Blog ifirma.pl

15 i 31 marca – terminy dla opłat środowiskowych

|
Jesteś zobowiązany do rozliczania opłat środowiskowych? Sprawdź terminy na składanie sprawozdań.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ochrona środowiska naturalnego jest priorytetem już od wielu lat. Nic więc dziwnego, że rządy w ramach wprowadzanych różnego rodzaju ustaw podatkowych podejmują działania, które mają na celu zachowanie lub przywracanie równowagi biologicznej. W ostatnich latach zostało nałożone na przedsiębiorców sporo obowiązków w przedmiocie ochrony środowiska. W dzisiejszej publikacji opiszemy terminy na dokonywanie opłat środowiskowych w 2022 roku.

Sprawozdanie o odpadach termin 15 marca 2022 roku

Swego czasu pisaliśmy sporo na temat obowiązku rejestracji do Bazy Danych Odpadowych (BDO).

Szczegółowe instrukcje, w jaki sposób należy przygotować i przesłać sprawozdanie są dostępne na stronie BDO. Roczne sprawozdanie za 2021 rok składane przez podmioty wpisane do rejestru BDO w terminie do 15 marca 2022 roku w zakresie:

 • produktów, opakowań i gospodarowania odpadami z nich powstałymi,
 • wytwarzanych odpadów i o gospodarowaniu odpadami.

Sprawozdania według ustalonego wzoru przesyłane są do właściwego marszałka województwa wyłącznie w wersji elektronicznej. Nie ma obowiązku składania tzw. sprawozdań zerowych.

Sprawozdanie w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska – 31 marca 2022 roku

Kolejna kategoria opłat środowiskowych jest związana z podmiotami, które korzystają ze środowiska a można do nich zaliczyć m.in.:

 • przedsiębiorców i podmioty niebędące przedsiębiorcami,
 • osoby fizyczne korzystające ze środowiska w ramach uzyskanych pozwoleń,
 • podmioty wykonujące zawody medyczne,
 • instytucje zarządzające drogami, wodami, zielenią miejską,
 • hodowców zwierząt, warzyw,
 • ogrodników, leśników.

Obowiązkiem sprawozdawczym będą więc objęci m.in. przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej wszelkiego rodzaju pojazdy samochodowe, maszyny i urządzenia, które zasilane są różnego rodzaju paliwami silnikowymi. Tego typu aktywność generuje odprowadzanie spalin do środowiska naturalnego, a to kwalifikuje się już do wykazania i rozliczenia opłat środowiskowych.

Opłaty środowiskowe są pobierane w zakresie m.in.:

 1. Odprowadzania pyłów lub gazów do powietrza:
  • z różnego rodzaju procesów technologicznych, np. malowanie, spawanie, lakierowanie,
  • ze spalin paliw silnikowych,
  • z przeładunku paliw silnikowych, np. stacje paliw,
  • z chowu i hodowli drobiu.
 2. Emisji gazów cieplarnianych.
 3. Składowania odpadów.

Sprawozdanie przygotowuje się na podstawie ewidencji prowadzonych przez podmioty zobowiązane w trakcie całego roku podatkowego. Na tej podstawie sporządzane jest sprawozdanie, które należy przesłać do marszałka województwa w terminie do 31 marca 2022 roku. Zestawienie może być sporządzone w postaci papierowej, złożone osobiście lub za pośrednictwem poczty, bądź w formie elektronicznej. Stawki opłat za korzystanie ze środowiska sa określane w obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

Nie ma obowiązku składania sprawozdania, jeżeli wyliczona roczna opłata dotycząca jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza kwoty 100 zł.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie