Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

bilety lotnicze - co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R

Czy zakup biletów lotniczych wiąże się z koniecznością pobrania podatku u źródła? Czy w związku z nabyciem tego typu usługi od zagranicznego kontrahenta konieczne jest sporządzenie deklaracji IFT-2R?

Czy zakup biletów lotniczych wiąże się z koniecznością pobrania podatku u źródła? Czy w związku z nabyciem tego typu usługi od zagranicznego kontrahenta konieczne jest sporządzenie deklaracji IFT-2R?

Podatek u źródła – co to takiego?

Polscy przedsiębiorcy, którzy nabywają usługi niematerialne od nierezydentów (czyli w uproszczeniu przedsiębiorców nieposiadających w Polsce siedziby ani oddziału) powinni sprawdzić, czy nie mają obowiązku pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego tzw. podatku u źródła. Jest to danina od dochodu osiągniętego przez zagraniczny podmiot na terenie naszego kraju. Polski podmiot jest zobowiązany wpłacić do organów podatkowych w imieniu zagranicznego przedsiębiorstwa. To, czy wystąpi obowiązek pobrania podatku oraz jego wysokość zależy od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi sprzedawca.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Co więcej, do 31 marca kolejnego roku polski podatnik powinien sporządzić deklarację IFT-2R, w której wykaże kwoty pobranego podatku u źródła oraz dochody z niego zwolnione.

Bilety lotnicze – czy trzeba pobrać podatek u źródła?

Do niedawna przepisy ustaw o podatkach dochodowych nakładały na polskich podatników obowiązek pobrania podatku u źródła w wysokości 10% od przychodów „uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej”. Z konieczności odprowadzenia daniny zwalniało posiadanie „certyfikatu rezydencji przewoźnika. W praktyce spełnienie tego obowiązku przez polskich podatników często było mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe i jeśli okazywało się, że zapłata podatku jest konieczna, przedsiębiorcy płacili go z własnej kieszeni.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Zgodnie z nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 roku, od tego dnia obowiązek pobrania podatku u źródła oraz sporządzania deklaracji IFT-2R od biletów lotniczych zakupionych od zagranicznych przewoźników został uchylony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wyłączenie to obejmuje (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) „przychody uzyskane z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera”.

Program do faktur – Darmowe konto Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Czy podatek u źródła zapłacony z własnej kieszeni stanowi koszt uzyskania przychodów? Sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość