Blog ifirma.pl

Czy rozliczając część roku na ryczałcie z działalności można rozliczyć się ze współmałżonkiem?

|
|
2 minut czytania
Opłacałeś ryczałt? Sprawdź, czy możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że niektóre formy opodatkowania przychodów/dochodów w prowadzonej działalności gospodarczej wykluczają z możliwości złożenia wspólnego rozliczenia rocznego. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy rozliczając ryczałt z działalności przez część roku będzie można skorzystać ze wspólnego opodatkowania za 2021 rok.

Kiedy nie można złożyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem

Jest kilka okoliczności wykluczających możliwość wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, a zaliczają się do nich m.in. formy opodatkowania dochodów/przychodów, w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą.

Czy opłacanie ryczałtu z działalności przez część roku daje możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem?

Przepisy są tak skonstruowane, że osoby, które wybrały opodatkowanie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, nawet gdyby działalność była prowadzona przez część roku, nie mają możliwości złożenia wspólnego zeznania rocznego. Na utratę prawa do wspólnego rozliczenia ma wpływ sam fakt wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Przedsiębiorcy, którzy w działalności wybrali do rozliczania swoich przychodów zryczałtowany podatek dochodowy nie będą mogli złożyć wspólnego zeznania rocznego, nawet wówczas, gdy:

 1. Prowadzą działalność tylko przez część roku.
 2. Zgłosili zawieszenie działalności gospodarczej.
 3. Nie osiągnęli żadnych przychodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy wybierając opodatkowanie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, istnieje możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem?

   Nie, przedsiębiorcy, którzy w działalności wybrali do rozliczania swoich przychodów zryczałtowany podatek dochodowy nie będą mogli złożyć wspólnego zeznania rocznego.
  Komentarze czytelników
  1. 27 grudnia 2022 o 10:28
   per_nitka

   Rozumiem, że w kolejnym roku po zawieszeniu działalności już można rozliczyć się wspólnie?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie