Blog ifirma.pl

Składka zdrowotna za styczeń 2022 – znamy jej wysokość

|
|
2 minut czytania
Informacja o podstawie wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022, w końcu została opublikowana. Sprawdź jej wysokość w pierwszym miesiącu bieżącego roku jak również jak będzie się ona kształtować od lutego do grudnia 2022.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Do pełnej wiadomości, ile w 2022 roku będzie wyglądało pełne obciążenie ZUS przedsiębiorcy, brakowało tylko informacji o wysokości składki zdrowotnej za styczeń 2022.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022

Polski Ład zmienił zupełnie zasady naliczania składek zdrowotnych za miesiące od lutego do grudnia, pozostawiając stare zasady dla składki zdrowotnej za styczeń 2022.

składka zdrowotna 2022 infografika

Zgodnie z nimi, podstawą wymiaru składki zdrowotnej jest 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, włącznie z wypłatami z zysku w sektorze przedsiębiorstw, w IV kwartale roku poprzedniego. Na podstawie Obwieszczenia GUS z 21 stycznia wiemy już, że wskaźnik ten w IV kwartale 2021 wyniósł 6221,04 zł. Oznacza to, że:

wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2022 to 419, 92 zł.

 
Uwaga!

Powyższe zasady dotyczą opłacania składki zdrowotnej za styczeń przez przedsiębiorców opodatkowanych w 2022 roku skalą podatkową lub podatkiem liniowym.

Wysokość składki zdrowotnej u ryczałtowców taka sama przez cały rok

W przypadku firm rozliczających się ryczałtem, podstawą wymiaru jest również wskaźnik przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału roku 2021. Oznacza to, że znamy już również kwoty składki zdrowotnej dla ryczałtowców. Będą one wynosić:

 • dla przychodów do 60 000 – 335, 94 zł
 • dla przychodów od 60 000 do 300 000 – 559, 89 zł
 • dla przychodów powyżej 300 000 – 1007, 81 zł

Szczegółowe informacje na temat składki zdrowotnej dla osób rozliczających się ryczałtem, odnajdziesz w artykule: Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla ryczałtowca i karty podatkowej.

Forma opodatkowania zasady ogólne podatek liniowy

ryczałt

przychody do 60 000 zł przychody od 60 000 – 300 000 zł przychody powyżej 300 000 zł
styczeń 2022 419, 92 419, 92 335, 94 559, 89 1007, 81

Składka zdrowotna za luty-grudzień 2022

Przypomnijmy, że w tym przypadku wysokość składki zdrowotnej zależeć będzie od miesięcznego przychodu lub dochodu przedsiębiorcy w zależności od tego, czy firma jest opodatkowana ryczałtem, czy skalą podatkową lub podatkiem liniowym nie mniej jednak niż 9% minimalnego wynagrodzenia – dla skali podatkowej lub podatku liniowego.

Co oznacza, że składka nie będzie mogła być być niższa niż:

 • 270,90 zł – dla podatku liniowego lub zasad ogólnych
 • 335,94 zł – dla ryczałtu

Szczegółowe informacje na temat składki zdrowotnej dla osób rozliczających się za pomocą KPIR, uzyskasz z artykułu: Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla przedsiębiorcy, który prowadzi PKPiR.

Polski Ład zmienił również termin opłacania składek – należy je wpłacić do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Termin ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych opłacających składki wyłącznie za siebie, jak i tych zatrudniających pracowników.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 24 stycznia 2022 o 13:14
   Grzegorz

   W jaki sposób są liczone progi dla ryczałtowców?
   Zastanawia mnie w jaki sposób powinno się zdefiniować jaką składkę należy płacić.

   Co w przypadku, gdy w listopadzie przekroczy się próg?

  2. 10 lutego 2022 o 11:37
   Jolanta

   Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Wszystko w jednym miejscu.

  3. 14 kwietnia 2022 o 13:12
   Iwona

   Jeśli w listopadzie przekroczy Pan próg to trzeba będzie wyrównać do progu w który Pan wskoczył. Jeśli sytuacja będzie odwrotna, tzn będzie nadpłata to składa się wniosek o rozliczenie nadpłaty w kolejnym roku.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie