Czy raportowanie schematów podatkowych dotyczy mikroprzesiębiorców?

raportowanie schematów podatkowych

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę i zastanawiasz się czy dotyczy cię raportowanie schematów podatkowych przeczytaj publikację.

Schematy podatkowe zwane jako MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules) weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy zaczęli sobie zadawać pytania kogo i w jakim zakresie obowiązują. Samo zdefiniowanie schematu podatkowego nie jest proste. Jest to nowe pojęcie, które pojawiło się w polskim prawie podatkowym stąd wiele pytań i wątpliwości.

Jaki był cel wprowadzenia schematów podatkowych?

Głównym celem wprowadzenia raportowania schematów podatkowych było wprowadzenie mechanizmu powiadamiania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podejmowanych działaniach przez przedsiębiorców, które mogą w efekcie końcowym doprowadzić między innymi do zmniejszenia obciążeń podatkowych.

Problematyka jest złożona i budziła kontrowersje i emocje od samego początku. Dlatego też Ministerstwo Finansów już 31 stycznia 2019 roku wydało objaśnienia podatkowe o schematach podatkowych MDR.

Definicja mikroprzedsiębiorcy

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców definiuje kto to jest mikroprzedsiębiorca:

Jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Czy mikroprzedsiębiorca ma obowiązek raportowania schematów podatkowych?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów obowiązek informacyjny na gruncie przepisów MDR nie powstanie, gdy nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego, a mianowicie:

  • przychody/koszty/aktywa podmiotu nie przekraczają równowartości w PLN 10 mln EUR oraz
  • wartość przedmiotu uzgodnienia nie przekracza 2,5 mln EUR i jednocześnie nie jest spełnione kryterium transgraniczne.

Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że według kryterium kwalifikowanego korzystającego mikroprzedsiębiorca nie spełnia warunków do objęcia go raportowaniem schematów podatkowych. Tylko w tym miejscu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest kryterium transgraniczne?

schematy podatkowe mdr

Raportowanie schematów podatkowych MDR
 

Schemat podatkowy transgraniczny

Schemat podatkowy transgraniczny (art. 86a § 1 pkt 12) rozumie się przez to uzgodnienie, które:

  1. spełnia kryterium transgraniczne oraz:
  2. spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada którąkolwiek z ogólnych cech rozpoznawczych, o których mowa w pkt 6 lit. a–h, lub
  3. posiada szczególną cechę rozpoznawczą.

Kryterium transgraniczne uważa się za spełnione, jeżeli uzgodnienie dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego UE i państwa trzeciego przy spełnieniu jeszcze wielu dodatkowych w arunków, o których jest mowa w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 86a § 3). Dla kryterium transgranicznego istotna jest rezydencja podatkowa uczestnika.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy schematy podatkowe dotyczą również mikroprzedsiębiorców.

Ważne informacje z objaśnienia Ministerstwa Finansów

W wydanych wyjaśnieniach fiskus odniósł się między innymi do wyjaśnienia, że:

Sprawdź czym jest MDR.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość