W pierwotnych założeniach mechanizmu podzielonej płatności (MPP) z 2018 roku ustawodawca nie dawał możliwości zapłacenia za kilka faktur jednym zbiorczym poleceniem przelewu bankowego. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z dobrowolnej opcji dokonywania płatności w split payment ubolewali z tego powodu. Temat ten poruszany był niejednokrotnie i wskazywano, że takie rozwiązanie zniechęca do stosowania MPP. Po zmianie przepisów od 1 listopada 2019 roku przepis został zmieniony.
Zbiorcze płatności w MPP w ustawie o VAT
W ustawie zmieniającej ustawę o VAT w obszarze podzielonej płatności zostały dodane w artykule 108a ustępy: 3a-3c w brzmieniu:
„3a. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.
3b. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, komunikat przelewu, o którym mowa w ust. 3: 1) obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc; 2) zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w fakturach, o których mowa w pkt 1.
3c. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, w komunikacie przelewu, o którym mowa w ust. 3, w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.”
Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał dokonać zbiorczej płatności w MPP to w świetle wprowadzonych przepisów w komunikacie przelewu nie będzie podawał numeru faktury, za którą dokonuje płatności a okres, za który dokonywana jest płatność.
Zbiorcza płatność ograniczenia
Już w uzasadnieniu do projektu ustawy zwracano uwagę na pewne ograniczenia wynikające z tej nowej funkcjonalności, a mianowicie:
- komunikat przelewu musi obejmować wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę w danym okresie – minimum dzień, maksimum miesiąc. Oznacza to, że mogą się wśród nich znaleźć również faktury, które nie są objęte obowiązkowym split payment.
- przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy.
- płatności nie można dokonywać wybiórczo jedynie w odniesieniu do wybranych faktur.
- w miejscu opisu numeru faktury znajdzie się wskazanie okresu za jaki dokonywana jest płatność.
- przy zbiorczej płatności kwota podatku VAT będzie stanowiła sumę kwot VAT z poszczególnych faktur.
Okresem rozliczeniowym w VAT jest miesiąc lub kwartał. Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy, co możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o VAT.
Dlatego zbiorcze płatności w MPP powinny obejmować zakres dat w skali jednego miesiąca kalendarzowego.
Przy tej okazji rodzi się pytanie:
Co w sytuacji, gdy dokonamy zbiorczej płatności, a otrzymamy jeszcze za ten sam okres fakturę od dostawcy? Wydaje się, że rozsądnym będzie zapłata w MPP bez względu na to czy jest taki obowiązek czy też nie.
Biorąc pod uwagę, że jest to dopiero początek obowiązywania nowych przepisów na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do przedmiotowej problematyki.
Czy obowiązek stosowania MPP istnieje przy kompensacie? – przeczytaj.