Powrót

Brak dokumentów potwierdzających wywóz towarów w ramach WSTO – co należy zrobić?

brak dokumentów wsto

Dokonujesz dostaw w ramach WSTO? Sprawdź, jak postąpić, gdy nie posiadasz dokumentów wywozowych.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorca, który dokonuje transakcji z konsumentami w ramach WSTO ma określone obowiązki dokumentacyjne, o których mówi wprost ustawa. Przede wszystkim musi posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Polski. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jak należy postąpić w sytuacji, gdy nie otrzymamy takich dowodów w określonym terminie.

Jak powinien postąpić przedsiębiorca, jeżeli nie otrzyma dokumentów potwierdzających WSTO w terminie do złożenia deklaracji?

Ta kwestia została uregulowana w przepisach ustawy o podatku VAT (art. 22a ust. 7-11). W takiej sytuacji przedsiębiorca nie wykazuje dostawy w ewidencji sprzedaży VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w następnym okresie rozliczeniowym.

Nieotrzymanie dokumentów potwierdzających, że towar został dostarczony do nabywcy, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy spowoduje, że taka dostawa będzie musiała być rozliczona, jak każda inna dostawa krajowa. Żeby lepiej to zobrazować przedstawiamy przykłady.

Przykład 1.

Jan Kowalski w miesiącu październiku dokonał transakcji WSTO na rzecz konsumenta w Niemczech. Do dnia 25 listopada nie otrzymał wymaganych dokumentów potwierdzających dostawę towarów w innym kraju UE.

W takim przypadku pan Jan nie wykazuje informacji o transakcji w JPK_V7 w październiku. Dokumenty wpłynęły do przedsiębiorcy 30 listopada, a więc dostawa znajdzie się w poz. K-11 i P-11 JPK_V7 za listopad, jeżeli od towarów będących przedmiotem dostawy przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego i nie korzysta z OSS.

Przykład 2.

Jan Kowalski w miesiącu październiku dokonał transakcji WSTO na rzecz konsumenta w Niemczech. Do dnia 25 grudnia nie otrzymał wymaganych dokumentów potwierdzających dostawę towarów w innym kraju UE. W takim przypadku pan Jan ma obowiązek wykazania dostawy w JPK_V7 za miesiąc listopad i wykazanie podatku VAT według stawki krajowej, bez względu na to, czy jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, czy korzysta z procedury uproszczonej OSS.

W momencie otrzymania dokumentów będzie miał prawo do skorygowania tej transakcji w JPK_V7 za ten okres, w którym otrzyma dokumenty. Jeżeli w tym przypadku wymagane potwierdzenie wpłynie w lutym następnego roku, to wówczas w JPK_V7 za luty pan Jan obniży podstawę opodatkowania VAT w Polsce o kwotę dostawy rozliczoną w listopadzie.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży na rzecz konsumentów w innym kraju UE ma obowiązek posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Polski i ich odbiór przez nabywcę.

W zależności od okresu, w którym otrzyma takie dokumenty powstaną różne terminy i zasady rozliczenia sprzedaży w ramach WSTO, co przedstawiono w tabeli poniżej:

Termin otrzymania dokumentów
Rozliczenie dostawy
Uwagi
Przed terminem do złożenia JPK_V7 za okres, w którym była dokonana dostawa towarów
  • jeżeli korzysta z procedury OSS nie wykazuje transakcji w JPK_V7, lecz w deklaracji VIU-DO,
  • jjeżeli jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, wykazuje w poz. K-11 i P-11 JPK_V7, jeżeli miał prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Brak
Przed terminem do złożenia JPK_V7 za następny okres rozliczeniowy
  • jeżeli korzysta z procedury OSS nie wykazuje w JPK_V7, wykazuje w deklaracji VIU-DO,
  • jeżeli jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, wykazuje w poz. K-11 i P-11 JPK_V7, za następny okres rozliczeniowy,
  • jeżeli miał prawo do odliczenia VAT naliczonego
Przykładowo, jeśli dostawa była dokonana w sierpniu i dokumenty dotarły do przedsiębiorcy do 25 października, to dostawę wykazuje w JPK_V7 za miesiąc wrzesień
Po terminie do złożenia JPK_V7 za następny okres rozliczeniowy Bez względu na to, czy korzysta z procedury uproszczonej OSS, czy jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, przedsiębiorca wykazuje w JPK_V7 dostawę w ramach WSTO, tak samo, jak pozostałe dostawy krajowe Zgodnie z objaśnieniami MF nie zwalnia to przedsiębiorcy z obowiązku złożenia deklaracji VIU-DO z wykazaną transakcją, jeżeli wybrał procedurę OSS
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość