Powrót

Błędny nabywca na fakturze – nota czy faktura korygująca?

korygująca

Jak postąpić w sytuacji, gdy zorientujemy się, że sprzedawca popełnił błąd i na fakturze wpisał błędnego nabywcę? Poprawnym rozwiązaniem będzie wystawienie noty korygującej, czy należy też zgłosić się do kontrahenta po fakturę korygującą?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jak postąpić w sytuacji, gdy zorientujemy się, że sprzedawca popełnił błąd i na fakturze wpisał błędnego nabywcę? Kiedy poprawnym rozwiązaniem jest wystawienie noty korygującej, a kiedy należy zgłosić się do kontrahenta i niezbędna będzie faktura korygująca?

Faktura na inną firmę – co robić?

Przepisy prawa podatkowego nie wskazują jednoznacznie, jak należy postąpić w przypadku otrzymania faktury wystawionej na błędnego nabywcę. W związku z powyższym, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do sprzedawcy z prośbą o sporządzenie faktury korygującej (więcej informacji).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Błędny nabywca na fakturze - nota czy faktura korygująca?

Błędny nabywca na fakturze – jakie interpretacje i wyroki?

Okazuje się, że również organy podatkowe oraz sądy różnią się w opiniach, jak należy postąpić w sytuacji wystawienia faktury na błędnego nabywcy. Można znaleźć wyroki, które zezwalają na poprawienie takiego błędu za pomocą noty korygującej (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 maja 2013 r. o sygn. akt I SA/Po 221/13).

Zgodnie z ustawą o VAT za pomocą noty korygującej można poprawić m.in.:

  • datę wystawienia faktury,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy,
  • NIP sprzedawcy i nabywcy,
  • nazwa towaru lub usługi,
  • sposób zapłaty.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Błędny nabywca na fakturze - nota czy faktura korygująca?

Organy podatkowe w swoich interpretacjach oraz sądy w niektórych wyrokach wskazują natomiast, że w takim wypadku poprawnym rozwiązaniem jest wystawienie przez nabywcę faktury korygującej. Jako argument podają fakt, iż za pomocą noty możliwe jest korygowanie pomyłek odnoszących się wyłącznie do konkretnego kontrahenta, wskazanego już na dokumencie sprzedażowym, a nie całkowita zmiana podmiotu transakcji (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2016 r. o sygn. akt I SA/Po 1270/15).

Program do faktur – Darmowe konto Błędny nabywca na fakturze - nota czy faktura korygująca?

Błędny nabywca na fakturze a prawo do odliczenia VAT

Wystawienie faktury korygującej w przypadku błędnego nabywcy pozwoli przedsiębiorcy na bezproblemowe odliczenie VAT naliczonego. Zmiana podmiotu notą korygującą, bez interpretacji indywidualnej potwierdzającej poprawność takiego postępowania, może bowiem wywołać wątpliwości organów podatkowych w zakresie prawa od odliczenia VAT od takiej faktury.

Zbiorcza faktura korygująca? Tak! To możliwe!
  ▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość