Blog ifirma.pl

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

|
|
9 minut czytania
W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za sobą, ale nadal możemy mówić o istnieniu setek aktywnych platform społecznościowych, z których każda ma unikalne cechy i zastosowania. Tak więc w dobie dominacji gigantów mediów społecznościowych takich jak Facebook, TikTok, YouTube czy Instagram wiele firm zastanawia się: czy warto inwestować czas i zasoby w mniej popularne platformy?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Żeby nie trzymać czytelników tego artykułu w niepewności, od razu odpowiem twierdząco. Zdecydowanie warto zainteresować się mniej obleganymi platformami społecznościowymi. Obecność na tych serwisach może otworzyć drzwi do niszowych rynków i zbudować bardziej zaangażowaną społeczność wokół marki. Ten artykuł przedstawi, jak rozpoznać potencjał i specyfikę poszczególnych platform i efektywnie wykorzystać ich unikalne możliwości do osiągnięcia założonych celów biznesowych.

Jak polskie marki wykorzystują serwis społecznościowy X (dawniej Twitter)?

Platforma X, wcześniej znana jako Twitter, wykorzystuje krótkie posty, co sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do rozpowszechniania informacji na szeroką skalę. W Polsce kojarzona chyba głównie z aktywnością polityków i komentatorów życia politycznego i społecznego w naszym kraju od lat cieszy się dużą popularnością. Według danych podawanych przez Gemiusa liczba realnych użytkowników serwisu w Polsce może wynosić nawet 11 milionów. To zaledwie o 2 mln mniej niż TikTok, ale aż o 5 milionów więcej niż LinkedIn! Jednak jeśli chodzi o popularność wśród marek (zwłaszcza tych myślących o organicznych zasięgach) X zdaje się być serwisem dość… niszowym.

Warto jednak zainteresować się możliwościami, jakie oferuje to medium. Ze względu na swoją strukturę i dynamikę, X pozwala markom na natychmiastowe reagowanie na aktualne wydarzenia, co może znacznie zwiększyć ich ekspozycję i podbić zaangażowanie odbiorców.

Dzięki funkcjom takim jak retweetowanie i możliwość odpowiedzi, firmy mogą prowadzić bezpośrednie konwersacje z innymi użytkownikami (czyli potencjalnymi klientami lub osobami i profilami obserwowanymi przez obecnych/potencjalnych klientów), zbierać ich opinie i szybko rozwiązywać ewentualne problemy. To z kolei buduje zaufanie i lojalność wśród użytkowników, czyniąc markę bardziej ludzką i dostępną.

Ponadto, X oferuje zaawansowane opcje targetowania reklam, co pozwala na dotarcie do precyzyjnie określonych grup odbiorców, zwiększając skuteczność kampanii marketingowych. W rezultacie, obecność na tej platformie może nie tylko zwiększyć widoczność marki, ale także przyczynić się do jej silniejszego pozycjonowania na rynku.

Kto prowadzi dobrze działania marketingowe na X? Na pewno warto śledzić poczynania Netflix Polska. Marka na bieżąco informuje o swojej ofercie, podrzuca newsy ze świata filmów i seriali, a robi to wszystko w lekkim i zabawnym tonie, często sięgając po memy i pokazując, że wie, czym obecnie żyje internet, a ponadto nie boi się wchodzić w dyskusje z innymi użytkownikami. Innymi dobrze prowadzonymi kontami są profile Orange Polska, PKO Bank Polski czy Polskie Linie Lotnicze LOT.

Pinterest – ulubiony serwis branży wnętrzarskiej zdominowany przez kobiety

Pinterest to platforma społecznościowa założona w marcu 2010 roku, która po wielu burzliwych latach zanotowała rekordowe zyski w latach 2022-2023, co jest efektem jej rosnącej popularności wśród pokolenia Z.

Pinterest umożliwia użytkownikom odkrywanie, zapisywanie i dzielenie się wizualnymi inspiracjami poprzez piny, które można przypinać do tematycznych tablic. Użytkownicy mogą przeszukiwać i organizować treści wizualne, takie jak zdjęcia, infografiki czy produkty, co ułatwia znajdowanie pomysłów na różnorodne projekty, od aranżacji wnętrz po przepisy kulinarne.

Jedną z unikalnych funkcji Pinteresta jest możliwość używania “Lens”, narzędzia do wyszukiwania wizualnego, które pozwala użytkownikom robić zdjęcia przedmiotów w rzeczywistości, aby znaleźć podobne obrazy lub produkty na platformie. Ponadto, Pinterest oferuje funkcję „Shop the Look”, która umożliwia bezpośredni zakup produktów widocznych na przypiętych zdjęciach, co czyni go nie tylko źródłem inspiracji, ale także narzędziem wspierającym e-commerce.

Szczególnie dobrze na Pintereście odnajdują się marki z takich branży jak moda, kosmetyki, kulinaria, podróże, zdrowie i fitness oraz, najpopularniejsza kategoria, czyli wystrój wnętrz. Marki te wykorzystują wizualny charakter platformy do angażowania odbiorców i promocji swoich produktów. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez Gemius wykazują, że na blisko 8 milionów użytkowników Pinteresta w Polsce aż ponad 70% stanowią kobiety.

Jakie marki najlepiej radzą sobie w Polsce, jeśli chodzi o działania reklamowe na Pintereście? Na pewno nikogo nie zdziwi, że świetną robotę robi IKEA Polska, Castorama Polska czy Westwing Polska. Gorąco polecam przejrzeć ich tablice.

Twitch – królestwo streamerów (nie tylko graczy!) i zdecydowana przewaga mężczyzn

Twitch to platforma streamingowa, która pierwotnie skupiała się na transmisjach na żywo z gier komputerowych, ale z czasem rozszerzyła swoją ofertę o streamy związane z muzyką, codziennym życiem i różnorodnymi wydarzeniami.

Gemius podaje, że w Polsce platforma posiada ponad 3 miliony realnych użytkowników z czego aż ponad 2,3 miliona to mężczyźni. Z kolei według danych przekazywanych przez polską firmę InStreamly w 2023 roku na 169 146 aktywnych kanałach, które prowadziły transmisje po polsku, odbyło się 2 263 323 streamów o łącznym czasie trwania 6 687 374 godzin. W szczytowym momencie transmisje w rodzimym języku oglądało 181 297 użytkowników, a średnio było ich 37 171.1

Choć Twitch to platforma mocno związana z grami, to kategoria Just Chatting, czyli Pogaduchy, była najchętniej oglądana. Użytkownicy Twitcha poświęcili na oglądanie kanałów o tej tematyce aż 68 milionów godzin. Drugie miejsce należało do gry Grand Theft Auto V. Ta kategoria wygenerowała niespełna 53 miliony oglądanych godzin.

Twitch umożliwia użytkownikom nie tylko oglądanie transmisji na żywo, ale także interakcję z streamerami i innymi widzami poprzez chat na żywo, co tworzy dynamiczną społeczność wokół wspólnych zainteresowań. Twitch oferuje także unikalne funkcje, takie jak kanały subskrypcji, które pozwalają widzom wspierać swoich ulubionych streamerów finansowo, a w zamian otrzymywać ekskluzywne emotikony, odznaki i dostęp do prywatnych czatów.

Platforma ta stała się również miejscem dla organizacji dużych wydarzeń e-sportowych i charytatywnych, przyciągając widzów z całego świata i umożliwiając interakcję na skalę, która wcześniej była nieosiągalna w tradycyjnych mediach.

Najpopularniejszym sposobem na działania reklamowe na Twitchu jest współpraca ze streamerami. Ten serwis społecznościowy oferuje markom unikatową platformę do angażowania młodszych demografii, głównie miłośników gier i technologii, poprzez interaktywne transmisje na żywo. Firmy mogą organizować sponsorowane streamy, gdzie streamerzy prezentują ich produkty lub usługi w trakcie swoich transmisji, co pozwala na naturalne wplecenie treści marketingowych w kontekście rozrywki. Spójrzmy na kilka przykładów z polskiego rynku.

W tegorocznej kampanii Monte Snack reklamy reagowały w czasie rzeczywistym na słowa streamerów, pojawiając się, gdy ci mówili chociażby „przekąska” czy „przerwa”. W ten sposób marka pojawiła się relacjach aż 147 polskich streamerów.

 
 

W trakcie promocji filmu „Omen: Początek” na Twitchu, odbyła się unikalna kampania z udziałem znanych twórców gamingowych takich jak Seto, Kamyk i Pago. Podczas ich streamów wystąpiły zaplanowane „problemy techniczne”. Transmisje zostały celowo zakłócone: w tle migały światła, pojawiały się niepokojące cienie, a z głośników dobiegały tajemnicze dźwięki. W najbardziej dramatycznym momencie, transmisje na żywo zaczynały się niespodziewanie cofać, co miało na celu zwiększenie napięcia i zainteresowania filmem.

Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C5YYvvstgoi/]

Quora, Reddit, Wykop – fora internetowe ery social mediów

Serwisy takie jak Quora, Reddit i Wykop można uznać za ewolucyjnych następców tradycyjnych for internetowych. Choć korzenie tych platform sięgają klasycznych for dyskusyjnych, to wprowadzają one nowe mechanizmy interakcji i organizacji treści.

Te trzy różne platformy społecznościowe łączy dużo podobieństw, ale różnią się one pod kątem funkcjonalności i głównego zastosowania:

Quora – jest platformą opartą na pytaniach i odpowiedziach, gdzie użytkownicy mogą zadawać pytania na dowolne tematy, a inni mogą na nie odpowiadać, często dostarczając szczegółowych i przemyślanych odpowiedzi. Quora jest mocno zorientowana na jakość i wiarygodność treści, a użytkownicy mogą również głosować na najlepsze odpowiedzi, które stają się bardziej widoczne.

Reddit – to agregator treści oraz forum dyskusyjne, gdzie użytkownicy mogą przesyłać linki do artykułów, obrazów, filmów czy też prowadzić bezpośrednie dyskusje na określone tematy w dedykowanych podforach, tzw. subredditach. Reddit kładzie duży nacisk na społeczność i dyskusje, a użytkownicy mogą głosować za lub przeciw przesłanym treściom, co wpływa na ich widoczność.

Wykop – jest polską platformą bardzo podobną do Reddita, na której użytkownicy także mogą dodawać linki do różnych treści, dzielić się nimi oraz komentować. Wykop również umożliwia ocenianie treści (wykopywanie) przez użytkowników, co wpływa na ich eksponowanie na głównej stronie. Platforma ta jest popularna w Polsce i często skupia się na treściach lokalnych i krajowych.

Jak wykorzystać te platformy do komunikacji marketingowej?

Wykop – postaw na reklamę

Wykop posiada rozbudowane biuro reklamy i ciekawą ofertę działań promocyjnych. Serwis ma obecnie około 800 tys. zarejestrowanych użytkowników i generuje miesięcznie ponad 100 mln odsłon.2

Obecnie wydaje mi się, że działania organiczne są mocno ograniczone na Wykopie i droga przez dział reklamy jest ciekawym rozwiązaniem. Wykop na pewno można traktować jako serwis w stosunkowo dobrej cenie przekierowujący ruch na inne strony internetowe.

Reddit – eksperymentuj z organicznymi możliwościami

Reddit czyli serwis, który z dużym prawdopodobieństwem posłużył jako inspiracja dla powstania polskiego Wykopu, jest z kolei dość ciekawym miejscem do eksperymentów. Chociaż serwis nie posiada polskiej wersji językowej społeczność Reddit skupia wiele grup dyskusyjnych (subredditów), które funkcjonują w różnych językach, w tym także po polsku. Gemius szacuje liczbę odbiorców treści z platformy w Polsce na około 3 mln użytkowników.

Platforma oferuje różnorodne formaty reklamowe, w tym reklamy sponsorowane, posty promowane oraz bannery, które można dostosować do konkretnych potrzeb marketingowych. Efektywność reklam na Reddit jest często wyższa niż w innych mediach społecznościowych, co wynika z unikalnego charakteru interakcji i wysokiego zaangażowania użytkowników.

Organiczne działania na Reddit są również możliwe. Trzeba przy tym pamiętać, że Reddit wyjątkowo mocno ceni autentyczność i wartościową treść, dlatego marki powinny skupiać się na budowaniu relacji z użytkownikami poprzez uczestnictwo w dyskusjach i tworzenie treści, które są interesujące dla danej społeczności. Użytkownicy Reddit są bardzo wrażliwi na próby bezpośredniej reklamy, więc podejście organiczne, które oferuje pomoc, informacje lub wartość dodaną, jest skuteczne.

Quora – odpowiadaj na pytania i zostań ekspertem

Polska społeczność Quory zyskała w 2019 roku możliwość zadawania pytań, udzielania odpowiedzi oraz tworzenia treści w języku polskim, co umożliwia łatwiejsze dzielenie się wiedzą i doświadczeniami (należy jednak pamiętać o tym, że polscy użytkownicy byli na platformie obecni od lat i ich anglojęzyczne posty zyskiwały nawet milionowe wyświetlenia).

Wprowadzenie polskiej wersji Quory jest częścią strategii globalnej ekspansji platformy, która ma na celu dotarcie do nowych użytkowników i zwiększenie jej obecności na rynkach nieanglojęzycznych. Quora stanowi doskonałą platformę dla ekspertów i specjalistów pragnących dzielić się swoją wiedzą, co może przyczynić się do wzrostu ich widoczności. Pod tym kątem Quora jest w pewien sposób podobna do LinkedIna.

Personal branding na Quorze koncentruje się jednak na demonstracji wiedzy i ekspertyzy poprzez odpowiedzi na specyficzne pytania w różnych dziedzinach. Użytkownicy mogą wykazać się jako eksperci w swojej branży, dzieląc się wartościowymi odpowiedziami. W przeciwieństwie do LinkedIna, który służy głównie do nawiązywania kontaktów zawodowych i promowania osiągnięć zawodowych. Na LinkedIn personal branding jest bardziej zorientowany na sieć kontaktów zawodowych i prezentowanie profesjonalnego życiorysu, co sprzyja nawiązywaniu nowych relacji biznesowych. Na Quorze natomiast sukces personal brandingu często zależy od jakości i popularności udzielanych odpowiedzi, które mogą być promowane przez społeczność i stawać się widoczne dla szerszego grona odbiorców.

To, o czym warto pamiętać, myśląc o działaniach na trzech powyżej opisanych serwisach to, to że tworzone na nich treści bardzo dobrze pozycjonują się w wyszukiwarce Google’a, wpływając pozytywnie na nasze SEO. To dodatkowy argument za tym, by pomyśleć chociażby o pojawieniu się na nich w ramach eksperymentu.

Przypisy:

1 To nie gry królują na polskim Twitchu. Podsumowanie 2023 rok https://nowymarketing.pl/to-nie-gry-kroluja-na-polskim-twitchu-podsumowanie-2023-roku/ [dostęp 22.04.2024]

1 https://wykop.pl/reklama [dostęp 22.04.2024]

Autor ifirma.pl

Marcin Małecki

Założyciel i redaktor naczelny magazynów NowyMarketing oraz MamStartup. Z branżą marketingową związany od 2010 roku. Z wykształcenia polonista i filmoznawca.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie