Schematy podatkowe zwane jako MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules) weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy zaczęli sobie zadawać pytania kogo i w jakim zakresie obowiązują. Samo zdefiniowanie schematu podatkowego nie jest proste. Jest to nowe pojęcie, które pojawiło się w polskim prawie podatkowym stąd wiele pytań i wątpliwości.
- 1. Jaki był cel wprowadzenia schematów podatkowych?
- 2. Definicja mikroprzedsiębiorcy
- 3. Czy mikroprzedsiębiorca ma obowiązek raportowania schematów podatkowych?
- 4. Schemat podatkowy transgraniczny
- 5. Ważne informacje z objaśnienia Ministerstwa Finansów
Raportowanie schematów podatkowych – omówione zagadnienia:
Jaki był cel wprowadzenia schematów podatkowych?
Głównym celem wprowadzenia raportowania schematów podatkowych było wprowadzenie mechanizmu powiadamiania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podejmowanych działaniach przez przedsiębiorców, które mogą w efekcie końcowym doprowadzić między innymi do zmniejszenia obciążeń podatkowych.
Raportowanie obejmuje wszystkie podatki z wyłączeniem cła.
Problematyka jest złożona i budziła kontrowersje i emocje od samego początku. Dlatego też Ministerstwo Finansów już 31 stycznia 2019 roku wydało objaśnienia podatkowe o schematach podatkowych MDR.
Uwaga!
Więcej informacji.
Definicja mikroprzedsiębiorcy
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców definiuje kto to jest mikroprzedsiębiorca:
Jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Czy mikroprzedsiębiorca ma obowiązek raportowania schematów podatkowych?
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów obowiązek informacyjny na gruncie przepisów MDR nie powstanie, gdy nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego, a mianowicie:
- przychody/koszty/aktywa podmiotu nie przekraczają równowartości w PLN 10 mln EUR oraz
- wartość przedmiotu uzgodnienia nie przekracza 2,5 mln EUR i jednocześnie nie jest spełnione kryterium transgraniczne.
Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że według kryterium kwalifikowanego korzystającego mikroprzedsiębiorca nie spełnia warunków do objęcia go raportowaniem schematów podatkowych. Tylko w tym miejscu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest kryterium transgraniczne?

Schemat podatkowy transgraniczny
Schemat podatkowy transgraniczny (art. 86a § 1 pkt 12) rozumie się przez to uzgodnienie, które:
- spełnia kryterium transgraniczne oraz:
- spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada którąkolwiek z ogólnych cech rozpoznawczych, o których mowa w pkt 6 lit. a–h, lub
- posiada szczególną cechę rozpoznawczą.
Kryterium transgraniczne uważa się za spełnione, jeżeli uzgodnienie dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego UE i państwa trzeciego przy spełnieniu jeszcze wielu dodatkowych w arunków, o których jest mowa w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 86a § 3). Dla kryterium transgranicznego istotna jest rezydencja podatkowa uczestnika.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy schematy podatkowe dotyczą również mikroprzedsiębiorców.
Mając na uwadze, że w przypadku schematów podatkowych transgranicznych nie ma zastosowania kryterium kwalifikowane korzystającego nawet mikroprzedsiębiorca może być uczestnikiem uzgodnień w ramach tego schematu podatkowego.
Ważne informacje z objaśnienia Ministerstwa Finansów
W wydanych wyjaśnieniach fiskus odniósł się między innymi do wyjaśnienia, że:
- skorzystanie z ulg i preferencji podatkowych (ulgi badawczo-rozwojowej oraz opodatkowania „Innovation Box”) nie podlega obowiązkowi raportowania na podstawie przepisów MDR,
- skorzystanie z ulgi na dzieci oraz wspólnego rozliczenia się z małżonkiem nie jest objęte obowiązkiem raportowania MDR,
- uczestnictwo w programach emerytalnych takich jak: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), czy Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) nie jest objęte obowiązkiem raportowania MDR,
- jeżeli schemat podatkowy obejmuje kilka podatków wystarczy złożyć jeden raport MDR.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: