Czy raportowanie schematów podatkowych dotyczy mikroprzesiębiorców?

raportowanie schematów podatkowych

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę i zastanawiasz się czy dotyczy cię raportowanie schematów podatkowych przeczytaj publikację.

Schematy podatkowe zwane jako MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules) weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy zaczęli sobie zadawać pytania kogo i w jakim zakresie obowiązują. Samo zdefiniowanie schematu podatkowego nie jest proste. Jest to nowe pojęcie, które pojawiło się w polskim prawie podatkowym stąd wiele pytań i wątpliwości.

Jaki był cel wprowadzenia schematów podatkowych?

Głównym celem wprowadzenia raportowania schematów podatkowych było wprowadzenie mechanizmu powiadamiania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podejmowanych działaniach przez przedsiębiorców, które mogą w efekcie końcowym doprowadzić między innymi do zmniejszenia obciążeń podatkowych.

Problematyka jest złożona i budziła kontrowersje i emocje od samego początku. Dlatego też Ministerstwo Finansów już 31 stycznia 2019 roku wydało objaśnienia podatkowe o schematach podatkowych MDR.

Definicja mikroprzedsiębiorcy

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców definiuje kto to jest mikroprzedsiębiorca:

Jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zobacz również nasz film na ten temat:

Czy mikroprzedsiębiorca ma obowiązek raportowania schematów podatkowych?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów obowiązek informacyjny na gruncie przepisów MDR nie powstanie, gdy nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego, a mianowicie:

  • przychody/koszty/aktywa podmiotu nie przekraczają równowartości w PLN 10 mln EUR oraz
  • wartość przedmiotu uzgodnienia nie przekracza 2,5 mln EUR i jednocześnie nie jest spełnione kryterium transgraniczne.

Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że według kryterium kwalifikowanego korzystającego mikroprzedsiębiorca nie spełnia warunków do objęcia go raportowaniem schematów podatkowych. Tylko w tym miejscu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest kryterium transgraniczne?

schematy podatkowe mdr

Raportowanie schematów podatkowych MDR
 

Schemat podatkowy transgraniczny

Schemat podatkowy transgraniczny (art. 86a § 1 pkt 12) rozumie się przez to uzgodnienie, które:

  1. spełnia kryterium transgraniczne oraz:
  2. spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada którąkolwiek z ogólnych cech rozpoznawczych, o których mowa w pkt 6 lit. a–h, lub
  3. posiada szczególną cechę rozpoznawczą.

Kryterium transgraniczne uważa się za spełnione, jeżeli uzgodnienie dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego UE i państwa trzeciego przy spełnieniu jeszcze wielu dodatkowych w arunków, o których jest mowa w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 86a § 3). Dla kryterium transgranicznego istotna jest rezydencja podatkowa uczestnika.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy schematy podatkowe dotyczą również mikroprzedsiębiorców.

Ważne informacje z objaśnienia Ministerstwa Finansów

W wydanych wyjaśnieniach fiskus odniósł się między innymi do wyjaśnienia, że:

Sprawdź czym jest MDR.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość