Czy stosowanie MPP jest obowiązkowe przy zapłacie na rachunek walutowy?

MPP a zapłata na rachunek walutowy

Mieścisz się w kategorii przedsiębiorców zobowiązanych do stosowania obowiązkowego split payment? Sprawdź jak postąpić przy wpłatach na rachunek walutowy.

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) w formule obowiązkowej zaczął funkcjonować od listopada 2019 roku. Obowiązek zapłaty za fakturę oznaczoną w MPP wystąpi przy spełnieniu kilku ustawowych warunków. Dokonanie takiej zapłaty z technicznego punktu widzenia jest możliwe jeżeli strony transakcji handlowej posiadają rachunki firmowe prowadzone przez banki lub Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK).

Firma zagraniczna a MPP

W związku ze zmianą przepisów o obowiązkowym split payment w ustawie o podatku VAT został dodany art. 108f, w którym uregulowana jest kwestia posiadania rachunku bankowego przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju a zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT w Polsce.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Kiedy wystąpi obowiązek zapłaty w MPP?

Przede wszystkim taki obowiązek dotyczy transakcji dokonanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pozostałe warunki:

  • dostawa towarów lub usług z załącznika nr 15,
  • wartość transakcji powyżej 15.000 zł brutto.

Faktura powinna być oznaczona: “Mechanizm podzielonej płatności”. Wówczas nabywca jest zobowiązany zapłacić w MPP.

▲ wróć na początek

W jaki sposób dokonuje się płatności w MPP?

Od lipca 2018 roku każdy przedsiębiorca, który posiada rachunek firmowy ma utworzony tzw. rachunek VAT. Jest to czynność automatyczna, która nie wymaga żadnego działania ze strony właściciela konta – przedsiębiorcy. Rachunki VAT są tworzone jedynie do kont firmowych w walucie polskiej. Aby płatność została dokonana w MPP musi być dokonana specjalnym komunikatem przelewu. Wówczas płatność za fakturę na rachunek nabywcy wpłynie odrębnie w kwocie VAT na rachunek VAT i w kwocie netto na rachunek bieżący odbiorcy.

Zapłata na rachunek walutowy a MPP

Jak już wspomniano powyżej takiej płatności można dokonać jedynie na rachunek bankowy prowadzony w walucie polskiej. Więc co do zasady nie można dokonać płatności w split payment na rachunek walutowy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby dokonać przeliczenia transakcji na PLN zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W takiej sytuacji kwotę netto wynikającą z faktury będzie można uregulować na rachunek walutowy, natomiast kwotę podatku VAT odrębnym zleceniem zapłaty na rachunek VAT wystawcy faktury. Wówczas w polu “kwota płatności brutto” należy wpisać kwotę podatku VAT i taką samą kwotę należy wpisać w polu “kwota VAT’.

Jak wynika z objaśnień Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku umówienie się na płatność w walucie obcej nie zwalnia z obowiązku obligatoryjnej zapłaty w MPP. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka transakcja była objęta dwoma płatnościami: w kwocie netto na rachunek walutowy i w kwocie VAT na rachunek VAT.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że omijanie przepisów lub celowe ich niestosowanie w zakresie MPP obarczone jest konsekwencjami finansowymi.

Po pierwsze na strony transakcji będzie nakładana sankcja w wysokości 30% dodatkowego zobowiązania w podatku VAT. Takie uregulowania znalazły się w ustawie o VAT. Kolejne regulacje znalazły się w ustawie Kodeks karny-skarbowy, z którego wynika, że za brak zapłaty w obowiązkowym split payment grozi kara grzywny. Niewywiązanie się z nowego obowiązku może pozbawić również przedsiębiorcę możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Jak przeliczać przychody i koszty w walutach obcych w VAT?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość