Zastanawiasz się co oznacza umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka informacji na ten temat.
Wiele osób decyduje się na podjęcie aktywności zawodowej poza granicami Polski. Na chwilę obecną nie ma żadnych ograniczeń z tym związanych. Można podjąć pracę na umowę, ale część osób decyduje się również na zakładanie własnej działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i wskażemy z jakimi krajami są podpisane.
Kluczowe w całej sprawie będzie wyjaśnienie co ma wspólnego rezydencja podatkowa z umowami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Otóż każda osoba, która w danym roku podatkowym uzyska dochód zarówno w Polsce, jak poza granicami kraju musi wiedzieć czy podlega w Polsce pod nieograniczony czy ograniczony obowiązek podatkowy. Tym samym zostanie ustalona rezydencja podatkowa.
Rezydencja podatkowa odnosi się do zasad ustalania miejsca zamieszkania do celów podatkowych |
---|
Z pojęciem rezydencji podatkowej wiążą się pojęcia nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego |
Nieograniczony obowiązek podatkowy
Oznacza, że dana osoba fizyczna, jeśli ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. W takim przypadku jest polskim rezydentem podatkowym |
Ograniczony obowiązek podatkowy
Oznacza to, że osoba fizyczna, nie ma na terytorium Polski miejsca zamieszkania, dlatego musi zapłacić podatek tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski. W takim przypadku mówi się o nierezydencie podatkowym |
Na temat rezydencji podatkowej i obowiązków podatkowych osób fizycznych w 2024 roku powstała obszerna publikacja, która znajduje się pod linkiem.
Jeśli zdecydujemy się na pracę w innym niż Polska kraju zawsze powinno się sprawdzić, jakie to będzie miało konsekwencje fiskalne. Nawet jeśli będzie to osoba, która podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy, to i tak powinna się liczyć z tym, że uzyskane dochody najprawdopodobniej zostaną opodatkowane w kraju, w którym je uzyskuje. Dodatkowo w momencie złożenia zeznania rocznego w Polsce należy wykazać sumę dochodów osiągniętych w Polsce jak i za granicą, a to oznacza ponowne opodatkowanie tego samego dochodu w Polsce.
Źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce są ratyfikowane umowy międzynarodowe |
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy dwoma krajami, o ile jest ratyfikowana stanowi źródło prawa w Polsce |
---|
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są tworzone w oparciu o Konwencję Modelową OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Na komentarze do tej Konwencji powołują się wnioskodawcy i organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych |
W każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania znajdą się bardzo zbliżone informacje m.in. na temat:
|
Na szczęście w Polsce wypracowane zostały dwie metody unikania podwójnego opodatkowania, co pozwala na uniknięcie zapłaty podatku dochodowego w podwójnej wysokości. Napiszemy o nich poniżej, ale najpierw napiszemy na temat niektórych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Na stronie podatki.gov.pl znajduje się pełen katalog umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Na dzień 08.01.2024 r. na wykazie znajduje się 91 takich umów w zestawieniu tabelarycznym.
Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania znajduje się na stronach rządowych, łącznie jest ich 91 |
Każda umowa jest dwujęzyczna |
Na wykazie odnotowana jest informacja o dacie wejścia w życie i dacie obowiązywania, która mogą być różne. Podane są również publikatory ustaw |
Dodatkowo na wykazie pojawia się informacja o konwencji MLI , której nadrzędnym celem jest ograniczenie unikania opodatkowania, zapobieganie nadużyciom z tym związanych |
W Polsce obowiązuje jeszcze ustawa o umowach międzynarodowych, która określa zasady oraz tryb:
umów międzynarodowych |
Nie sposób opisywać wszystkich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo byłoby to niecelowe, tym bardziej, że kluczowe kwestie przewijają się w każdej z nich. Poniżej wymienione zostaną tylko niektóre dla zobrazowania zagadnienia.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami zaczęła obowiązywać od 01.01.2005 r. i obejmuje podatki od dochodu i od majątku. Umowa ma zastosowanie do dochodów osób fizycznych i osób prawnych.
Rozliczanie dochodów uzyskanych tylko w Niemczech
Dochód, który może być opodatkowany w Niemczech jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Jeśli w roku podatkowym zostały osiągnięte tylko dochody w Niemczech, to nie ma obowiązku składania w Polsce zeznania rocznego |
Rozliczenie dochodów uzyskanych zarówno w Niemczech jak i w Polsce
Dochód niemiecki jest zwolniony z podatku w Polsce, ale w celu ustalenia stawki podatku do rozliczenia polskiego dochodu należy obliczyć stawkę podatku dla całego dochodu, łącznie z dochodem niemieckim. W tym celu w zeznaniu rocznym rozliczającej podatek korzysta się z metody wyłączenia z progresją |
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami pierwotnie zaczęła obowiązywać od 01.01.1994 r., a po zmianie ustawy od 01.01.2013 r. Umowa obejmuje podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych, jakie obowiązują w danym kraju. Podobnie, jak w przypadku Niemiec dochody uzyskane w Czechach są wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce. Z tym, że jeśli dochody w trakcie roku zostaną osiągnięte zarówno w Polsce, jak w Czechach, to podatek w Polsce oblicza się według metody wyłączenia z progresją.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią zaczęła obowiązywać od 01.01.2004 r. Podobnie jak w innych umowach obejmuje podatki dochodowe, w takim kształcie, w jakim obowiązują w danym kraju. W przypadku Holandii polski rezydent podatkowy przyjmie do rozliczenia metodę proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że dochody uzyskane w Holandii będą również opodatkowane w Polsce, z tym że od ustalonego podatku w Polsce można odliczyć podatek zapłacony za granicą.
Z uwagi na to, że przy omawianiu umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pojawiła się informacja o dwóch metodach rozliczania dochodów zagranicznych, poniżej napiszemy kilka słów na czym one polegają.
Z założenia do tej metody wynika, że dochód uzyskany za granicą jest wyłączony z opodatkowania w Polsce.
|
Metoda proporcjonalnego odliczenia zakłada, że podatek dochodowy należy obliczyć od sumy dochodów polskich i zagranicznych, przy czym od należnego podatku w Polsce można odliczyć podatek zapłacony za granicą |
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwalają na rozliczenie dochodów zagranicznych metodą wyłączenia z progresją m.in. od dochodów uzyskanych w Niemczech, we Francji, w Czechach, Chorwacji, Turcji | Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwalają na rozliczenie dochodów zagranicznych metodą proporcjonalnego odliczenia m.in. od dochodów uzyskanych W Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Norwegii. Tę metodę stosuje się również do krajów, z którymi Polska nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania |
Dochody uzyskane za granicą należy wykazać w zeznaniu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG |
W dzisiejszej publikacji opisaliśmy czym są i jaki jest cel tworzenia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska jest stroną 91 takich umów,. Można powiedzieć, że z większością krajów atrakcyjnych pod kątem migracji zarobkowej Polska ma podpisane takie umowy. Najczęściej umowy były zawierane jeszcze w latach 70, 80 XX wieku, a więc ich założenia obowiązują od wielu dekad. Nadrzędnym celem takich umów jest obniżenie obciążeń fiskalnych osób, które uzyskują dochody za granicą. W przeciwnym razie rezydencji podatkowi musieliby zapłacić podatek zarówno w Polsce, jak i za granicą w kraju, w którym uzyskali dochód. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje dwie metody rozliczania dochodów zagranicznych – metodę wyłączenia z progresją i metodę proporcjonalnego odliczenia. W artykule napisano ogólnie, jaka jest pomiędzy nimi różnica. Każda osoba, która osiągnęła dochody zagraniczne najczęściej ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce na druku PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!