Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zawieranie umów leasingowych, a najbardziej popularny jest leasing operacyjny. Zmieniająca się koniunktura może powodować również zawirowania i problemy z regulowaniem zobowiązań w ramach zawarcia takich umów. Trudności finansowe są najczęstszą przyczyną rezygnacji z umowy leasingu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób rozliczyć przejęcie leasingu na gruncie podatku PIT.
Przejęcie leasingu operacyjnego
Umowa leasingu operacyjnego musi spełniać założenia wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy nie zabraniają, aby w trakcie trwania umowy doszło do przejęcia leasingu przez osobę trzecią. Taka czynność nazywana jest cesją leasingu, z którą wiążą się określone procedury. Na zmianę leasingobiorcy musi wyrazić zgodę leasingodawca i pozostają jeszcze kwestie rozliczeń podatkowych.
Co z kosztami podatkowymi przy cesji leasingu?
Przedsiębiorca, który decyduje się na przeprowadzenie cesji przy leasingu operacyjnym może mieć wątpliwości co do pozostawienia w kosztach uzyskania przychodów spłaconych rat leasingowych.
Nie ma jednak przepisów, które nakazywałyby korygowanie kosztów z powodu zakończenia umowy leasingu operacyjnego. W takim przypadku wydatki poniesione do momentu cesji leasingu pozostaną w PKPiR, nie dokonuje się ich korygowania.
Przejmujący umowę leasingu operacyjnego będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych kwoty wynikające z wystawianych faktur obejmujących raty do końca umowy. Będą to kwoty netto dla czynnego podatnika VAT lub kwoty brutto dla podatnika zwolnionego. Wydatki wpisuje się do kol. 13 pozostałe wydatki.
Jeżeli leasing operacyjny dotyczy samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany – w działalności i prywatnie, to przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% VAT. W koszty będą wpisane kwoty netto wraz z nieodliczonym podatkiem VAT.
Odstępne jako przychód z praw majątkowych
Odstępne jest to różnica pomiędzy wartością rynkową przedmiotu leasingu a sumą pozostałych do zapłaty rat leasingowych.
Jeżeli strony uczestniczące w przejęciu leasingu operacyjnego uzgodnią, że będzie należna opłata w postaci tzw. odstępnego, to wówczas będzie ona stanowiła przychód ze zbycia praw majątkowych w podatku PIT dla przekazującego przedmiot leasingu (cedenta) i koszty uzyskania przychodów dla przejmującego (cesjonariusza). Przychód będzie księgowany w PKPiR w kol. 8, jako pozostałe przychody, natomiast koszt w kol. 13, jako pozostałe wydatki.
A jak wygląda kwestia księgowania przychodu ze zbycia praw majątkowych w podatku PIT dla przekazującego przedmiot leasingu w sytuacji kiedy przekazujący przedmiot leasingu rozlicza się z przychodów z działalności gospodarczej w oparciu o ryczałt ewidencjonowany?