Czy rozliczając część roku na ryczałcie z działalności można rozliczyć się ze współmałżonkiem?

wspólne rozliczenie z małżonkiem a ryczałt

Opłacałeś ryczałt? Sprawdź, czy możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że niektóre formy opodatkowania przychodów/dochodów w prowadzonej działalności gospodarczej wykluczają z możliwości złożenia wspólnego rozliczenia rocznego. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy rozliczając ryczałt z działalności przez część roku będzie można skorzystać ze wspólnego opodatkowania za 2021 rok.

Kiedy nie można złożyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem

Jest kilka okoliczności wykluczających możliwość wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, a zaliczają się do nich m.in. formy opodatkowania dochodów/przychodów, w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą.

Czy opłacanie ryczałtu z działalności przez część roku daje możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem?

Przepisy są tak skonstruowane, że osoby, które wybrały opodatkowanie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, nawet gdyby działalność była prowadzona przez część roku, nie mają możliwości złożenia wspólnego zeznania rocznego. Na utratę prawa do wspólnego rozliczenia ma wpływ sam fakt wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Przedsiębiorcy, którzy w działalności wybrali do rozliczania swoich przychodów zryczałtowany podatek dochodowy nie będą mogli złożyć wspólnego zeznania rocznego, nawet wówczas, gdy:

  1. Prowadzą działalność tylko przez część roku.
  2. Zgłosili zawieszenie działalności gospodarczej.
  3. Nie osiągnęli żadnych przychodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy wybierając opodatkowanie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, istnieje możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem?

    Nie, przedsiębiorcy, którzy w działalności wybrali do rozliczania swoich przychodów zryczałtowany podatek dochodowy nie będą mogli złożyć wspólnego zeznania rocznego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. per_nitka

    Rozumiem, że w kolejnym roku po zawieszeniu działalności już można rozliczyć się wspólnie?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość