Brak właściwego PKD a podatki

Przedsiębiorca zakładający działalność może sprzedawać znacznie więcej niż tylko jeden rodzaj towaru lub usługi. Warto pamiętać, że każda czynność wykonywana w firmie powinna być opisana właściwym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Obowiązek zgłoszenia

Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zakładając jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku CEIDG. Aby taki wniosek był kompletny, konieczne jest wskazanie w nim przedmiotu działalności, opisanego przez kod PKD.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Brak właściwego PKD a podatki

W ramach jednej firmy możemy zgłosić dowolną liczbę kodów PKD – tyle, ile potrzeba, aby opisać wszystkie pola jej działania. Także decydując się na rozszerzenie zakresu swojej działalności, jesteśmy zobowiązani do zaktualizowania wniosku CEIDG i dodania nowych kodów.

Kody PKD a rzeczywiście wykonywana działalność

Generalnie we wniosku CEIDG przedsiębiorca może wskazać dowolny kod PKD, bez względu na to, czy dany towar lub usługa zostaną w przyszłości sprzedane przez firmę chociaż raz. Innymi słowy zgłoszenie „pustych” kodów PKD nie jest zagrożone ewentualnymi konsekwencjami i nie ma konieczności ich wykreślania.

Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo Brak właściwego PKD a podatki

Jednakże, jak już wcześniej wskazano, w firmie nie powinna wystąpić sytuacja odwrotna – tj. sprzedaż danego towaru lub usługi przy jednoczesnym braku zgłoszenia właściwego PKD. W takiej sytuacji aktualizacja wniosku jest już konieczna.

▲ wróć na początek

Brak aktualizacji – konsekwencje

W praktyce gospodarczej może się zdarzyć, że przedsiębiorca zacznie realizować zlecenie, pomimo że jego firma nie ma zgłoszonego właściwego kodu PKD.

Brak właściwego kodu PKD może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, ale tylko na gruncie administracyjnym. Oznacza to, że wykonując niezgłoszony rodzaj działalności uchybiamy przepisom Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, narażając się tym samym na karę grzywny albo ograniczenia wolności. Dokonanie aktualizacji zgłoszenia – nawet z opóźnieniem – powinno zapobiec tego typu negatywnym konsekwencjom.

Program do faktur – Darmowe konto Brak właściwego PKD a podatki

Natomiast nieaktualne kody PKD nie mają wpływu na ważność wykonywanych czynności czy też podatki. Jest to bardzo istotne m.in. dla czynnych podatników VAT – niektóre towary czy usługi korzystają bowiem ze stawek obniżonych. W tym przypadku zawsze stosujemy do nich właściwe przepisy podatkowe, czyli np. odpowiednią, obniżoną stawkę VAT.

Polska Klasyfikacja Działalności to tylko jedna z klasyfikacji – sprawdź, które jeszcze mogą być istotne dla twojej firmy!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI