Czy stosowanie MPP jest obowiązkowe przy zapłacie na rachunek walutowy?

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) w formule obowiązkowej zaczął funkcjonować od listopada 2019 roku. Obowiązek zapłaty za fakturę oznaczoną w MPP wystąpi przy spełnieniu kilku ustawowych warunków. Dokonanie takiej zapłaty z technicznego punktu widzenia jest możliwe jeżeli strony transakcji handlowej posiadają rachunki firmowe prowadzone przez banki lub Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK).

Firma zagraniczna a MPP

W związku ze zmianą przepisów o obowiązkowym split payment w ustawie o podatku VAT został dodany art. 108f, w którym uregulowana jest kwestia posiadania rachunku bankowego przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju a zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT w Polsce.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Kiedy wystąpi obowiązek zapłaty w MPP?

Przede wszystkim taki obowiązek dotyczy transakcji dokonanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pozostałe warunki:

  • dostawa towarów lub usług z załącznika nr 15,
  • wartość transakcji powyżej 15.000 zł brutto.

Faktura powinna być oznaczona: “Mechanizm podzielonej płatności”. Wówczas nabywca jest zobowiązany zapłacić w MPP.

▲ wróć na początek

W jaki sposób dokonuje się płatności w MPP?

Od lipca 2018 roku każdy przedsiębiorca, który posiada rachunek firmowy ma utworzony tzw. rachunek VAT. Jest to czynność automatyczna, która nie wymaga żadnego działania ze strony właściciela konta – przedsiębiorcy. Rachunki VAT są tworzone jedynie do kont firmowych w walucie polskiej. Aby płatność została dokonana w MPP musi być dokonana specjalnym komunikatem przelewu. Wówczas płatność za fakturę na rachunek nabywcy wpłynie odrębnie w kwocie VAT na rachunek VAT i w kwocie netto na rachunek bieżący odbiorcy.

Zapłata na rachunek walutowy a MPP

Jak już wspomniano powyżej takiej płatności można dokonać jedynie na rachunek bankowy prowadzony w walucie polskiej. Więc co do zasady nie można dokonać płatności w split payment na rachunek walutowy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby dokonać przeliczenia transakcji na PLN zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W takiej sytuacji kwotę netto wynikającą z faktury będzie można uregulować na rachunek walutowy, natomiast kwotę podatku VAT odrębnym zleceniem zapłaty na rachunek VAT wystawcy faktury. Wówczas w polu “kwota płatności brutto” należy wpisać kwotę podatku VAT i taką samą kwotę należy wpisać w polu “kwota VAT’.

Jak wynika z objaśnień Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku umówienie się na płatność w walucie obcej nie zwalnia z obowiązku obligatoryjnej zapłaty w MPP. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka transakcja była objęta dwoma płatnościami: w kwocie netto na rachunek walutowy i w kwocie VAT na rachunek VAT.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że omijanie przepisów lub celowe ich niestosowanie w zakresie MPP obarczone jest konsekwencjami finansowymi.

Po pierwsze na strony transakcji będzie nakładana sankcja w wysokości 30% dodatkowego zobowiązania w podatku VAT. Takie uregulowania znalazły się w ustawie o VAT. Kolejne regulacje znalazły się w ustawie Kodeks karny-skarbowy, z którego wynika, że za brak zapłaty w obowiązkowym split payment grozi kara grzywny. Niewywiązanie się z nowego obowiązku może pozbawić również przedsiębiorcę możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Jak przeliczać przychody i koszty w walutach obcych w VAT?
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Szablony dokumentów
  • CRM
  • Magazyn
  • Wsparcie techniczne
  • Zawsze aktualny
  • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

  • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

  • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
  • Fakturowanie
  • CRM
  • Magazyn
  • Wsparcie księgowe
  • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

  • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
  • Dedykowana księgowa
  • CRM
  • Magazyn
  • Wsparcie księgowe
  • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań