeczywiście może być zainteresowana jego treścią. By tak się stało, Twój opis do filmu na yt powinien zawierać co najmniej trzy elementy:

  • krótkie streszczenie lub clue wstawionego materiału, które będzie widoczne pod tytułem – szczególnie istotne dla użytkowników, którzy korzystają z wyszukiwarki i dzięki zawartym tam informacjom chętniej zdecydują się na kliknięcie w Twój materiał. Zawarcie w nim rozsądnej ilości fraz kluczowych może być również bardzo ważne dla wyszukiwarkowych algorytmów, należy jednak wystrzegać się nadmiernego nasycania nimi opisu, ponieważ internetowy gigant jest wyczulony na takie praktyki,
  • linki – zwłaszcza jeśli w swojej działalności korzystasz z innych social mediów – Facebooka, Instagrama czy Tweetera. To właśnie pod opisem filmu jest najlepsze miejsce, by zachęcić Twoich widzów do wizyty i pozostania z Tobą na dłużej. To właśnie w opisie najlepiej umieścić także linki do materiałów źródłowych (badań naukowych, artykułów w mediach), na które powołujesz się w swoim materiale. Warto skorzystać ze skracarek, by nadać im nieco bardziej przystępnego wyglądu.
  • do niedawna chętnie wykorzystywane tagi youtube zostały niemal całkowicie wyparte przez hashtagi, które są znane z innych portali społecznościowych do wyszukiwania określonych grup materiałów. Można je wykorzystywać zarówno w tytule filmu, jak i w jego opisie, ale warto pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością i by miały one związek z rzeczywistą zawartością filmu, a nie były dodane wyłączenie w celu podniesienia jego popularności. Algorytmy wyszukiwarki nie lubią takich zabiegów i może to znacząco pogorszyć wyniki Twojego filmu. Odpowiednio wykorzystane hashtagi pomogą użytkownikom wyszukującym treści o konkretnej tematyce trafić na Twój materiał.

Opis do filmu na YT – jakie jeszcze elementy warto uwzględnić?

Coraz popularniejszym elementem, który bez wątpienia docenią oglądający, jest spis treści z odnośnikami do konkretnego fragmentu. Po jego kliknięciu widzowie przenoszeni są bezpośrednio do danej części materiału wideo, dzięki czemu mogą szybciej odnaleźć to, czego szukają. Sprawdza się to np. w filmach instruktażowych czy recenzjach, ale skorzystanie z tej możliwości ożywia niemal wszystkie materiały.

Przygotowując opis filmu na YouTube, warto pamiętać również o tym, że dzielą się one na dwie części – te, które widać od razu i tę, która pojawia się dopiero po kliknięciu „Pokaż więcej”. Zadaniem tej pierwszej powinno być zaciekawienie widza, a dopiero w tej drugiej warto dodać bardziej techniczne elementy opisu, jak linki, hashtagi czy spis treści. Dzięki temu opis będzie bardziej przejrzysty i atrakcyjniejszy dla odbiorcy.

Oprócz samego opisu duże znaczenie ma także tytuł filmu – dobrany umiejętnie zachęci widza nie tylko do zapoznania się z jego zawartością, ale będzie również wskazówką co do tego, czego mogą się spodziewać. Dzięki temu więcej z nich będzie oglądało Twoje treści do końca, co poprawi Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania (filmy, które nie są oglądane do końca, są gorzej pozycjonowane przez algorytmy). Tytuł powinien współgrać z opisem, dostarczając klarownej i zwięzłej odpowiedzi dotyczącej zawartości wideo, którą opisują.

Dość nowym i coraz powszechniejszym narzędziem są karty, które są wyświetlane podczas oglądania wideo. Dzięki odpowiedniemu sformatowaniu mogą one stanowić naturalne uzupełnienie omawianych treści, a połączone z wezwaniem do działania (Call to action) stanowić skuteczne narzędzie zachęcające do zapoznania się z innymi materiałami (również na kanałach, z którymi współpracujesz), zasubskrybowania czy odwiedzenia Twojej strony firmowej.

Rozwinięciem tej idei są także ekrany końcowe, które pojawiać się mogą na ostatnich 5 do 20 sekundach filmu i mogą przekierowywać do kolejnych treści na kanale, promować Twoją stronę, produkty lub kampanie, w których bierzesz udział.

Opisy filmów na YouTube – czego unikać?

W pogoni za kolejnymi widzami nietrudno o popełnienie błędów – niektóre z nich mogą skończyć się usunięciem filmu z serwisu, a inne po prostu pogorszeniem osiąganych wyników. Jakiekolwiek naginanie rzeczywistości, np. dodając hashtagi niemające związku z treścią filmu czy wprowadzające w błąd opisy i tytuły z łatwością zostaną wykryte przez algorytmy. Nawet jeśli przez chwilę uda Ci się zyskać w ten sposób większą liczbę odwiedzających, to zysk z tego byłby marny, gdyż nie obejrzą oni do końca zamieszczonej treści, co przełoży się na dochody z reklam. Ponadto niewprowadzanie widzów w błąd jest jednym z wymogów, by Twoje treści mogły znaleźć się w zakładce „karta na czasie” – co przysporzyłoby Ci większą widownię.

Warto również przyglądać się swoim opisom, hashtagom i tytułom pod kątem obecności wulgaryzmów, podtekstów seksualnych i erotycznych, a także potencjalnie obraźliwych treści. Ich obecność może nie tylko zniechęcić potencjalnych reklamodawców do nawiązania współpracy, ale nawet zakończyć się usunięciem materiału z serwisu.

Innym, powszechnym błędem jest przeładowywanie słowami kluczowymi opisów, kart, tytułów czy hashtagów. Wbrew pozorom nie poprawi to Twojej pozycji, a wręcz przeciwnie, po rozpoznaniu przez silniki wyszukiwarki, znacząco pogorszy szanse na odnalezienie dodanego wideo.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co zyskasz dzięki zoptymalizowanemu opisowi?

    Dobrze przygotowany opis to, doskonały sposób na poinformowaniu widzów o zawartości dodanego przez Ciebie filmu, a także sposób na umieszczenie niezbędnych dla wyszukiwarkowych algorytmów, co może poprawić jego pozycję w wynikach wyszukiwania.

  2. 🔸Jakie są kluczowe elementy opisu filmu na YouTube?

    Poza zwięzłym opisem tego, co można znaleźć w Twoim materiale, warto by opis zawierał hashtagi, spis treści, słowa kluczowe (nie za dużo) i linki do Twoich mediów społecznościowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość