Czy ujmować w spisie z natury towar, który nie jest dostępny w siedzibie firmy?

towar którego nie jest dostępny a spis z natury

Dokonujesz spisu z natury na koniec roku? Sprawdź, czy ujmować w spisie z natury towar, którego nie ma w firmie.

Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek prowadzić podatkową książkę przychodów i rozchodów wraz z końcem roku podatkowego sporządzają tak zwany spis z natury. Jest to ustawowy obowiązek wynikający z rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy ujmować w spisie z natury towar, który nie jest dostępny w siedzibie firmy.

Dlaczego tak ważny jest spis z natury?

Wszystkie zakupione towary, materiały, które są wykorzystywane w podstawowej działalności gospodarczej są ujmowane w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w trakcie roku podatkowego. Jednak najczęściej bywa tak, że na koniec roku na magazynie pozostają niesprzedane lub niezużyte towary i materiały, które zgodnie z rozporządzeniem muszą się znaleźć w spisie z natury, ponieważ wartość remanentu na wpływ na wysokość dochodu rocznego podatnika.

spis natury infografika
 

Czy w spisie z natury ujmować towar, który nie jest dostępny w siedzibie firmy?

Na ten temat wypowiadają się wprost przepisy. Mianowicie w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR została zawarta informacja, że spis z natury obejmuje również towary stanowiące własność przedsiębiorcy, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza siedzibą firmy.

Przepisy podatkowe nie wypowiadają się na temat, w jaki sposób należy rozumieć prawo własności towaru. Jednak z sytuacji, gdy towar został zakupiony na zasadach wynikających z umowy pomiędzy kontrahentami, transakcja została prawidłowo udokumentowana i nikt nie rości sobie praw do tego towaru, to można uznać, że towar stanowi własność przedsiębiorcy. W takim przypadku towary powinny zostać ujęte w spisie z natury, nawet jeśli znajdują się poza siedzibą firmy.

Przykład

Przedsiębiorca posiada sieć sklepów spożywczych, w których znajdują się towary stanowiące jego własność. W takim przypadku ma obowiązek sporządzenia spisu z natury wszystkich towarów, które na 31 grudnia pozostają na stanie magazynowym w poszczególnych sklepach i po wycenie zsumować wartości i wpisać jedną kwotą do PKPiR.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość