Czynności sporadyczne a proporcja w VAT

Zastanawiasz się, jakie to są czynności sporadyczne, których nie trzeba ujmować przy obliczaniu proporcji w VAT? W takim razie przeczytaj artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy podatkowe często mają taką konstrukcję, że nie wszystkie pojęcia są do końca wyjaśnione. Czynny podatnik VAT, który wykonuje czynności mieszane, opodatkowane i zwolnione, może mieć czasami dylemat jak prawidłowo ocenić czy dana czynność ma charakter pomocniczy?

Czynności sporadyczne a proporcja w VAT

Jeżeli na przykład przedsiębiorca zajmowałby się sprzedażą samochodów a dodatkowo pośredniczyłby przy zawieraniu umów ubezpieczeń komunikacyjnych dla klientów, którzy chcieliby z takiej opcji skorzystać, można byłoby pokusić się o stwierdzenie, że pośrednictwo ubezpieczeniowe ma charakter pomocniczy i nie powinno być ujmowane przy obliczaniu proporcji w VAT.

Jest to jedna z problematycznych kwestii związanych z ustalaniem proporcji. Nie ma w ustawie o podatku VAT definicji czynności sporadycznych. Odnosząc się do definicji słownikowych można powiedzieć, że są to czynności incydentalne.

W wyroku NSA nr I FSK 1626/14 z dnia 16.02.2016 r. Sąd odniósł się do tego tematu. W uzasadnieniu wyroku wskazał, że ocena, czy daną czynność można potraktować jako pomocniczą (sporadyczną), której nie wlicza się do limitu obrotu służącego obliczeniu proporcji, powinna polegać na ustaleniu, czy nie mieści się ona w podstawowej działalności przedsiębiorcy. Czynności sporadyczne, jak sama nazwa wskazuje, powinny by wykonywane bardzo rzadko.

Usługi o charakterze pomocniczym, których nie uwzględnia się przy obliczaniu proporcji w VAT zostały wymienione w art. 43 ustawy, a będą to m.in.:

  • usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi,
  • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług,
  • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Właściwe określenie usług o charakterze pomocniczym nie jest jednak łatwą sprawą. Każdy przypadek będzie indywidualny i powinien tak być rozpatrywany. Jak zawsze w takich sytuacjach, gdy wystąpią wątpliwości co do właściwej kwalifikacji, zalecamy zwrócenie się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce