Jaki kod PKD wybrać? Materiał video
Przedsiębiorca zakładający działalność może sprzedawać znacznie więcej niż tylko jeden rodzaj towaru lub usługi. Warto pamiętać, że każda czynność wykonywana w firmie powinna być opisana właściwym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Obowiązek zgłoszenia
Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zakładając jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku CEIDG. Aby taki wniosek był kompletny, konieczne jest wskazanie w nim przedmiotu działalności, opisanego przez kod PKD.
W ramach jednej firmy możemy zgłosić dowolną liczbę kodów PKD – tyle, ile potrzeba, aby opisać wszystkie pola jej działania. Także decydując się na rozszerzenie zakresu swojej działalności, jesteśmy zobowiązani do zaktualizowania wniosku CEIDG i dodania nowych kodów.
Kody PKD a rzeczywiście wykonywana działalność
Generalnie we wniosku CEIDG przedsiębiorca może wskazać dowolny kod PKD, bez względu na to, czy dany towar lub usługa zostaną w przyszłości sprzedane przez firmę chociaż raz. Innymi słowy zgłoszenie „pustych” kodów PKD nie jest zagrożone ewentualnymi konsekwencjami i nie ma konieczności ich wykreślania.
Jednakże, jak już wcześniej wskazano, w firmie nie powinna wystąpić sytuacja odwrotna – tj. sprzedaż danego towaru lub usługi przy jednoczesnym braku zgłoszenia właściwego PKD. W takiej sytuacji aktualizacja wniosku jest już konieczna.
Brak aktualizacji PKD – konsekwencje
W praktyce gospodarczej może się zdarzyć, że przedsiębiorca zacznie realizować zlecenie, pomimo że jego firma nie ma zgłoszonego właściwego kodu PKD.
Brak właściwego kodu PKD może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, ale tylko na gruncie administracyjnym. Oznacza to, że wykonując niezgłoszony rodzaj działalności uchybiamy przepisom Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, narażając się tym samym na karę grzywny albo ograniczenia wolności. Dokonanie aktualizacji zgłoszenia – nawet z opóźnieniem – powinno zapobiec tego typu negatywnym konsekwencjom.
Natomiast nieaktualne kody PKD nie mają wpływu na ważność wykonywanych czynności czy też podatki. Jest to bardzo istotne m.in. dla czynnych podatników VAT – niektóre towary czy usługi korzystają bowiem ze stawek obniżonych. W tym przypadku zawsze stosujemy do nich właściwe przepisy podatkowe, czyli np. odpowiednią, obniżoną stawkę VAT.