Cesja leasingu operacyjnego a PIT

cesja leasingu operacyjnego a PIT

Zastanawiasz się, jakie skutki ma cesja leasingu operacyjnego na gruncie PIT? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zawieranie umów leasingowych, a najbardziej popularny jest leasing operacyjny. Zmieniająca się koniunktura może powodować również zawirowania i problemy z regulowaniem zobowiązań w ramach zawarcia takich umów. Trudności finansowe są najczęstszą przyczyną rezygnacji z umowy leasingu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób rozliczyć przejęcie leasingu na gruncie podatku PIT.

Przejęcie leasingu operacyjnego

Umowa leasingu operacyjnego musi spełniać założenia wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy nie zabraniają, aby w trakcie trwania umowy doszło do przejęcia leasingu przez osobę trzecią. Taka czynność nazywana jest cesją leasingu, z którą wiążą się określone procedury. Na zmianę leasingobiorcy musi wyrazić zgodę leasingodawca i pozostają jeszcze kwestie rozliczeń podatkowych.

Co z kosztami podatkowymi przy cesji leasingu?

Przedsiębiorca, który decyduje się na przeprowadzenie cesji przy leasingu operacyjnym może mieć wątpliwości co do pozostawienia w kosztach uzyskania przychodów spłaconych rat leasingowych.

Nie ma jednak przepisów, które nakazywałyby korygowanie kosztów z powodu zakończenia umowy leasingu operacyjnego. W takim przypadku wydatki poniesione do momentu cesji leasingu pozostaną w PKPiR, nie dokonuje się ich korygowania.

Przejmujący umowę leasingu operacyjnego będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych kwoty wynikające z wystawianych faktur obejmujących raty do końca umowy. Będą to kwoty netto dla czynnego podatnika VAT lub kwoty brutto dla podatnika zwolnionego. Wydatki wpisuje się do kol. 13 pozostałe wydatki.

Jeżeli leasing operacyjny dotyczy samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany – w działalności i prywatnie, to przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% VAT. W koszty będą wpisane kwoty netto wraz z nieodliczonym podatkiem VAT.

Jak rozliczać koszty w leasingu operacyjnym można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Odstępne jako przychód z praw majątkowych

Odstępne jest to różnica pomiędzy wartością rynkową przedmiotu leasingu a sumą pozostałych do zapłaty rat leasingowych.

Jeżeli strony uczestniczące w przejęciu leasingu operacyjnego uzgodnią, że będzie należna opłata w postaci tzw. odstępnego, to wówczas będzie ona stanowiła przychód ze zbycia praw majątkowych w podatku PIT dla przekazującego przedmiot leasingu (cedenta) i koszty uzyskania przychodów dla przejmującego (cesjonariusza). Przychód będzie księgowany w PKPiR w kol. 8, jako pozostałe przychody, natomiast koszt w kol. 13, jako pozostałe wydatki.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Wojtek

    A jak wygląda kwestia księgowania przychodu ze zbycia praw majątkowych w podatku PIT dla przekazującego przedmiot leasingu w sytuacji kiedy przekazujący przedmiot leasingu rozlicza się z przychodów z działalności gospodarczej w oparciu o ryczałt ewidencjonowany?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość