Brak właściwego PKD a podatki

kody PKD

Przedsiębiorca zakładający działalność może sprzedawać znacznie więcej niż tylko jeden rodzaj towaru lub usługi. Warto pamiętać, że każda czynność wykonywana w firmie powinna być opisana właściwym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Przedsiębiorca zakładający działalność może sprzedawać znacznie więcej niż tylko jeden rodzaj towaru lub usługi. Warto pamiętać, że każda czynność wykonywana w firmie powinna być opisana właściwym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Obowiązek zgłoszenia

Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zakładając jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku CEIDG. Aby taki wniosek był kompletny, konieczne jest wskazanie w nim przedmiotu działalności, opisanego przez kod PKD.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Brak właściwego PKD a podatki

W ramach jednej firmy możemy zgłosić dowolną liczbę kodów PKD – tyle, ile potrzeba, aby opisać wszystkie pola jej działania. Także decydując się na rozszerzenie zakresu swojej działalności, jesteśmy zobowiązani do zaktualizowania wniosku CEIDG i dodania nowych kodów.

Kody PKD a rzeczywiście wykonywana działalność

Generalnie we wniosku CEIDG przedsiębiorca może wskazać dowolny kod PKD, bez względu na to, czy dany towar lub usługa zostaną w przyszłości sprzedane przez firmę chociaż raz. Innymi słowy zgłoszenie „pustych” kodów PKD nie jest zagrożone ewentualnymi konsekwencjami i nie ma konieczności ich wykreślania.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Brak właściwego PKD a podatki

Jednakże, jak już wcześniej wskazano, w firmie nie powinna wystąpić sytuacja odwrotna – tj. sprzedaż danego towaru lub usługi przy jednoczesnym braku zgłoszenia właściwego PKD. W takiej sytuacji aktualizacja wniosku jest już konieczna.

Brak aktualizacji PKD – konsekwencje

W praktyce gospodarczej może się zdarzyć, że przedsiębiorca zacznie realizować zlecenie, pomimo że jego firma nie ma zgłoszonego właściwego kodu PKD.

Brak właściwego kodu PKD może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, ale tylko na gruncie administracyjnym. Oznacza to, że wykonując niezgłoszony rodzaj działalności uchybiamy przepisom Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, narażając się tym samym na karę grzywny albo ograniczenia wolności. Dokonanie aktualizacji zgłoszenia – nawet z opóźnieniem – powinno zapobiec tego typu negatywnym konsekwencjom.

Program do faktur – Darmowe konto Brak właściwego PKD a podatki

Natomiast nieaktualne kody PKD nie mają wpływu na ważność wykonywanych czynności czy też podatki. Jest to bardzo istotne m.in. dla czynnych podatników VAT – niektóre towary czy usługi korzystają bowiem ze stawek obniżonych. W tym przypadku zawsze stosujemy do nich właściwe przepisy podatkowe, czyli np. odpowiednią, obniżoną stawkę VAT.

Polska Klasyfikacja Działalności to tylko jedna z klasyfikacji – sprawdź, które jeszcze mogą być istotne dla twojej firmy!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Zmiany w e-commerceWAŻNE

Czy zakupy przez Internet będą droższe? Zobacz na czym polegają zmiany w VAT-OSS

Zobacz

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość