



Na coraz szerszym polu można dostrzec efekty trwającej rządowej akcji deregulacyjnej. W czercwu inicjatywa SprawdzaMY opublikowała podsumowanie Fazy 1.0, a w lipcu na posiedzeniu sejmu kolejne projekty przeszły przez pierwsze czytanie.
Po ostatnim posiedzeniu sejmu 22 lipca do Komisji do Spraw Deregulacji skierowano kolejne projekty ustaw, które przeszły pierwsze czytanie. Trwa akcja deregulacyjna, którą Rząd przeprowadza wraz z inicjatywą SprawdzaMY Rafała Brzoski, Pełnomocnika Przedsiębiorców ds. Deregulacji.
Obecnie trwają prace nad:
Co zmiany oznaczają dla przedsiębiorców? Najważniejszą zmianą wydaje się projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i zmian w Kodeksie spółek handlowych. Są to propozycje, które nie tylko mają uprościć dokumentację i procesy od strony urzędowej, ale również dostosować przepisy do realiów i oszczędzić przedsiębiorcom papierologii.
Według raportu podsumowującego pierwszą fazę procesu deregulacji w czerwcu do strony rządowej przekazano aż 487 pomysłów zmian. Były to projekty wyłonione spośród 16 tys. pomysłów przez głosujących internetowo obywateli. Najbardziej palącymi problemami okazały się ułatwienie obiegu dokumentów elektronicznych, mniej formalności wobec GUS dla małych firm, automatyczne pozyskiwanie danych, deregulacja obowiązku wydawania paragonów w sklepach i dopuszczenie elektronicznych umów o pracę.
Aby odpowiedzieć na możliwie najwięcej potrzeb przedsiębiorców, proces legislacyjny rozpoczyna się od etapu koncepcyjnego, czyli zebrania ich pomysłów, które następnie są rozpatrywane przez ekspertów. Gotowe propozycje trafiają do Rządowego Zespołu ds. Deregulacji, a po omówieniu – do Rządu, gdzie wybrane propozycje są przekształcane w projekty ustaw.
O szczegółach inicjatywy deregulacyjnej przeczytasz tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.