Blog ifirma.pl

Czy jest możliwa prawnie darowizna na rzecz małżonka nie mając rozdzielności majątkowej?

|
|
3 minut czytania
Pozostajesz w związku małżeńskim, nie posiadasz rozdzielności majątkowej i chcesz dokonać darowizny na rzecz swojego małżonka, sprawdź czy to jest możliwe i jak wówczas postąpić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wspólność majątkowa małżeńska jest to typowy ustrój pomiędzy małżonkami jaki powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Majątek wspólny obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje lub przez jednego z małżonków. Co wchodzi w skład majątku wspólnego szczegółowo opisuje ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Skoro wszystko jest wspólne to powstaje pytanie czy możliwa jest darowizna pomiędzy małżonkami?

Co to jest majątek osobisty małżonka?

Większość osób przed zawarciem związku małżeńskiego jest w posiadaniu określonych dóbr materialnych. Mogły to być dla przykładu:

 • mieszkania,
 • domy,
 • samochody,
 • grunty,
 • środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.
Ponadto nawet w czasie trwania małżeństwa zdarza się często, że dochodzi do przekazania darowizny tylko na jednego z małżonków i w takiej sytuacji otrzymana darowizna czy też spadek stanowi dla niego majątek odrębny.

Umowa darowizny pomiędzy małżonkami

Oczywiście nawet po zawarciu związku małżeńskiego można umową darowizny przekazać dobra materialne z majątku osobistego na rzecz współmałżonka. Może to być darowizna, która wejdzie tylko w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka. Może również wystąpić sytuacja, że darowizna będzie miała miejsce z majątku osobistego do majątku wspólnego małżonków. Nastąpi wówczas rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej.

Darowizna z majątku wspólnego do majątku osobistego

Nie ma natomiast możliwości, albo jest ona ograniczona, co do przekazania w formie darowizny swojej części w majątku wspólnym np. ½ samochodu na rzecz drugiego małżonka. Takie postępowanie w czasie trwania małżeństwa może nosić znamiona podziału majątku wspólnego. Rodzi również określone konsekwencje dla ewentualnych wierzycieli, którzy mogą zaspokajać swoje roszczenia z majątku wspólnego i osobistego dłużnika. W takich sytuacjach należałoby zasięgnąć opinii prawnika.

Zgłoszenie umowy darowizny do urzędu skarbowego

W sytuacji gdy dojdzie do zawarcia prawnie skutecznej umowy darowizny w sytuacjach opisanych powyżej należy pamiętać o właściwym jej udokumentowaniu i zgłoszeniu w terminie 6 miesięcy na formularzu SD-Z2 do urzędu skarbowego. Wszystkie umowy dotyczące nieruchomości muszą być zawierane przed notariuszem.

Niezwykle istotne jest właściwe udokumentowanie darowizny. Jeżeli jeden z małżonków z majątku odrębnego przekaże środki pieniężne to musi to być przelew bankowy lub przekaz pocztowy z właściwym opisem dla kogo przeznaczone są te środki i jaki jest ich charakter. W sytuacji, gdy będzie to darowizna do majątku wspólnego w tytule przelewu powinny być wpisane imiona i nazwiska obojga małżonków.

Zwolnienia od podatku od spadków i darowizn – deklaracja SD-Z2 przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy możliwa jest darowizna między małżonkami?

   Oczywiście nawet po zawarciu związku małżeńskiego można umową darowizny przekazać dobra materialne z majątku osobistego na rzecz współmałżonka. Może to być darowizna, która wejdzie tylko w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka.
  2. Czy możliwa jest darowizna między małżonkami przy wspólności majątkowej?

   Może wystąpić sytuacja, że darowizna będzie miała miejsce z majątku osobistego do majątku wspólnego małżonków. Nastąpi wówczas rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej.
  Komentarze czytelników
  1. 22 grudnia 2020 o 09:39
   GB

   Czy podarowane w ten sposób pieniądze można przelać na IKZE i odliczyć od podatku? Czy taka darowizna stanowi dochód małżonka który został obdarowany?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie