Bony jednego i różnego przeznaczenia – kiedy należy naliczyć podatek VAT należny?

bony jednego i różnego przeznaczenia vat należny

Wykorzystujesz bony jednego i różnego przeznaczenia w działalności gospodarczej? Sprawdź, w jaki sposób je rozliczać i kiedy należy naliczyć podatek VAT należny.

Bony jednego i różnego przeznaczenia VAT należny - omówione zagadnienia:

Z początkiem 2019 roku zostały wprowadzone nowe uregulowania dotyczące opodatkowania podatkiem VAT dystrybucji bonów jednego i różnego przeznaczenia. Zmiana przepisów miała związek z koniecznością dostosowania przepisów krajowych do Dyrektywy Unii Europejskiej (UE). Obecnie obowiązujące zasady są jednakowe dla wszystkich państw członkowskich UE. Sposób rozliczania bonów jednego i różnego przeznaczenia rodzi wiele pytań, dlatego postaramy się odpowiedzieć na kilka z nich. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie kiedy naliczamy podatek VAT należny.

Co to są bony różnego przeznaczenia MPV?

Większość pojęć związanych z bonami zostało uregulowane wprost w ustawie o podatku VAT. Od 1 stycznia 2019 roku bon został zdefiniowany w ustawie o VAT i obecnie pod poszczególnymi pojęciami należy rozumieć:

    Pod pojęciem bonu rozumie się instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług.
    Pod pojęciem bonu jednego przeznaczenia (SPV) rozumie się bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których ten bon dotyczy oraz kwota podatku należnego są znane w chwili emisji tego bonu.
    Pod pojęciem bonu różnego przeznaczenia (MPV) należy rozumieć bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Sposób rozliczania w podatku VAT będzie uzależniony od rodzaju bonu, VAT będzie naliczany albo w chwili transferu bonu albo w chwili skorzystania z bonu, czy w momencie zapłaty za towar lub usługę.

Emisja i transfer bonu

Emisja bonu jest to pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu przez emitenta. Emisją nie będzie wydrukowanie bonów w drukarni na zlecenie emitenta, jest to tylko czynność techniczna.

Transfer bonu jest to emisja bonu oraz każde przekazanie – sprzedaż tego bonu po jego emisji.

Kiedy naliczać podatek VAT należny?

Jak już wspomniano na wstępie rozróżniamy bony jednego i różnego przeznaczenia. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku bonu jednego przeznaczenia (SPV) kwota i stawka podatku VAT znana jest już w chwili emisji bonu, a więc obowiązek podatkowy powstaje w chwili transferu bonu. Emitent bonu jednego przeznaczenia ma obowiązek odprowadzenia podatku VAT od pierwszego wprowadzenia bonu do obrotu. Bon SPV nie będzie już podlegał opodatkowaniu VAT w momencie jego realizacji.

Natomiast w przypadku bonu różnego przeznaczenia (MPV) nieznana jest stawka i kwota podatku VAT, w chwili transferu bonu nie powstaje obowiązek podatkowy. Dopiero w momencie płatności za towary lub usługi powstaje obowiązek podatkowy w VAT, czyli w momencie realizacji bonu MPV.

 
Bony jednego i różnego przeznaczenia - kiedy należy naliczyć podatek VAT należny?
 

Powstanie obowiązku podatkowego w VAT to nic innego jak moment, w którym należy naliczyć i pobrać podatek VAT należny i wykazać go w JPK_V7 z odpowiednim oznaczeniem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość