15 i 31 marca – terminy dla opłat środowiskowych

opłaty środowiskowe 2023

Jesteś zobowiązany do rozliczania opłat środowiskowych? Sprawdź terminy na składanie sprawozdań.

Ochrona środowiska naturalnego jest priorytetem już od wielu lat. Nic więc dziwnego, że rządy w ramach wprowadzanych różnego rodzaju ustaw podatkowych podejmują działania, które mają na celu zachowanie lub przywracanie równowagi biologicznej. W ostatnich latach zostało nałożone na przedsiębiorców sporo obowiązków w przedmiocie ochrony środowiska. W dzisiejszej publikacji opiszemy terminy na dokonywanie opłat środowiskowych w 2022 roku.

Sprawozdanie o odpadach termin 15 marca 2022 roku

Swego czasu pisaliśmy sporo na temat obowiązku rejestracji do Bazy Danych Odpadowych (BDO).

Szczegółowe instrukcje, w jaki sposób należy przygotować i przesłać sprawozdanie są dostępne na stronie BDO. Roczne sprawozdanie za 2021 rok składane przez podmioty wpisane do rejestru BDO w terminie do 15 marca 2022 roku w zakresie:

 • produktów, opakowań i gospodarowania odpadami z nich powstałymi,
 • wytwarzanych odpadów i o gospodarowaniu odpadami.

Sprawozdania według ustalonego wzoru przesyłane są do właściwego marszałka województwa wyłącznie w wersji elektronicznej. Nie ma obowiązku składania tzw. sprawozdań zerowych.

Sprawozdanie w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska – 31 marca 2022 roku

Kolejna kategoria opłat środowiskowych jest związana z podmiotami, które korzystają ze środowiska a można do nich zaliczyć m.in.:

 • przedsiębiorców i podmioty niebędące przedsiębiorcami,
 • osoby fizyczne korzystające ze środowiska w ramach uzyskanych pozwoleń,
 • podmioty wykonujące zawody medyczne,
 • instytucje zarządzające drogami, wodami, zielenią miejską,
 • hodowców zwierząt, warzyw,
 • ogrodników, leśników.

Obowiązkiem sprawozdawczym będą więc objęci m.in. przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej wszelkiego rodzaju pojazdy samochodowe, maszyny i urządzenia, które zasilane są różnego rodzaju paliwami silnikowymi. Tego typu aktywność generuje odprowadzanie spalin do środowiska naturalnego, a to kwalifikuje się już do wykazania i rozliczenia opłat środowiskowych.

Opłaty środowiskowe są pobierane w zakresie m.in.:

 1. Odprowadzania pyłów lub gazów do powietrza:
  • z różnego rodzaju procesów technologicznych, np. malowanie, spawanie, lakierowanie,
  • ze spalin paliw silnikowych,
  • z przeładunku paliw silnikowych, np. stacje paliw,
  • z chowu i hodowli drobiu.
 2. Emisji gazów cieplarnianych.
 3. Składowania odpadów.

Sprawozdanie przygotowuje się na podstawie ewidencji prowadzonych przez podmioty zobowiązane w trakcie całego roku podatkowego. Na tej podstawie sporządzane jest sprawozdanie, które należy przesłać do marszałka województwa w terminie do 31 marca 2022 roku. Zestawienie może być sporządzone w postaci papierowej, złożone osobiście lub za pośrednictwem poczty, bądź w formie elektronicznej. Stawki opłat za korzystanie ze środowiska sa określane w obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

Nie ma obowiązku składania sprawozdania, jeżeli wyliczona roczna opłata dotycząca jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza kwoty 100 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość