Co w sytuacji kiedy nastąpi pełne oskładkowanie umów zleceń?

pełne oskładkowanie umów zlecenie

Zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie? Sprawdź o czym się mówi w kontekście składek ZUS.

Zawieranie umowy zlecenie jest bardzo powszechną praktyką. Niektóre osoby mają podpisane po kilka, a nawet kilkanaście umów zleceń w miesiącu. Jeżeli dodatkowo takie osoby są zatrudnione na umowę o pracę podpisaną z innym pracodawcą, najczęściej nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne a jedynie składka zdrowotna jest płacona praktycznie od każdego zlecenia za wyjątkiem studentów i uczniów. Od pewnego czasu pojawiają się jednak głosy, że wszystkie umowy zlecenie będą oskładkowane. Co to oznacza w praktyce?

Pełne oskładkowanie umów zleceń – co to oznacza dla zleceniobiorców?

Mówiąc na skróty zleceniobiorca otrzyma kwotę netto pomniejszoną o składki na ubezpieczenia społeczne, a więc mniej do wypłaty “na rękę”. Ta informacja nie ucieszyła zleceniobiorców, którym najczęściej zależy na otrzymaniu jak największej kwoty do wypłaty.


Porównanie kwot netto do wypłaty z umowy zlecenie nieoskładkowanej i oskładkowanej:

Rodzaj składki Przed zmianą Po zmianie
kwota wynagrodzenia 3 000,00 zł 3 000,00 zł
emerytalna (9,76%) 0,00 zł 292,80 zł
rentowa (1,5%) 0,00 zł 45,00 zł
chorobowa (2,45%) 0,00 zł 73,50 zł
koszty uzyskania przychodów (20%) 600,00 zł 517,74 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegajaca odliczeniu od podatku (7,75%) 232,50 zł 200,62 zł
podatek dochodowy 176,00 zł 151,00 zł
kwota netto do wypłaty 2 554,00 zł 2 204,72 zł

Przy kwocie wynagrodzenia brutto 3.000,00 zł będzie to różnica 349,28 zł netto do wypłaty mniej.

Obciążenia pracodawcy w przypadku w pełni oskładkowanej umowy zlecenie:

Rodzaj składki Kwota
kwota wynagrodzenia 3 000,00 zł
emerytalna (9,76%) 292,80 zł
rentowa (6,5%) 195,00 zł
wypadkowa (1,67%) 50,10 zł
FP i FS (2,45%) 73,50 zł
FGŚP (0,10%) 3,00 zł
kwota składek pracodawcy 614,40 zł

Wprowadzenie oskładkowania umów zleceń nie pozostaje również bez wpływu na koszty pracownicze, które jak widać byłyby relatywnie wysokie. Pracodawcy często zatrudniając pracowników na umowę zlecenie robili to właśnie ze względu na mniejsze obciążenia finansowe dla firmy.

Co mówią na temat zmian w umowach zlecenie przedstawiciele rządu?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wypowiedział się w wiadomościach zamieszczonych na stronie internetowej ministerstwa, że aktualnie analizowane są różne warianty i prowadzone są rozmowy na ten temat. Nie ulega wątpliwości, że trwają dyskusje na temat pełnego oskładkowania umów zlecenie, chociaż na razie nie padają żadne deklaracje odnośnie terminów wprowadzenia ewentualnych zmian.

Nie pozostaje nam nic innego jak bieżące śledzenie doniesień, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Przeczytaj również: Różnice między umową zlecenie a umową o dzieło
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość