Czy stosując MPP można opłacać zbiorczo kilka faktur i jak to poprawnie wykonać

zbiorcza płatność w split payment

Dokonujesz wielu transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności? Sprawdź w jaki sposób ułatwiać sobie dokonywanie płatności?

Płatność split payment za kilka faktur - omówione zagadnienia:

W pierwotnych założeniach mechanizmu podzielonej płatności (MPP) z 2018 roku ustawodawca nie dawał możliwości zapłacenia za kilka faktur jednym zbiorczym poleceniem przelewu bankowego. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z dobrowolnej opcji dokonywania płatności w split payment ubolewali z tego powodu. Temat ten poruszany był niejednokrotnie i wskazywano, że takie rozwiązanie zniechęca do stosowania MPP. Po zmianie przepisów od 1 listopada 2019 roku przepis został zmieniony.

Zbiorcze płatności w MPP w ustawie o VAT

W ustawie zmieniającej ustawę o VAT w obszarze podzielonej płatności zostały dodane w artykule 108a ustępy: 3a-3c w brzmieniu:


3a. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.
3b. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, komunikat przelewu, o którym mowa w ust. 3: 1) obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc; 2) zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w fakturach, o których mowa w pkt 1.
3c. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, w komunikacie przelewu, o którym mowa w ust. 3, w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.”

Zbiorcza płatność ograniczenia

Już w uzasadnieniu do projektu ustawy zwracano uwagę na pewne ograniczenia wynikające z tej nowej funkcjonalności, a mianowicie:

  • komunikat przelewu musi obejmować wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę w danym okresie – minimum dzień, maksimum miesiąc. Oznacza to, że mogą się wśród nich znaleźć również faktury, które nie są objęte obowiązkowym split payment.
  • przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy.
  • płatności nie można dokonywać wybiórczo jedynie w odniesieniu do wybranych faktur.
  • w miejscu opisu numeru faktury znajdzie się wskazanie okresu za jaki dokonywana jest płatność.
  • przy zbiorczej płatności kwota podatku VAT będzie stanowiła sumę kwot VAT z poszczególnych faktur.

Okresem rozliczeniowym w VAT jest miesiąc lub kwartał. Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy, co możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

Przy tej okazji rodzi się pytanie:

Co w sytuacji, gdy dokonamy zbiorczej płatności, a otrzymamy jeszcze za ten sam okres fakturę od dostawcy? Wydaje się, że rozsądnym będzie zapłata w MPP bez względu na to czy jest taki obowiązek czy też nie.

Biorąc pod uwagę, że jest to dopiero początek obowiązywania nowych przepisów na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do przedmiotowej problematyki.

Czy obowiązek stosowania MPP istnieje przy kompensacie? – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak wykonać jeden przelew za kilka faktur?

    Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał dokonać zbiorczej płatności w MPP to w świetle wprowadzonych przepisów w komunikacie przelewu nie będzie podawał numeru faktury, za którą dokonuje płatności a okres, za który dokonywana jest płatność.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość