Przedsiębiorcy mają przywilej zmiany formy opodatkowania swoich przychodów w działalności gospodarczej co roku. Jedyną barierą są zapisy w ustawach podatkowych, które w niektórych przypadkach wykluczają opodatkowanie w tej, czy w innej formie. Rok 2021 był szczególnie istotny dla osób, które z uwagi na rewolucyjną zmianę przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym, zdecydowały się na opłacanie podatków w tej formie. W publikacji odpowiemy na wątpliwości dotyczące korygowania przychodów po zmianie formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt.
Kiedy dochodzi do korekty przychodów?
Korygowanie przychodów jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Najczęściej przyczyną korekty jest zwrot towarów, udzielanie bonifikat, rabatów i skont, ale może to być również błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka. W takim przypadku przedsiębiorca ma obowiązek na taką okoliczność wystawić fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty, w zależności od formy dokumentowania transakcji pierwotnej.
Jak korygować przychody przy zmianie formy opodatkowania?
Jak już wspomnieliśmy na początku, sposób opodatkowania przychodów/dochodów może być zmieniany z początkiem każdego roku. Rodzi się pytanie, jak postępować z dokumentami korygującymi przychody w okresie przejściowym. Otóż ta kwestia została uregulowana wprost w ustawie o PIT. Z zapisu wynika, że zmniejszenia lub zwiększenia przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania.
Przykład 1
Pani Krystyna Nowak prowadzi działalność usługową i od 2021 roku może skorzystać z opodatkowania swoich dochodów w sposób zryczałtowany. Do końca 2020 roku pani Krystyna obliczała zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W styczniu 2021 r., a więc już w okresie stosowania ryczałtu pani Krystyna wystawiła fakturę korygującą do usługi wykonanej w miesiącu grudniu 2020 r. W takim przypadku pani Krystyna musi skorygować przychody miesiąca grudnia 2020 r.
Korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kwoty przychodów. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym kwota osiągniętych przychodów jest niewystarczająca, wówczas należy zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody.
Przykład 2
Pan Jan Kowalski prowadzi działalność handlową. W 2020 roku opodatkowywał swoje dochody na zasadach ogólnych, ale od stycznia 2021 r. przeszedł na ryczałt. W styczniu 2021 r. jego kontrahent dokonał zwrotu zamówienia na kwotę 10.000 zł netto. W miesiącu grudniu pan Jan chorował i jego przychody wyniosły tylko 5.000 zł. W takim przypadku w PKPiR należy dokonać następujących księgowań:
Tym sposobem cała faktura korygująca zostanie rozliczona w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania.
W przypadku korygowania przychodów powstałych przed zmianą formy opodatkowania nie będzie miała znaczenia przyczyna korekty, bo i tak każda korekta będzie księgowana w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą. Jeżeli korekta sprzedaży nastąpi po złożeniu zeznania podatkowego za rok ubiegły, to wówczas przedsiębiorca będzie musiał również złożyć korektę zeznania rocznego do urzędu skarbowego.
A co z fakturami korygującymi, zakupowymi i kosztowymi wystawionymi w styczniu ?? Do księgować do KPiR grudniu ?