Blog ifirma.pl

Sprawozdania dla GUS. Obowiązek udostępniania informacji

|
|
5 minut czytania
Główny Urząd Statystyczny co jakiś czas wprowadza zmiany, które bezpośrednio dotykają przedsiębiorców. Warto znać swoje prawa i obowiązki, aby bez problemu dopasować się do nowych reguł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Główny Urząd Statystyczny będzie wysyłać coraz częstsze wezwania. Ustawa o udostępnieniu danych to kolejna tegoroczna nowość dla przedsiębiorców. Właścicieli firm czeka dodatkowa praca. Wypełnianie wniosków dla GUS stało się obowiązkowe i związane jest z nimi podanie szczegółowych danych. Wiedza na ten temat może uchronić przed ewentualnością popełnienia błędu. Kto zapłaci karę za niezłożenie sprawozdania dla GUS? Czy, zgodnie z założeniami ustawy, wpłynie to na transparentność działań firm?

Dlaczego GUS wprowadził nowe zasady?

Zadanie, którego podjął się Główny Urząd Statystyczny, w teorii ma przysłużyć się zwiększeniu transparentności przedsiębiorstw. Zbieranie danych przez GUS – zgodnie z art. 30, ust. 1, pkt 3 ust. z dnia 29 czerwca 1995 – zobowiązuje każdego przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą do nieodpłatnego złożenia danych dotyczących funkcjonowania firmy.

Jedynym sposobem na owocną współpracę jest skrupulatna sprawozdawczość. GUS obrabia i analizuje dane, a wyłącznym źródłem pochodzenia statystyk jest rzetelny sposób ich przekazania przez podmioty gospodarcze.

Główny Urząd Statystyczny, dzięki regulacjom prawnym, może zbierać i udostępniać wszelkie dane związane z większością dziedzin życia publicznego, a nawet prywatnego. Koronawirus w znacznym stopniu wpłynął na życie wielu przedsiębiorców. Nie zmienił jednak niczego w kwestii zobowiązań wobec GUS.

Ogólne zasady składania sprawozdań do GUS

Główny Urząd Statystyczny wysyła bezpośrednie wezwania. Niegdyś odbywało się to w tradycyjny sposób listowny, obecnie drogą elektroniczną. Dostarczone formularze są obszerne i determinują potrzebę dokonania dogłębnej analizy. Wśród nich znajdują się m.in. sprawozdania Z-06 (roczne sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy) oraz Z-10 (sprawozdanie o warunkach pracy). Najwygodniejszą metodą jest zatrudnienie osoby, do której obowiązków należeć będzie przede wszystkim wgłębienie się w zero-jedynkowy świat statystyk.

Wzór sprawozdań dla GUS-u podlega ścisłym normom. Każde przedsiębiorstwo obowiązują identyczne przepisy, niezależnie od jego wielkości, ilości zatrudnionych osób oraz profilu działalności. Wynika to z powstałego w 2007 roku Programu badań statystycznych statystyki publicznej.

Jak COVID-19 wpłynął na sposób przekazywania informacji?

Nawet ścisły lockdown nie wpłynął w żaden sposób na przymus dostarczania informacji przez właścicieli przedsiębiorstw. Wszystkie dane muszą być przekazane elektronicznie przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości przesłania formularza w formie listownej. To jedyna znacząca różnica. Odchodzi się od poczty tradycyjnej, tak więc nowe obowiązki nie wprowadzają niepotrzebnego zamieszania.

Utrudnione jest natomiast drobiazgowe przygotowanie zestawu pełnej liczby informacji. Praca zdalna odbiła się nie tylko na produktywności pracowników, ale także na odpowiedniej dyscyplinie w kwestii gromadzenia danych potrzebnych GUS-owi.

Niemniej, sytuacja epidemiologiczna przyczyniła się do tego, że Urząd potrzebuje zwiększonej liczby informacji. Wynika to stąd, że nadzwyczajne warunki muszą być uwzględnione w badaniach i porównane do statystyk z lat poprzednich.

Koronawirus pokrzyżował szyki przedsiębiorcom na niemal każdej płaszczyźnie funkcjonowania ich biznesu. Zasady dotyczące sprawozdań dla GUS-u zmieniły się jednak w ledwo zauważalnym stopniu.

Do czego GUS używa wyników swoich badań?

Wczytując się w oficjalną stronę GUS, można wyłuskać kilka kluczowych informacji o tym, w jaki sposób wykorzystywane są dane uzyskiwane od firm:

 • podniesienie dokładności statystyki publicznej;
 • usprawnienie procesów dostarczania danych;
 • niwelowanie obciążeń respondentów;
 • zaspokojenie potrzeb użytkowników otrzymanych informacji;
 • aktualizowanie wykazów;
 • kontrola jakości wyników badań;
 • szacowanie przyszłych wyników oraz porównywanie ich z poprzednimi

Według treści, które udostępnia sam GUS, wynika, że wdrażanie procesów ma przysłużyć się redukcji obciążeń administracyjnych. Ponadto, ma się to przysłużyć zmniejszeniu obowiązków respondentów.

Niestety stanowisko GUS-u nie do końca pokrywa się z rzeczywistością. Obowiązków przybywa, a groźba kary powoduje, że przedsiębiorcy, mimochodem, zaczynają szukać ułatwień oraz dróg na skróty.

Ile firma ma czasu na złożenie sprawozdania dla GUS?

Wreszcie podstawowa kwestia – jak długo można zwlekać ze złożeniem sprawozdania statystycznego?

Czas na dostarczenie formularza jest ściśle monitorowany przez GUS. Firmy dostają indywidualne zawiadomienia o ramach czasowych, które je obowiązują. Wyraźnie zaznaczone są daty “od” i “do”.

Realizacja obowiązków jest przetwarzana w czasie rzeczywistym. Osoba zajmująca się wprowadzaniem danych oraz wypełnianiem formularza jest na bieżąco informowana o akceptacji lub odrzuceniu podanych przez siebie wytycznych.

Etapy wprowadzania danych prezentują się następująco:

 • nierozpoczęte – oznacza nie otwarcie formularza;
 • wypełnianie – sprawozdanie jest w trakcie kompletowania;
 • zatwierdzone – wszystkie dane zostały wprowadzone;
 • weryfikowane – Urząd Statystyczny weryfikuje prawidłowość wprowadzonych danych.

Nieterminowość lub – co gorsza – uchylenie się od obowiązku udzielenia informacji w spisie powszechnym podlega odpowiednim sankcjom. Trzeba liczyć się z karą finansową (od 200 do 5000 zł) w przypadku opóźnienia.

Co grozi za podanie GUS fałszywych danych?

Za podanie fałszywych danych grozi nawet pozbawienie wolności do 2 lat. Tak samo wygląda to w przypadku złożenia sprawozdań dla GUS po terminie. Proces o złożenie niekompletnych lub fałszywych danych firmy jest kilkuetapowy. Przewinienie rozpatruje się pod kątem intencji, zachowania oraz stopnia nagięcia panujących zasad.

Jaki wpływ mają przepisy na transparentność przedsiębiorstw?

Zgromadzone dane służą zrewidowaniu rzetelności firm. GUS szczegółowo pochyla się nad dokładnością i wiarygodnością danych, chcąc w ten sposób wyeliminować najczęściej popełniane błędy sprawozdawców.

Dzięki zwiększeniu jawności spółek Urząd Statystyczny ma zwiększone pole manewru w kwestii karania nieprawidłowości i prześwietlania przedsiębiorców. Założenia są więc w swej naturze potrzebne. Patrząc jednak z perspektywy właścicieli, obarczeni są dodatkowymi obowiązkami, na których realizację – najprościej rzecz ujmując – nie zawsze mają czas. Może to skutkować zamieszaniem administracyjnym.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 17 marca 2021 o 18:33
   Ryszard

   Mam pokoje gościnne na Podhalu. Co miesiąc składałem informację o ilości pokoi i turystów w danym miesiącu aż do lipca 2015 r. Wtedy żona poszła na zwolnienie lekarskie. Z konieczności przepisałem działalność na siebie. Po około 20 dniach zorientowałem się że do zwolnienia z obowiązku zakupu i używania kasy fiskalnej (pod warunkiem nie przekroczenia obrotu na rzecz klientów indywidualnych 20.000 zł) liczy się obrót w proporcji ilości miesięcy działalności do końca roku. Zacząłem 1 lipca. W sierpniu musiałbym kupić kasę fiskalną. Po zrobieniu około 8 tysięcy obrotu przepisałem działalność na mamę. Liczyliśmy obrót od zera. Urząd Statystyczny żądał danych przed założeniem konta statystycznego mnie a potem mojej mamie. Powiedziałem telefonicznie Panu prowadzącemu że to nadużycie mające cechy wymuszenia itd. Usłyszałem że moja firma to przekręt i nie mam od tamtej pory a mamy rok 2021 zawiadomień ani ponagleń z Urzędu Statystycznego. A kasę fiskalną i tak musiałem kupić od 2016 roku na mamę. A potem kolejne kasy już na siebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie