Deklaracja VAT złożona po terminie

deklaracja VAT po terminie

Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji: VAT-7 przy rozliczeniach miesięcznych i VAT-7K przy rozliczeniach kwartalnych. Urząd skarbowy nie będzie przypominał o zbliżającym się terminie – może jedynie wezwać do złożenia zaległej deklaracji, stosując przy tym przewidziane w przepisach prawa sankcje.

Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji. VAT-7 przy rozliczeniach miesięcznych i VAT-7K przy rozliczeniach kwartalnych. Urząd skarbowy nie będzie przypominał o zbliżającym się terminie – może jedynie wezwać do złożenia zaległej deklaracji, stosując przy tym przewidziane w przepisach prawa sankcje. Twoja deklaracja VAT została złożona po terminie? Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji – kliknij po pakiet praktycznych informacji!

WAŻNE!
Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2017 roku.

Bezzwłocznie wyślij deklarację i zapłać podatek

Przedsiębiorca, który zorientuje się, że zapomniał wysłać deklarację VAT w przewidzianym ustawowo terminie (do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu lub kwartale), powinien bezzwłocznie przesłać ją do urzędu skarbowego oraz uregulować wynikające z niej zobowiązanie wobec skarbu państwa. Co ważne, płacąc podatek z opóźnieniem, podatnik ma obowiązek naliczyć odsetki od zaległości podatkowych.

Polecamy nasz materiał video:

Deklaracja VAT złożona po terminie

Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji. Co zrobić kiedy jednak przegapimy termin jej złożenia?

Jak naliczyć odsetki od zaległości podatkowych?

Podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 8 proc. w skali roku.  W przypadku gdy deklaracja VAT została złożona po terminie, przy zapłacie przedsiębiorca powinien naliczyć odsetki za dni zwłoki. Powinny one obejmować czas: licząc od dnia następującego po przeoczonym terminie, aż do dnia, w którym zaległość została uregulowana.

Co ważne, wpłacie do US nie podlegają odsetki od zaległości podatkowych, których kwota nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pocztowej pobieranej przez Pocztę Polską S.A. – obecnie limit ten wynosi 8,70 PLN (3 x 2,90 PLN).

Deklaracja VAT po terminie – czynny żal

Sposobem na uniknięcie sankcji karnych skarbowych za złożenie deklaracji VAT po terminie jest tzw. czynny żal, który należy przesłać do urzędu razem z deklaracją. Będzie on jednak skuteczny tylko wówczas, gdy podatnik dopełni swoich obowiązków zanim urząd skarbowy dopatrzy się braku deklaracji i wpłaty podatku.

Zapłata odsetek od zaległości może wynikać także z korekty deklaracji VAT – dowiedz się, jak wykonać korektę deklaracji w serwisie!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość