Czy kontynuować amortyzację po przyjęciu środka trwałego od małżonka?

amortyzacja po przyjęciu środka trwałego od małżonka

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczać amortyzację środka trwałego przejętego od współmałżonka? Przeczytaj artykuł, który dotyczy tego tematu.

Żadne przepisy nie zabraniają małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej odrębnie. Może się również tak zdarzyć, że na początku tylko jeden z małżonków prowadzi firmę, ale po jakimś czasie drugi małżonek otwiera swój biznes. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób dokonywać rozliczeń amortyzacji środków trwałych, które są przekazywane pomiędzy firmami małżonków.

Czy można przekazać środek trwały pomiędzy firmami małżonków?

Nie ma przeciwwskazań, aby dokonać przekazania środka trwałego z firmy żony do firmy męża i odwrotnie. W dzisiejszym artykule rozpatrujemy temat środka trwałego, który podlega amortyzacji na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Jeżeli środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych u jednego małżonka i rozpoczęto naliczanie amortyzacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie przerwać naliczanie amortyzacji i przekazać go drugiemu małżonkowi. Kluczowe pytanie jest, w jaki sposób rozliczać amortyzację po przyjęciu środka trwałego przez współmałżonka.

Jak amortyzować środki trwałe przejęte przez współmałżonka?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje taką sytuację wprost w przepisach. Jeżeli dojdzie do zmiany prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków na działalność prowadzoną przez drugiego z małżonków, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji małżonka przed zmianą.

Z przepisów wynika również, że w takim przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów, czyli nie można rozpocząć amortyzacji od początku. Ponadto małżonek, który przejął środek trwały ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych według metody przyjętej wcześniej przez współmałżonka.

Przykład

Pani Ewa i pan Jan są małżeństwem. Pan Jan kupił maszynę produkcyjną o wartości początkowej 200.000 zł, którą amortyzował metodą liniową według stawki 10% w skali roku. Dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, przed przekazaniem maszyny do firmy żony wynoszą 40.000 zł, pozostała niezamortyzowana kwota 160.000 zł. Pani Ewa po przejęciu maszyny wprowadzi ją do ewidencji środków trwałych wpisując wartość początkową 200.000 zł, dotychczasową amortyzację 40.000 zł i będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych w wysokości 10% rocznie, tak jak to miało miejsce w firmie męża. Pozostały okres amortyzacji wynosi 8 lat, w kosztach uzyskania przychodów u pani Ewy będzie zaksięgowana kwota odpisów amortyzacyjnych na kwotę 160.000 zł.

Dokonywanie amortyzacji przez małżonków nie budzi wątpliwości, ponieważ kwestia ta została zapisana wprost w ustawie PIT. Należy pamiętać, że amortyzacja jest kontynuowana, a nie naliczana od początku. Bez znaczenia pozostaje też fakt, czy środek trwały jest w majątku wspólnym, czy w odrębnym małżonków.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość