Blog ifirma.pl

Co w sytuacji kiedy nastąpi pełne oskładkowanie umów zleceń?

|
|
2 minut czytania
Zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie? Sprawdź o czym się mówi w kontekście składek ZUS.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zawieranie umowy zlecenie jest bardzo powszechną praktyką. Niektóre osoby mają podpisane po kilka, a nawet kilkanaście umów zleceń w miesiącu. Jeżeli dodatkowo takie osoby są zatrudnione na umowę o pracę podpisaną z innym pracodawcą, najczęściej nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne a jedynie składka zdrowotna jest płacona praktycznie od każdego zlecenia za wyjątkiem studentów i uczniów. Od pewnego czasu pojawiają się jednak głosy, że wszystkie umowy zlecenie będą oskładkowane. Co to oznacza w praktyce?

Pełne oskładkowanie umów zleceń – co to oznacza dla zleceniobiorców?

Mówiąc na skróty zleceniobiorca otrzyma kwotę netto pomniejszoną o składki na ubezpieczenia społeczne, a więc mniej do wypłaty “na rękę”. Ta informacja nie ucieszyła zleceniobiorców, którym najczęściej zależy na otrzymaniu jak największej kwoty do wypłaty.


Porównanie kwot netto do wypłaty z umowy zlecenie nieoskładkowanej i oskładkowanej:

Rodzaj składki Przed zmianą Po zmianie
kwota wynagrodzenia 3 000,00 zł 3 000,00 zł
emerytalna (9,76%) 0,00 zł 292,80 zł
rentowa (1,5%) 0,00 zł 45,00 zł
chorobowa (2,45%) 0,00 zł 73,50 zł
koszty uzyskania przychodów (20%) 600,00 zł 517,74 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegajaca odliczeniu od podatku (7,75%) 232,50 zł 200,62 zł
podatek dochodowy 176,00 zł 151,00 zł
kwota netto do wypłaty 2 554,00 zł 2 204,72 zł

Przy kwocie wynagrodzenia brutto 3.000,00 zł będzie to różnica 349,28 zł netto do wypłaty mniej.

Obciążenia pracodawcy w przypadku w pełni oskładkowanej umowy zlecenie:

Rodzaj składki Kwota
kwota wynagrodzenia 3 000,00 zł
emerytalna (9,76%) 292,80 zł
rentowa (6,5%) 195,00 zł
wypadkowa (1,67%) 50,10 zł
FP i FS (2,45%) 73,50 zł
FGŚP (0,10%) 3,00 zł
kwota składek pracodawcy 614,40 zł

Wprowadzenie oskładkowania umów zleceń nie pozostaje również bez wpływu na koszty pracownicze, które jak widać byłyby relatywnie wysokie. Pracodawcy często zatrudniając pracowników na umowę zlecenie robili to właśnie ze względu na mniejsze obciążenia finansowe dla firmy.

Co mówią na temat zmian w umowach zlecenie przedstawiciele rządu?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wypowiedział się w wiadomościach zamieszczonych na stronie internetowej ministerstwa, że aktualnie analizowane są różne warianty i prowadzone są rozmowy na ten temat. Nie ulega wątpliwości, że trwają dyskusje na temat pełnego oskładkowania umów zlecenie, chociaż na razie nie padają żadne deklaracje odnośnie terminów wprowadzenia ewentualnych zmian.

Nie pozostaje nam nic innego jak bieżące śledzenie doniesień, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Przeczytaj również: Różnice między umową zlecenie a umową o dzieło

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie