Blog ifirma.pl

Cesja leasingu operacyjnego a PIT

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie skutki ma cesja leasingu operacyjnego na gruncie PIT? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zawieranie umów leasingowych, a najbardziej popularny jest leasing operacyjny. Zmieniająca się koniunktura może powodować również zawirowania i problemy z regulowaniem zobowiązań w ramach zawarcia takich umów. Trudności finansowe są najczęstszą przyczyną rezygnacji z umowy leasingu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób rozliczyć przejęcie leasingu na gruncie podatku PIT.

Przejęcie leasingu operacyjnego

Umowa leasingu operacyjnego musi spełniać założenia wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy nie zabraniają, aby w trakcie trwania umowy doszło do przejęcia leasingu przez osobę trzecią. Taka czynność nazywana jest cesją leasingu, z którą wiążą się określone procedury. Na zmianę leasingobiorcy musi wyrazić zgodę leasingodawca i pozostają jeszcze kwestie rozliczeń podatkowych.

Co z kosztami podatkowymi przy cesji leasingu?

Przedsiębiorca, który decyduje się na przeprowadzenie cesji przy leasingu operacyjnym może mieć wątpliwości co do pozostawienia w kosztach uzyskania przychodów spłaconych rat leasingowych.

Nie ma jednak przepisów, które nakazywałyby korygowanie kosztów z powodu zakończenia umowy leasingu operacyjnego. W takim przypadku wydatki poniesione do momentu cesji leasingu pozostaną w PKPiR, nie dokonuje się ich korygowania.

Przejmujący umowę leasingu operacyjnego będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych kwoty wynikające z wystawianych faktur obejmujących raty do końca umowy. Będą to kwoty netto dla czynnego podatnika VAT lub kwoty brutto dla podatnika zwolnionego. Wydatki wpisuje się do kol. 13 pozostałe wydatki.

Jeżeli leasing operacyjny dotyczy samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany – w działalności i prywatnie, to przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% VAT. W koszty będą wpisane kwoty netto wraz z nieodliczonym podatkiem VAT.

Jak rozliczać koszty w leasingu operacyjnym można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Odstępne jako przychód z praw majątkowych

Odstępne jest to różnica pomiędzy wartością rynkową przedmiotu leasingu a sumą pozostałych do zapłaty rat leasingowych.

Jeżeli strony uczestniczące w przejęciu leasingu operacyjnego uzgodnią, że będzie należna opłata w postaci tzw. odstępnego, to wówczas będzie ona stanowiła przychód ze zbycia praw majątkowych w podatku PIT dla przekazującego przedmiot leasingu (cedenta) i koszty uzyskania przychodów dla przejmującego (cesjonariusza). Przychód będzie księgowany w PKPiR w kol. 8, jako pozostałe przychody, natomiast koszt w kol. 13, jako pozostałe wydatki.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 3 lutego 2022 o 09:36
   Wojtek

   A jak wygląda kwestia księgowania przychodu ze zbycia praw majątkowych w podatku PIT dla przekazującego przedmiot leasingu w sytuacji kiedy przekazujący przedmiot leasingu rozlicza się z przychodów z działalności gospodarczej w oparciu o ryczałt ewidencjonowany?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie