Blog ifirma.pl

Bony jednego i różnego przeznaczenia – kiedy należy naliczyć podatek VAT należny?

|
|
2 minut czytania
Wykorzystujesz bony jednego i różnego przeznaczenia w działalności gospodarczej? Sprawdź, w jaki sposób je rozliczać i kiedy należy naliczyć podatek VAT należny.

Bony jednego i różnego przeznaczenia VAT należny - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z początkiem 2019 roku zostały wprowadzone nowe uregulowania dotyczące opodatkowania podatkiem VAT dystrybucji bonów jednego i różnego przeznaczenia. Zmiana przepisów miała związek z koniecznością dostosowania przepisów krajowych do Dyrektywy Unii Europejskiej (UE). Obecnie obowiązujące zasady są jednakowe dla wszystkich państw członkowskich UE. Sposób rozliczania bonów jednego i różnego przeznaczenia rodzi wiele pytań, dlatego postaramy się odpowiedzieć na kilka z nich. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie kiedy naliczamy podatek VAT należny.

Co to są bony różnego przeznaczenia MPV?

Większość pojęć związanych z bonami zostało uregulowane wprost w ustawie o podatku VAT. Od 1 stycznia 2019 roku bon został zdefiniowany w ustawie o VAT i obecnie pod poszczególnymi pojęciami należy rozumieć:

  Pod pojęciem bonu rozumie się instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług.
  Pod pojęciem bonu jednego przeznaczenia (SPV) rozumie się bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których ten bon dotyczy oraz kwota podatku należnego są znane w chwili emisji tego bonu.
  Pod pojęciem bonu różnego przeznaczenia (MPV) należy rozumieć bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Sposób rozliczania w podatku VAT będzie uzależniony od rodzaju bonu, VAT będzie naliczany albo w chwili transferu bonu albo w chwili skorzystania z bonu, czy w momencie zapłaty za towar lub usługę.

Emisja i transfer bonu

Emisja bonu jest to pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu przez emitenta. Emisją nie będzie wydrukowanie bonów w drukarni na zlecenie emitenta, jest to tylko czynność techniczna.

Transfer bonu jest to emisja bonu oraz każde przekazanie – sprzedaż tego bonu po jego emisji.

Kiedy naliczać podatek VAT należny?

Jak już wspomniano na wstępie rozróżniamy bony jednego i różnego przeznaczenia. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku bonu jednego przeznaczenia (SPV) kwota i stawka podatku VAT znana jest już w chwili emisji bonu, a więc obowiązek podatkowy powstaje w chwili transferu bonu. Emitent bonu jednego przeznaczenia ma obowiązek odprowadzenia podatku VAT od pierwszego wprowadzenia bonu do obrotu. Bon SPV nie będzie już podlegał opodatkowaniu VAT w momencie jego realizacji.

Natomiast w przypadku bonu różnego przeznaczenia (MPV) nieznana jest stawka i kwota podatku VAT, w chwili transferu bonu nie powstaje obowiązek podatkowy. Dopiero w momencie płatności za towary lub usługi powstaje obowiązek podatkowy w VAT, czyli w momencie realizacji bonu MPV.

 
 

Powstanie obowiązku podatkowego w VAT to nic innego jak moment, w którym należy naliczyć i pobrać podatek VAT należny i wykazać go w JPK_V7 z odpowiednim oznaczeniem.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie