Blog ifirma.pl

Co można załatwić przez ePUAP: deklarowanie podatku VAT

|
|
4 minut czytania
Czy da się złożyć deklarację VAT przez ePUAP? Sprawdź, jak
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Portal urzędowy ePUAP to szybki sposób na załatwienie spraw administracyjnych online. Do autoryzacji dostępu wystarczy jedynie profil zaufany, który można w mgnieniu oka założyć za pośrednictwem bankowości internetowej. Indywidualny środek identyfikacji elektronicznej umożliwia weryfikację użytkownika, dzięki czemu większość spraw urzędowych zrealizujemy tak samo, jakbyśmy udali się do placówki stacjonarnej.

Funkcjonalność ePUAP jest systematycznie rozszerzana: już teraz można wypełnić wnioski, przesłać dokumenty, czy załatwić inne formalności związane z działalnością Urzędu Stanu Cywilnego, ZUS-u, czy Urzędu Skarbowego.

Funkcja e-deklaracje profil zaufany. Jak uzyskać dostęp?

Profilem zaufanym określa się zweryfikowane zestawienie danych identyfikujących, które potwierdzają tożsamość posiadacza w sieci. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z szerokich usług podmiotów publicznych. Założenie profilu zaufanego może zostać zrealizowane na trzy sposoby:

 • w pełni zdalnie, za pomocą bankowości online (lub innych podmiotów uprawnionych);
 • hybrydowo, wnioskując o założenie profilu zaufanego i weryfikując go w stacjonarnym punkcie potwierdzającym;
 • w pełni stacjonarnie, składając wniosek w placówce instytucji – ze względu na uwarunkowania epidemiczne nie jest to polecany sposób.

Jak najszybciej założyć profil zaufany?

Aby założyć profil zaufany za pośrednictwem Internetu, należy potwierdzić swoją tożsamość logując się do swojego banku. To w pełni bezpieczny sposób, dzięki któremu dane osobowe uwierzytelniane są przez wiarygodną instytucję.

Pierwszym krokiem jest skorzystanie ze strony profilu zaufanego, a następnie przejście do sekcji logowanie (kliknięcie odpowiedniego logo banku). Po potwierdzeniu danych użytkownik zostaje przekierowany do kolejnego etapu tworzenia profilu. Po zatwierdzeniu prawidłowości danych, proces rejestracji kończy się sukcesem.

Od tej pory użytkownik każdorazowo logując się do np. portalu ePUAP, wybiera opcję logowania przez bankowość internetową. Tak założonego profilu nie trzeba potwierdzać urzędowo – jest on aktywny od momentu utworzenia.

Deklaracja VAT online ePUAP. Jakie funkcjonalności posiada urzędowy serwis?

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to portal, dzięki któremu interesant może załatwić setki spraw urzędowych, bez konieczności udawania się do stacjonarnych placówek instytucji.

Na witrynie dostępnych jest 29 stref tematycznych, poświęconych osobnym zagadnieniom. Przykładowo, wchodząc w rubrykę “Podatki, opłaty, cła” możemy złożyć akces o uzyskanie ulgi podatkowej, złożyć deklarację na podatek leśny, wnioskować o zwrot opłaty skarbowej, czy też rozliczyć podatek od środków transportu.

vat online epuap

Deklaracje VAT ePUAP. Czy możliwe jest złożenie deklaracji VAT przez ePUAP?

Nie wszystkie usługi, właściwe dla określonych podmiotów publicznych, mogą być realizowane za pośrednictwem portalu ePUAP. Deklaracje VAT ePUAP nie są w tym momencie udostępniane dla interesantów.

Podatnik, który chce złożyć dokument, musi skorzystać z innych możliwości, przygotowanych przez Urząd Skarbowy. Instytucja wyłączyła możliwość potwierdzania formularzy za pomocą profilu zaufanego, a wysyłanie dokumentów przez platformę ePUAP jest niedozwolone. Dotyczy to wszystkich rodzajów deklaracji VAT.

Decyzję tę potwierdza poniższy komunikat, zaprezentowany na stronie podatki.gov.pl:

jak wysłać vat przez epuap

Alternatywna metoda jak złożyć VAT przez ePUAP

Podatnik i przedsiębiorca, który chce złożyć deklarację podatkową online, powinien korzystać z funkcjonalności przygotowanej przez e-Urząd Skarbowy. Mowa o usłudze e-Deklaracje, dzięki której możliwe jest przesłanie gotowego dokumentu, wypełnionego za pomocą interaktywnego formularza.

 Każdy PIT, wyłączając z listy formularze karty podatkowej, może zostać złożony w formie interaktywnego pliku PDF. Poniżej przedstawiamy proces deklarowania podatku VAT za pomocą przygotowanych funkcjonalności online.

 
1. Wpisanie adresu w przeglądarkę i przejście do podstrony

Po wejściu na stronę podatki.gov.pl/e-deklaracje/ należy kliknąć interesujący nas odnośnik. Przyjmijmy, iż naszym celem będzie złożenie deklaracji podatku VAT.

jak złożyć vat przez epuap

2. Kliknięcie odpowiedniej grupy formularzy

Na następnej podstronie klikamy w duży niebieski baner. Zanim to zrobimy, warto zapoznać się z informacjami o systemie, przygotowanymi przez urzędników. Są one dostępne w dolnej części strony:

vat przez epuap

3. Przejście do poniższych sekcji; wybranie odpowiedniego formularza VAT

Poniższa podstrona umożliwia odnalezienie konkretnego formularza VAT. Dla potrzeb naszego artykułu przyjmijmy, że w naszym przypadku będzie to dokument VAT-8. Klikamy w niebieski odnośnik VAT-8(11).

vat z epuap

4. Wypełnienie deklaracji podatkowej i weryfikacja danych

W kolejnym etapie ukazuje się nam interaktywny formularz, który należy wypełnić poprawnymi danymi osobowymi. Po akceptacji uzyskujemy Urzędowe Poświadczenia Odbioru, które należy pobrać i zachować.

Co ważne, dokument należy potwierdzić za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Deklaracja może nie otwierać się na niektórych rodzajach przeglądarek. Urząd sugeruje, aby do tego celu wykorzystywać przeglądarkę Internet Explorer.

vat z epuap

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Chciałbym złożyć VAT online ePUAP, ale nie mogę znaleźć tej funkcjonalności, dlaczego?

   Portal urzędowy ePUAP nie udostępnia jeszcze możliwości składania deklaracji VAT za pośrednictwem swojej strony, czy też przy użyciu profilu zaufanego. Aby zadeklarować VAT online, należy skorzystać z usługi e-Deklaracje.
  2. Co jeśli wyślę dokument VAT przez ePUAP?

   Platforma ePUAP umożliwia wysyłanie dowolnych pism, zatem przesłanie dokumentacji podatkowej jest teoretycznie wykonalne. Urząd jednak odniesie się do takiego wniosku negatywnie i z dużą dozą pewności odeśle go interesantowi.
  3. Jakie deklaracje podatkowe złożę za pomocą usługi e-Deklaracje?

   Za pośrednictwem tej funkcjonalności można rozliczyć m.in. podatek PIT, CIT, VAT, akcyzę, cło, PCC, SD i inne podatki, w tym opłaty lokalne.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie