Blog ifirma.pl

Kto jest właścicielem grafiki stworzonej w Canvie?

|
|
6 minut czytania
Zdawać by się mogło, iż kwestie związane z grafiką komputerową i jej tworzeniem dedykowane są wyłącznie osobom zajmującym się tym profesjonalnie – mowa oczywiście o zawodzie Graphic designer.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W jednym z naszych artykułów omówiliśmy pojęcie grafiki komputerowej oraz kwestie związane z pracą i specjalizacją grafika (projektanta) komputerowego, o czym przeczytasz tutaj.

Jakkolwiek nie ulega wątpliwości fakt, iż właścicielem grafiki komputerowej jest jego twórca, albowiem każda stworzona i udostępniona przez autora grafika komputerowej o ile stanowi utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to nasuwa się pytanie co w przypadku grafik stworzonych w serwisie Canva?

O tym kto pozostaje właścicielem grafiki stworzonej w serwisie Canva dowiecie się w niniejszym artykule.

Canva – czym jest serwis zyskujący na coraz większej popularności?

Canva jest to internetowe narzędzie do projektowania i publikowania wszelkich grafik internetowych. Z serwisu może korzystać każdy użytkownik, co oznacza, iż nie musisz być profesjonalnym grafikiem komputerowym, aby móc skorzystać z programu – co do zasady bezpłatnego – i stworzyć np. logo na własny użytek. Warto przy tym znaczyć, że program przewiduje również wersję premium, która gwarantuje szerszy wachlarz możliwości dla użytkowników.

Na oficjalnej stronie Canva, która również jest prowadzona w języku polskim, znajduje się obszerny katalog tematyczny, dzięki któremu użytkownik może wybrać interesującą go dziedzinę, w ramach której chciałby stworzyć dany projekt. Przykładowo:

 • w zakładce „Design” wybierając opcję YouTube, można stworzyć oryginalną miniaturkę do publikowanego filmu;
 • z kolei zakładka „Szablony” daje możliwość skorzystania z gotowych wzorów do stworzenia np. logo czy też plakatu.

Tym samym w zależności od potrzeb użytkownika program ten daje możliwości graficzne do stworzenia oczekiwanego projektu nie tylko na social media, ale również do innych celów.

Warto również zaznajomić się z regulaminem udostępnionym na oficjalnej stronie Canva, bowiem administratorzy przed rozpoczęciem korzystania z narzędzia wymagają od użytkowników zapoznania się z nim i jego akceptacji.

Kto jest właścicielem stworzonej grafiki komputerowej – użytkownik, który ją stworzył czy serwis Canva?

Zazwyczaj grafiki komputerowe czy też inne projekty powstałe z wykorzystaniem odmiennych środków/narzędzi niż ogólnodostępna Canva daje twórcy pełne prawo do korzystania i udostępniania powstałej grafiki, a co za tym idzie korzystania z jej pełnej ochrony prawnej zagwarantowanej przez prawo, o ile stanowią one utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przypomnieć należy, że z punktu ochrony prawnoautorskiej, przepisy prawa autorskiego nie przewidują szczególnych czynności formalnych względem powstałego utworu, przykładowo w postaci jego rejestracji, aby objąć go przedmiotową ochroną prawną. Ochrona ta wynika z mocy samego prawa i przysługuje twórcy utworu od momentu powstania dzieła. Zatem wszelkie utwory o indywidualnym charakterze i ustalone w dowolnej postaci będą od czasu ich powstania, chociażby w postaci niedokończonej, objęte z mocy prawa ochroną prawnoautorską.

Więcej na temat prawa autorskiego w zawodzie grafika komputerowego przeczytasz tutaj.

W przypadku dzieła powstałego w serwisie Canva twórca nie zawsze będzie mógł skorzystać z przywilejów formalnych, a przede wszystkim prawnych, tak jak w przypadku projektu powstałego z wykorzystaniem innych narzędzi edytorskich przeznaczonych do tworzenia grafiki. Wynika to z faktu, iż Canva zastrzega sobie prawo do zmiany warunków licencji w dowolnym czasie – w umowach licencyjnych zostały zawarte warunki korzystania z serwisu i wykorzystywania udostępnionych przez niego materiałów.

Co więcej, podczas tworzenia danej grafiki można skorzystać nie tylko ze swoich materiałów (nazywanymi w serwisie treściami użytkownika), ale również z tych udostępnionych przez program w postaci szablonów, wzorów, kolorów, tła, kształtów czy też wszelkich innych plików np. zdjęć.

Nie można zatem przypisać sobie autorstwa grafice powstałej z wykorzystaniem chociażby jednego cudzego (udostępnionego przez serwis) elementu, albowiem tak jak w przypadku programu Canva, wszystko to co jest udostępnione w serwisie może być użyte na podstawie licencji.

Czy stworzona grafika podlega w takim razie ochronie z zakresu prawa autorskiego?

Wspomniana wcześniej ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych opiera się na profilu definicji utworu, który jako dzieło autorskie objęty jest ochroną prawnoautorską. Utwór został zdefiniowany przez ustawodawcę w przepisie art. 1 ww. ustawy i stanowi, że Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Co do zasady utworem będzie zatem każdy przejaw działalności twórczej wyróżniający się indywidualnym (oryginalnym, niepowtarzalnym) charakterem. Istotna jest zatem tutaj przesłanka indywidualności, która wręcz przesądza o istnieniu utworu. W kontekście omawianego zagadnienia, tj. własności grafiki powstałej w programie Canva, nie będzie można przypisać utworowi powstałej w tymże narzędziu edytorskim cechy oryginalności, gdy użytkownik będzie wykorzystywać gotowe wzory, szablony czy inne elementy udostępnione przez serwis. Zachodzi wówczas prawdopodobieństwo, iż również inny użytkownik tworząc swój projekt wykorzysta ten sam element i finalnie powstała grafika będzie nosić znamiona podobieństwa, co dyskwalifikuje powstałe dzieło z objęcia go ochroną prawnoautorską.

Więcej na temat praw autorskich znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Canva jako serwis umożliwiający i ułatwiający każdemu użytkownikowi stworzenie oczekiwanej grafiki czy też innego projektu jest coraz częściej wykorzystywany przez internautów. Jednakże należy pamiętać, że nie każdy stworzony projekt będzie mógł legitymować się pojęciem prawnym utworu i korzystać z ochrony wynikającej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Korzystanie bowiem z treści (elementów) udostępnionych przez serwis Canva wykluczają nazywanie powstałej grafiki ustawowym utworem, co oznacza, iż jej autor nie może nazywać się jej właścicielem. Wszelkie prawa zostały zastrzeżone dla serwisu, z którego użytkownik korzysta. Niemniej jednak w przypadku projektu stworzonego z wykorzystaniem własnych materiałów użytkownik uzyskuje prawo do wykorzystywania i ochrony powstałego dzieła.

Tworząc zatem jakikolwiek projekt w programie Canva, chcąc przy tym mieć pewność, iż zachowasz prawo do powstałej np. grafiki i będziesz mógł korzystać z przysługujących przez prawo praw autorskich musisz zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, jakie elementy wykorzystujesz do jej stworzenia – czy własne czy te udostępnione przez serwis.

Źródła:

 1. https://www.canva.com/pl_pl/
 2. https://www.canva.com/policies/license-agreements/

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Canva a prawa autorskie - jak to wygląda w praktyce?

   W przypadku dzieła powstałego w serwisie Canva twórca nie zawsze będzie mógł skorzystać z przywilejów formalnych, a przede wszystkim prawnych, tak jak w przypadku projektu powstałego z wykorzystaniem innych narzędzi edytorskich przeznaczonych do tworzenia grafiki. Wynika to z faktu, iż Canva zastrzega sobie prawo do zmiany warunków licencji w dowolnym czasie – w umowach licencyjnych zostały zawarte warunki korzystania z serwisu i wykorzystywania udostępnionych przez niego materiałów.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie