50% kosztów uzyskania przychodu – górna granica w 2023 roku

50% koszty uzyskania przychodów

Zastanawiasz się jaka jest górna granica 50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Istnieje pewna kategoria przychodów, co do których można stosować 50% koszty uzyskania przychodów. Zostały one enumeratywnie wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród źródeł przychodów, do których można stosować 50% koszty nie znajdziemy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł nigdy zastosować 50% kosztów. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jaka jest górna granica 50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku.

Dla kogo 50% koszty uzyskania przychodów?

Jest tylko określona kategoria przychodów, co do których stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów, do tej grupy zaliczane są przychody:

Zapłata twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego
Z tytułu opłaty licencyjnej otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną, w stosunku do praw wymienionych powyżej
Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami

Dodatkowo tytuły praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych zostały szczegółowo wymienione w ustawie o PIT. Wydana została nawet interpretacja ogólna Ministra Finansów, której celem jest wskazanie warunków do spełnienia pozwalających na zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi prawami.

Z interpretacji ogólnej można wyciągnąć następujące wnioski:
Utwór w rozumieniu praw autorskich może powstać w ramach stosunku pracy, umowy zlecenie czy umowy o dzieło
Przedmiotem prawa autorskiego może być tylko taka działalność twórcza, która prowadzi do powstania utworu korzystającego z ochrony praw autorskich. Sama działalność twórcza nie może być przedmiotem prawa autorskiego, a przychody uzyskane z tego tytułu nie będą korzystały z 50% kosztów uzyskania przychodów
W przypadku utworu pracowniczego niezbędne jest przyjęcie tego utworu przez pracodawcę, gdyż oznacza to rozporządzenie prawem autorskim na rzecz pracodawcy, dochodzi do przeniesienia praw autorskich

Interpretacja ogólna została w większej szczegółowości omówiona na łamach naszych publikacji, dostępna jest pod linkiem.

Limit 50% kosztów uzyskania przychodów

50% koszty uzyskania przychodów są limitowane, a wysokość tego limitu została określona w ustawie o PIT.

 
W roku podatkowym łączne 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej
 

Jak wiemy począwszy od 2022 roku górna granica podstawy obliczania podatku w pierwszym progu podatkowym wzrosła z 85.528 zł do 120.000 zł.

Górna granica 50% kosztów uzyskania przychodu w roku 2023

Wzrost kwoty przychodów w pierwszym progu podatkowym automatycznie rzutuje na górną granicę 50% kosztów uzyskania przychodów.

50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w 2023 roku kwoty 120.000 zł

Dodatkowo zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinny pamiętać o pewnych zasadach a mianowicie, że ta kwota 120.000 zł sumuje się również z innymi ulgami podatkowymi.

W limicie 120.000 zł mieszczą się:
50% koszty uzyskania przychodów
Przychody z tytułu ulgi:
  • dla młodych,
  • dla rodzin 4+,
  • na powrót,
  • dla pracujących emerytów.

Przychody te są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł

W praktyce oznacza to, że jeżeli pracownik będzie korzystał zarówno z 50% kosztów uzyskania przychodów i z którejkolwiek z ulg, to po przekroczeniu wspólnego limitu 120.000 zł do przychodów z praw autorskich będą stosowane 20% koszty uzyskania przychodów a od przychodów, do których stosuje się ulgę będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy.

Przykład

W 2022 roku pan Jakub korzystał z ulgi dla młodych i jego przychody we wrześniu przekroczyły już kwotę 85.528 zł, więc płatnik od nadwyżki zaczął naliczać zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo pan Jakub osiąga przychody z tytułu praw autorskich. W tym przypadku za 2022 rok będzie mógł w ramach 50% kosztów uzyskania przychodów rozliczyć jedynie 34.472 zł (120.000 zł – 85.528 zł). Taka sama zasada będzie obowiązywała do każdej z ww. ulg podatkowych.

50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku – podsumowanie

Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest możliwe jedynie do ściśle określonej kategorii przychodów, pod warunkiem spełnienia regulacji ustawowych. Z ustawy o podatku PIT wynika, że ten limit nie może przekroczyć górnej granicy pierwszego progu podatkowego, która na 2023 roku wynosi 120.000 zł. Nastąpiła zmiana tego limitu w stosunku do tego, który obowiązywał do końca 2021 r. Wówczas była to kwota 85.528 zł, ponieważ tak wyglądały progi podatkowe na skali podatkowej. Limit 120.000 zł jest wspólny dla 50% kosztów uzyskania przychodów, ale również w tym limicie liczymy przychody z tytułu ulgi dla młodych, dla rodzin wielodzietnych, dla emerytów i powracających z zagranicy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość