Blog ifirma.pl

Czy zawsze trzeba przekazać klientowi paragon? Obowiązek wystawiania paragonów w 2022 roku

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy zawsze masz obowiązek przekazywania klientowi paragonu? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy posiadają kasę fiskalną mają sporo dodatkowych obowiązków, o których nie mogą zapominać. Niektóre zmiany przepisów podatkowych wprowadzają rozwiązania, które mogą usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy zawsze trzeba przekazać paragon fiskalny klientowi.

Obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych

Z ustawy o podatku VAT jednoznacznie wynika, że przedsiębiorca jest obowiązany wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci:

 • papierowej lub
 • za zgodą nabywcy w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Pomimo takiego zapisu w ustawie o podatku VAT przez dłuższy czas nie było możliwości skorzystania z przywileju wystawiania paragonów w postaci elektronicznej, a to za sprawą braku przepisów wykonawczych na ten temat. Zmiana przepisów nastąpiła stosunkowo niedawno, bo we wrześniu 2021 roku. Zgodnie z tym co zostało opisane powyżej jednoznacznie wynika, że paragon należy przekazać klientowi w każdym przypadku.

Czy przedsiębiorca musi zawsze przekazać nabywcy paragon fiskalny?

W dniu 28 września 2021 roku opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, w którym znalazł się zapis odnośnie wymagań technicznych, jakie musi spełniać kasa fiskalna, żeby można było wystawiać na niej paragon w postaci elektronicznej, tzw. e-paragon. Wprowadzenie tego typu rozwiązania może być wreszcie stosowane i wykorzystywane. Tym samym wielu przedsiębiorców, którzy posiadają kasę fiskalną i chce ograniczać, na ile oczywiście pozwalają przepisy, swoje obowiązki, może skorzystać z tej opcji.

Forma przesłania e-paragonu klientowi nie została doprecyzowana w przepisach. Z ustawy wynika jedynie, że ma być uzgodniona z nabywcą. Można więc przyjąć, że przekazanie e-paragonu może być dokonane przykładowo drogą mailową lub przez wysłanie sms-a.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie