Deklaracja VAT złożona po terminie

deklaracja VAT po terminie

Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji: VAT-7 przy rozliczeniach miesięcznych i VAT-7K przy rozliczeniach kwartalnych. Urząd skarbowy nie będzie przypominał o zbliżającym się terminie – może jedynie wezwać do złożenia zaległej deklaracji, stosując przy tym przewidziane w przepisach prawa sankcje.

Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji. VAT-7 przy rozliczeniach miesięcznych i VAT-7K przy rozliczeniach kwartalnych. Urząd skarbowy nie będzie przypominał o zbliżającym się terminie – może jedynie wezwać do złożenia zaległej deklaracji, stosując przy tym przewidziane w przepisach prawa sankcje. Twoja deklaracja VAT została złożona po terminie? Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji – kliknij po pakiet praktycznych informacji!

WAŻNE!
Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2017 roku.

Deklaracja VAT złożona po terminie – obejrzyj materiał video!

 

Jednym z głównych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe płacenie tego podatku i składanie właściwych deklaracji. Co zrobić kiedy jednak przegapimy termin jej złożenia?

 

Bezzwłocznie wyślij deklarację i zapłać podatek

Przedsiębiorca, który zorientuje się, że zapomniał wysłać deklarację VAT w przewidzianym ustawowo terminie (do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu lub kwartale), powinien bezzwłocznie przesłać ją do urzędu skarbowego oraz uregulować wynikające z niej zobowiązanie wobec skarbu państwa. Co ważne, płacąc podatek z opóźnieniem, podatnik ma obowiązek naliczyć odsetki od zaległości podatkowych.

Jak naliczyć odsetki od zaległości podatkowych?

Podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 8 proc. w skali roku.  W przypadku gdy deklaracja VAT została złożona po terminie, przy zapłacie przedsiębiorca powinien naliczyć odsetki za dni zwłoki. Powinny one obejmować czas: licząc od dnia następującego po przeoczonym terminie, aż do dnia, w którym zaległość została uregulowana.

Co ważne, wpłacie do US nie podlegają odsetki od zaległości podatkowych, których kwota nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pocztowej pobieranej przez Pocztę Polską S.A. – obecnie limit ten wynosi 8,70 PLN (3 x 2,90 PLN).

Deklaracja VAT po terminie – czynny żal

Sposobem na uniknięcie sankcji karnych skarbowych za złożenie deklaracji VAT po terminie jest tzw. czynny żal, który należy przesłać do urzędu razem z deklaracją. Będzie on jednak skuteczny tylko wówczas, gdy podatnik dopełni swoich obowiązków zanim urząd skarbowy dopatrzy się braku deklaracji i wpłaty podatku.

Zapłata odsetek od zaległości może wynikać także z korekty deklaracji VAT – dowiedz się, jak wykonać korektę deklaracji w serwisie!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość