Blog ifirma.pl

50% kosztów uzyskania przychodu – górna granica w 2023 roku

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jaka jest górna granica 50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Istnieje pewna kategoria przychodów, co do których można stosować 50% koszty uzyskania przychodów. Zostały one enumeratywnie wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród źródeł przychodów, do których można stosować 50% koszty nie znajdziemy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł nigdy zastosować 50% kosztów. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jaka jest górna granica 50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku.

Dla kogo 50% koszty uzyskania przychodów?

Jest tylko określona kategoria przychodów, co do których stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów, do tej grupy zaliczane są przychody:

Zapłata twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego
Z tytułu opłaty licencyjnej otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną, w stosunku do praw wymienionych powyżej
Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami

Dodatkowo tytuły praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych zostały szczegółowo wymienione w ustawie o PIT. Wydana została nawet interpretacja ogólna Ministra Finansów, której celem jest wskazanie warunków do spełnienia pozwalających na zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi prawami.

Z interpretacji ogólnej można wyciągnąć następujące wnioski:
Utwór w rozumieniu praw autorskich może powstać w ramach stosunku pracy, umowy zlecenie czy umowy o dzieło
Przedmiotem prawa autorskiego może być tylko taka działalność twórcza, która prowadzi do powstania utworu korzystającego z ochrony praw autorskich. Sama działalność twórcza nie może być przedmiotem prawa autorskiego, a przychody uzyskane z tego tytułu nie będą korzystały z 50% kosztów uzyskania przychodów
W przypadku utworu pracowniczego niezbędne jest przyjęcie tego utworu przez pracodawcę, gdyż oznacza to rozporządzenie prawem autorskim na rzecz pracodawcy, dochodzi do przeniesienia praw autorskich

Interpretacja ogólna została w większej szczegółowości omówiona na łamach naszych publikacji, dostępna jest pod linkiem.

Limit 50% kosztów uzyskania przychodów

50% koszty uzyskania przychodów są limitowane, a wysokość tego limitu została określona w ustawie o PIT.

 
W roku podatkowym łączne 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej
 

Jak wiemy począwszy od 2022 roku górna granica podstawy obliczania podatku w pierwszym progu podatkowym wzrosła z 85.528 zł do 120.000 zł.

Górna granica 50% kosztów uzyskania przychodu w roku 2023

Wzrost kwoty przychodów w pierwszym progu podatkowym automatycznie rzutuje na górną granicę 50% kosztów uzyskania przychodów.

50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w 2023 roku kwoty 120.000 zł

Dodatkowo zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinny pamiętać o pewnych zasadach a mianowicie, że ta kwota 120.000 zł sumuje się również z innymi ulgami podatkowymi.

W limicie 120.000 zł mieszczą się:
50% koszty uzyskania przychodów
Przychody z tytułu ulgi:
 • dla młodych,
 • dla rodzin 4+,
 • na powrót,
 • dla pracujących emerytów.

Przychody te są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł

W praktyce oznacza to, że jeżeli pracownik będzie korzystał zarówno z 50% kosztów uzyskania przychodów i z którejkolwiek z ulg, to po przekroczeniu wspólnego limitu 120.000 zł do przychodów z praw autorskich będą stosowane 20% koszty uzyskania przychodów a od przychodów, do których stosuje się ulgę będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy.

Przykład

W 2022 roku pan Jakub korzystał z ulgi dla młodych i jego przychody we wrześniu przekroczyły już kwotę 85.528 zł, więc płatnik od nadwyżki zaczął naliczać zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo pan Jakub osiąga przychody z tytułu praw autorskich. W tym przypadku za 2022 rok będzie mógł w ramach 50% kosztów uzyskania przychodów rozliczyć jedynie 34.472 zł (120.000 zł – 85.528 zł). Taka sama zasada będzie obowiązywała do każdej z ww. ulg podatkowych.

50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku – podsumowanie

Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest możliwe jedynie do ściśle określonej kategorii przychodów, pod warunkiem spełnienia regulacji ustawowych. Z ustawy o podatku PIT wynika, że ten limit nie może przekroczyć górnej granicy pierwszego progu podatkowego, która na 2023 roku wynosi 120.000 zł. Nastąpiła zmiana tego limitu w stosunku do tego, który obowiązywał do końca 2021 r. Wówczas była to kwota 85.528 zł, ponieważ tak wyglądały progi podatkowe na skali podatkowej. Limit 120.000 zł jest wspólny dla 50% kosztów uzyskania przychodów, ale również w tym limicie liczymy przychody z tytułu ulgi dla młodych, dla rodzin wielodzietnych, dla emerytów i powracających z zagranicy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 21 kwietnia 2024 o 04:13
   Sylwia

   A jak sumowac dochod z tytulu umowy o prace + umowy o dzielo.
   Akurat uzyskalam ok 100 000 z umowy o prace i tyle samo z umow o dzielo.

   Czy moge odliczyc zatem 50% z umow o dzielo?

   Czy te 120 000 dotyczy jakichkolwiek dochodow?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie