Blog ifirma.pl

Czynności sporadyczne a proporcja w VAT

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie to są czynności sporadyczne, których nie trzeba ujmować przy obliczaniu proporcji w VAT? W takim razie przeczytaj artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy podatkowe często mają taką konstrukcję, że nie wszystkie pojęcia są do końca wyjaśnione. Czynny podatnik VAT, który wykonuje czynności mieszane, opodatkowane i zwolnione, może mieć czasami dylemat jak prawidłowo ocenić czy dana czynność ma charakter pomocniczy?

Czynności sporadyczne a proporcja w VAT

Jeżeli na przykład przedsiębiorca zajmowałby się sprzedażą samochodów a dodatkowo pośredniczyłby przy zawieraniu umów ubezpieczeń komunikacyjnych dla klientów, którzy chcieliby z takiej opcji skorzystać, można byłoby pokusić się o stwierdzenie, że pośrednictwo ubezpieczeniowe ma charakter pomocniczy i nie powinno być ujmowane przy obliczaniu proporcji w VAT.

Jest to jedna z problematycznych kwestii związanych z ustalaniem proporcji. Nie ma w ustawie o podatku VAT definicji czynności sporadycznych. Odnosząc się do definicji słownikowych można powiedzieć, że są to czynności incydentalne.

W wyroku NSA nr I FSK 1626/14 z dnia 16.02.2016 r. Sąd odniósł się do tego tematu. W uzasadnieniu wyroku wskazał, że ocena, czy daną czynność można potraktować jako pomocniczą (sporadyczną), której nie wlicza się do limitu obrotu służącego obliczeniu proporcji, powinna polegać na ustaleniu, czy nie mieści się ona w podstawowej działalności przedsiębiorcy. Czynności sporadyczne, jak sama nazwa wskazuje, powinny by wykonywane bardzo rzadko.

Usługi o charakterze pomocniczym, których nie uwzględnia się przy obliczaniu proporcji w VAT zostały wymienione w art. 43 ustawy, a będą to m.in.:

 • usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi,
 • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług,
 • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Właściwe określenie usług o charakterze pomocniczym nie jest jednak łatwą sprawą. Każdy przypadek będzie indywidualny i powinien tak być rozpatrywany. Jak zawsze w takich sytuacjach, gdy wystąpią wątpliwości co do właściwej kwalifikacji, zalecamy zwrócenie się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie