Bilety lotnicze – co z podatkiem u źródła i deklaracją IFT-2R?

Czy zakup biletów lotniczych wiąże się z koniecznością pobrania podatku u źródła? Czy w związku z nabyciem tego typu usługi od zagranicznego kontrahenta konieczne jest sporządzenie deklaracji IFT-2R?

Podatek u źródła – co to takiego?

Polscy przedsiębiorcy, którzy nabywają usługi niematerialne od nierezydentów (czyli w uproszczeniu przedsiębiorców nieposiadających w Polsce siedziby ani oddziału) powinni sprawdzić, czy nie mają obowiązku pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego tzw. podatku u źródła. Jest to danina od dochodu osiągniętego przez zagraniczny podmiot na terenie naszego kraju. Polski podmiot jest zobowiązany wpłacić do organów podatkowych w imieniu zagranicznego przedsiębiorstwa. To, czy wystąpi obowiązek pobrania podatku oraz jego wysokość zależy od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi sprzedawca.

Co więcej, do 31 marca kolejnego roku polski podatnik powinien sporządzić deklarację IFT-2R, w której wykaże kwoty pobranego podatku u źródła oraz dochody z niego zwolnione.

Wskazówka!

Więcej na temat podatku u źródła oraz obowiązku składania deklaracji IFT-2R przeczytasz tutaj!

Bilety lotnicze – czy trzeba pobrać podatek u źródła?

Do niedawna przepisy ustaw o podatkach dochodowych nakładały na polskich podatników obowiązek pobrania podatku u źródła w wysokości 10% od przychodów „uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej”. Z konieczności odprowadzenia daniny zwalniało posiadanie “certyfikatu rezydencji przewoźnika. W praktyce spełnienie tego obowiązku przez polskich podatników często było mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe i jeśli okazywało się, że zapłata podatku jest konieczna, przedsiębiorcy płacili go z własnej kieszeni.

Zgodnie z nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 roku, od tego dnia obowiązek pobrania podatku u źródła oraz sporządzania deklaracji IFT-2R od biletów lotniczych zakupionych od zagranicznych przewoźników został uchylony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wyłączenie to obejmuje (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) „przychody uzyskane z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera”.

Ważne!

Jeżeli w 2017 roku, do 12 sierpnia 2017 roku, podatnik zakupił bilety lotnicze i nie posiadał certyfikatu rezydencji przewoźnika, miał on obowiązek pobrać i odprowadzić do US podatek u źródła, jak również do 31 marca 2018 roku powinien on złożyć deklarację IFT-2R za rok 2017. Nowe przepisy obowiązują bowiem w przypadku zakupu biletów lotniczych dokonanych od momentu ich wejścia w życie.

 

Czy podatek u źródła zapłacony z własnej kieszeni stanowi koszt uzyskania przychodów? Sprawdź!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI