Blog ifirma.pl

Czy raportowanie schematów podatkowych dotyczy mikroprzesiębiorców?

|
Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę i zastanawiasz się czy dotyczy cię raportowanie schematów podatkowych przeczytaj publikację.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Schematy podatkowe zwane jako MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules) weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy zaczęli sobie zadawać pytania kogo i w jakim zakresie obowiązują. Samo zdefiniowanie schematu podatkowego nie jest proste. Jest to nowe pojęcie, które pojawiło się w polskim prawie podatkowym stąd wiele pytań i wątpliwości.

Jaki był cel wprowadzenia schematów podatkowych?

Głównym celem wprowadzenia raportowania schematów podatkowych było wprowadzenie mechanizmu powiadamiania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podejmowanych działaniach przez przedsiębiorców, które mogą w efekcie końcowym doprowadzić między innymi do zmniejszenia obciążeń podatkowych.

Problematyka jest złożona i budziła kontrowersje i emocje od samego początku. Dlatego też Ministerstwo Finansów już 31 stycznia 2019 roku wydało objaśnienia podatkowe o schematach podatkowych MDR.

Definicja mikroprzedsiębiorcy

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców definiuje kto to jest mikroprzedsiębiorca:

Jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

 1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
 2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Czy mikroprzedsiębiorca ma obowiązek raportowania schematów podatkowych?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów obowiązek informacyjny na gruncie przepisów MDR nie powstanie, gdy nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego, a mianowicie:

 • przychody/koszty/aktywa podmiotu nie przekraczają równowartości w PLN 10 mln EUR oraz
 • wartość przedmiotu uzgodnienia nie przekracza 2,5 mln EUR i jednocześnie nie jest spełnione kryterium transgraniczne.

Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że według kryterium kwalifikowanego korzystającego mikroprzedsiębiorca nie spełnia warunków do objęcia go raportowaniem schematów podatkowych. Tylko w tym miejscu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest kryterium transgraniczne?

schematy podatkowe mdr

Raportowanie schematów podatkowych MDR

 

Schemat podatkowy transgraniczny

Schemat podatkowy transgraniczny (art. 86a § 1 pkt 12) rozumie się przez to uzgodnienie, które:

 1. spełnia kryterium transgraniczne oraz:
 2. spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada którąkolwiek z ogólnych cech rozpoznawczych, o których mowa w pkt 6 lit. a–h, lub
 3. posiada szczególną cechę rozpoznawczą.

Kryterium transgraniczne uważa się za spełnione, jeżeli uzgodnienie dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego UE i państwa trzeciego przy spełnieniu jeszcze wielu dodatkowych w arunków, o których jest mowa w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 86a § 3). Dla kryterium transgranicznego istotna jest rezydencja podatkowa uczestnika.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy schematy podatkowe dotyczą również mikroprzedsiębiorców.

Ważne informacje z objaśnienia Ministerstwa Finansów

W wydanych wyjaśnieniach fiskus odniósł się między innymi do wyjaśnienia, że:

Sprawdź czym jest MDR.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie