Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

bilety lotnicze - co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R

Czy zakup biletów lotniczych wiąże się z koniecznością pobrania podatku u źródła? Czy w związku z nabyciem tego typu usługi od zagranicznego kontrahenta konieczne jest sporządzenie deklaracji IFT-2R?

Czy zakup biletów lotniczych wiąże się z koniecznością pobrania podatku u źródła? Czy w związku z nabyciem tego typu usługi od zagranicznego kontrahenta konieczne jest sporządzenie deklaracji IFT-2R?

Podatek u źródła – co to takiego?

Polscy przedsiębiorcy, którzy nabywają usługi niematerialne od nierezydentów (czyli w uproszczeniu przedsiębiorców nieposiadających w Polsce siedziby ani oddziału) powinni sprawdzić, czy nie mają obowiązku pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego tzw. podatku u źródła. Jest to danina od dochodu osiągniętego przez zagraniczny podmiot na terenie naszego kraju. Polski podmiot jest zobowiązany wpłacić do organów podatkowych w imieniu zagranicznego przedsiębiorstwa. To, czy wystąpi obowiązek pobrania podatku oraz jego wysokość zależy od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi sprzedawca.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Co więcej, do 31 marca kolejnego roku polski podatnik powinien sporządzić deklarację IFT-2R, w której wykaże kwoty pobranego podatku u źródła oraz dochody z niego zwolnione.

Bilety lotnicze – czy trzeba pobrać podatek u źródła?

Do niedawna przepisy ustaw o podatkach dochodowych nakładały na polskich podatników obowiązek pobrania podatku u źródła w wysokości 10% od przychodów „uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej”. Z konieczności odprowadzenia daniny zwalniało posiadanie „certyfikatu rezydencji przewoźnika. W praktyce spełnienie tego obowiązku przez polskich podatników często było mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe i jeśli okazywało się, że zapłata podatku jest konieczna, przedsiębiorcy płacili go z własnej kieszeni.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Zgodnie z nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 roku, od tego dnia obowiązek pobrania podatku u źródła oraz sporządzania deklaracji IFT-2R od biletów lotniczych zakupionych od zagranicznych przewoźników został uchylony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wyłączenie to obejmuje (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) „przychody uzyskane z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera”.

Program do faktur – Darmowe konto Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Czy podatek u źródła zapłacony z własnej kieszeni stanowi koszt uzyskania przychodów? Sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość