Powrót

50% kosztów uzyskania przychodu – górna granica w 2023 roku

50% koszty uzyskania przychodów

Zastanawiasz się jaka jest górna granica 50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Istnieje pewna kategoria przychodów, co do których można stosować 50% koszty uzyskania przychodów. Zostały one enumeratywnie wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród źródeł przychodów, do których można stosować 50% koszty nie znajdziemy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł nigdy zastosować 50% kosztów. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jaka jest górna granica 50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku.

Dla kogo 50% koszty uzyskania przychodów?

Jest tylko określona kategoria przychodów, co do których stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów, do tej grupy zaliczane są przychody:

Zapłata twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego
Z tytułu opłaty licencyjnej otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną, w stosunku do praw wymienionych powyżej
Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami

Dodatkowo tytuły praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych zostały szczegółowo wymienione w ustawie o PIT. Wydana została nawet interpretacja ogólna Ministra Finansów, której celem jest wskazanie warunków do spełnienia pozwalających na zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi prawami.

Z interpretacji ogólnej można wyciągnąć następujące wnioski:
Utwór w rozumieniu praw autorskich może powstać w ramach stosunku pracy, umowy zlecenie czy umowy o dzieło
Przedmiotem prawa autorskiego może być tylko taka działalność twórcza, która prowadzi do powstania utworu korzystającego z ochrony praw autorskich. Sama działalność twórcza nie może być przedmiotem prawa autorskiego, a przychody uzyskane z tego tytułu nie będą korzystały z 50% kosztów uzyskania przychodów
W przypadku utworu pracowniczego niezbędne jest przyjęcie tego utworu przez pracodawcę, gdyż oznacza to rozporządzenie prawem autorskim na rzecz pracodawcy, dochodzi do przeniesienia praw autorskich

Interpretacja ogólna została w większej szczegółowości omówiona na łamach naszych publikacji, dostępna jest pod linkiem.

Limit 50% kosztów uzyskania przychodów

50% koszty uzyskania przychodów są limitowane, a wysokość tego limitu została określona w ustawie o PIT.

 
W roku podatkowym łączne 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej
 

Jak wiemy począwszy od 2022 roku górna granica podstawy obliczania podatku w pierwszym progu podatkowym wzrosła z 85.528 zł do 120.000 zł.

Górna granica 50% kosztów uzyskania przychodu w roku 2023

Wzrost kwoty przychodów w pierwszym progu podatkowym automatycznie rzutuje na górną granicę 50% kosztów uzyskania przychodów.

50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w 2023 roku kwoty 120.000 zł

Dodatkowo zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinny pamiętać o pewnych zasadach a mianowicie, że ta kwota 120.000 zł sumuje się również z innymi ulgami podatkowymi.

W limicie 120.000 zł mieszczą się:
50% koszty uzyskania przychodów
Przychody z tytułu ulgi:
  • dla młodych,
  • dla rodzin 4+,
  • na powrót,
  • dla pracujących emerytów.

Przychody te są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł

W praktyce oznacza to, że jeżeli pracownik będzie korzystał zarówno z 50% kosztów uzyskania przychodów i z którejkolwiek z ulg, to po przekroczeniu wspólnego limitu 120.000 zł do przychodów z praw autorskich będą stosowane 20% koszty uzyskania przychodów a od przychodów, do których stosuje się ulgę będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy.

Przykład

W 2022 roku pan Jakub korzystał z ulgi dla młodych i jego przychody we wrześniu przekroczyły już kwotę 85.528 zł, więc płatnik od nadwyżki zaczął naliczać zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo pan Jakub osiąga przychody z tytułu praw autorskich. W tym przypadku za 2022 rok będzie mógł w ramach 50% kosztów uzyskania przychodów rozliczyć jedynie 34.472 zł (120.000 zł – 85.528 zł). Taka sama zasada będzie obowiązywała do każdej z ww. ulg podatkowych.

50% kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku – podsumowanie

Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest możliwe jedynie do ściśle określonej kategorii przychodów, pod warunkiem spełnienia regulacji ustawowych. Z ustawy o podatku PIT wynika, że ten limit nie może przekroczyć górnej granicy pierwszego progu podatkowego, która na 2023 roku wynosi 120.000 zł. Nastąpiła zmiana tego limitu w stosunku do tego, który obowiązywał do końca 2021 r. Wówczas była to kwota 85.528 zł, ponieważ tak wyglądały progi podatkowe na skali podatkowej. Limit 120.000 zł jest wspólny dla 50% kosztów uzyskania przychodów, ale również w tym limicie liczymy przychody z tytułu ulgi dla młodych, dla rodzin wielodzietnych, dla emerytów i powracających z zagranicy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość