Czy ujmować w spisie z natury towar, który nie jest dostępny w siedzibie firmy?

towar którego nie jest dostępny a spis z natury

Dokonujesz spisu z natury na koniec roku? Sprawdź, czy ujmować w spisie z natury towar, którego nie ma w firmie.

Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek prowadzić podatkową książkę przychodów i rozchodów wraz z końcem roku podatkowego sporządzają tak zwany spis z natury. Jest to ustawowy obowiązek wynikający z rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy ujmować w spisie z natury towar, który nie jest dostępny w siedzibie firmy.

Dlaczego tak ważny jest spis z natury?

Wszystkie zakupione towary, materiały, które są wykorzystywane w podstawowej działalności gospodarczej są ujmowane w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w trakcie roku podatkowego. Jednak najczęściej bywa tak, że na koniec roku na magazynie pozostają niesprzedane lub niezużyte towary i materiały, które zgodnie z rozporządzeniem muszą się znaleźć w spisie z natury, ponieważ wartość remanentu na wpływ na wysokość dochodu rocznego podatnika.

spis natury infografika
 

Czy w spisie z natury ujmować towar, który nie jest dostępny w siedzibie firmy?

Na ten temat wypowiadają się wprost przepisy. Mianowicie w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR została zawarta informacja, że spis z natury obejmuje również towary stanowiące własność przedsiębiorcy, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza siedzibą firmy.

Przepisy podatkowe nie wypowiadają się na temat, w jaki sposób należy rozumieć prawo własności towaru. Jednak z sytuacji, gdy towar został zakupiony na zasadach wynikających z umowy pomiędzy kontrahentami, transakcja została prawidłowo udokumentowana i nikt nie rości sobie praw do tego towaru, to można uznać, że towar stanowi własność przedsiębiorcy. W takim przypadku towary powinny zostać ujęte w spisie z natury, nawet jeśli znajdują się poza siedzibą firmy.

Przykład

Przedsiębiorca posiada sieć sklepów spożywczych, w których znajdują się towary stanowiące jego własność. W takim przypadku ma obowiązek sporządzenia spisu z natury wszystkich towarów, które na 31 grudnia pozostają na stanie magazynowym w poszczególnych sklepach i po wycenie zsumować wartości i wpisać jedną kwotą do PKPiR.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość