Czy zawsze trzeba przekazać klientowi paragon? Obowiązek wystawiania paragonów w 2022 roku

obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych

Zastanawiasz się, czy zawsze masz obowiązek przekazywania klientowi paragonu? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają kasę fiskalną mają sporo dodatkowych obowiązków, o których nie mogą zapominać. Niektóre zmiany przepisów podatkowych wprowadzają rozwiązania, które mogą usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy zawsze trzeba przekazać paragon fiskalny klientowi.

Obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych

Z ustawy o podatku VAT jednoznacznie wynika, że przedsiębiorca jest obowiązany wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci:

  • papierowej lub
  • za zgodą nabywcy w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Pomimo takiego zapisu w ustawie o podatku VAT przez dłuższy czas nie było możliwości skorzystania z przywileju wystawiania paragonów w postaci elektronicznej, a to za sprawą braku przepisów wykonawczych na ten temat. Zmiana przepisów nastąpiła stosunkowo niedawno, bo we wrześniu 2021 roku. Zgodnie z tym co zostało opisane powyżej jednoznacznie wynika, że paragon należy przekazać klientowi w każdym przypadku.

Czy przedsiębiorca musi zawsze przekazać nabywcy paragon fiskalny?

W dniu 28 września 2021 roku opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, w którym znalazł się zapis odnośnie wymagań technicznych, jakie musi spełniać kasa fiskalna, żeby można było wystawiać na niej paragon w postaci elektronicznej, tzw. e-paragon. Wprowadzenie tego typu rozwiązania może być wreszcie stosowane i wykorzystywane. Tym samym wielu przedsiębiorców, którzy posiadają kasę fiskalną i chce ograniczać, na ile oczywiście pozwalają przepisy, swoje obowiązki, może skorzystać z tej opcji.

Forma przesłania e-paragonu klientowi nie została doprecyzowana w przepisach. Z ustawy wynika jedynie, że ma być uzgodniona z nabywcą. Można więc przyjąć, że przekazanie e-paragonu może być dokonane przykładowo drogą mailową lub przez wysłanie sms-a.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość