|
|
3 minut czytania

Deregulacja. Jakich kolejnych zmian możemy się spodziewać?

Na coraz szerszym polu można dostrzec efekty trwającej rządowej akcji deregulacyjnej. W czercwu inicjatywa SprawdzaMY opublikowała podsumowanie Fazy 1.0, a w lipcu na posiedzeniu sejmu kolejne projekty przeszły przez pierwsze czytanie.

deregulacja
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Po ostatnim posiedzeniu sejmu 22 lipca do Komisji do Spraw Deregulacji skierowano kolejne projekty ustaw, które przeszły pierwsze czytanie. Trwa akcja deregulacyjna, którą Rząd przeprowadza wraz z inicjatywą SprawdzaMY Rafała Brzoski, Pełnomocnika Przedsiębiorców ds. Deregulacji.

Obecnie trwają prace nad:

  • rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, którego celem jest zatwierdzenie nienaliczania odsetek za zwłokę, jeśli kontrola podatkowa lub celno-skarbowa będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy; odsetki nie będą naliczane od dnia następnego po tym okresie aż do zakończenia kontroli;
  • rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który ma zwolnić spółki holdingowe z obowiązku składania oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z CIT jako warunku uprawniającego do tego zwolnienia;
  • rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawy o podatku od towarów i usług, który ma umożliwić weryfikację wiarygodności kontrahenta w bazie podatników VAT online;
  • rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, który ma ułatwić rolnikom ubieganie się o zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji na powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych w sytuacji, gdy przysługuje im także zwrot akcyzy w odniesieniu do bydła, świń, owiec, kóz i koni;
  • rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który ma ułatwić procedury testowania pojazdów z automatyczną funkcją kierowania i kontroli.

Co zmiany oznaczają dla przedsiębiorców? Najważniejszą zmianą wydaje się projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i zmian w Kodeksie spółek handlowych. Są to propozycje, które nie tylko mają uprościć dokumentację i procesy od strony urzędowej, ale również dostosować przepisy do realiów i oszczędzić przedsiębiorcom papierologii.

Deregulacja – stan prac

Według raportu podsumowującego pierwszą fazę procesu deregulacji w czerwcu do strony rządowej przekazano aż 487 pomysłów zmian. Były to projekty wyłonione spośród 16 tys. pomysłów przez głosujących internetowo obywateli. Najbardziej palącymi problemami okazały się ułatwienie obiegu dokumentów elektronicznych, mniej formalności wobec GUS dla małych firm, automatyczne pozyskiwanie danych, deregulacja obowiązku wydawania paragonów w sklepach i dopuszczenie elektronicznych umów o pracę.

Aby odpowiedzieć na możliwie najwięcej potrzeb przedsiębiorców, proces legislacyjny rozpoczyna się od etapu koncepcyjnego, czyli zebrania ich pomysłów, które następnie są rozpatrywane przez ekspertów. Gotowe propozycje trafiają do Rządowego Zespołu ds. Deregulacji, a po omówieniu – do Rządu, gdzie wybrane propozycje są przekształcane w projekty ustaw.

O szczegółach inicjatywy deregulacyjnej przeczytasz tutaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Góra

Absolwentka polonistyki i socjologii ekonomicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasjonatka komunikologii. Nieustannie poszukuje nowych metod nawiązywania relacji z klientem. Bacznie przypatruje się branży, szczególną uwagę zwracając na akcje real time marketingowe. W IFIRMA SA tworzy teksty w tematyce e-commerce, współtworzy content plany i zarządza mediami społecznościowymi.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003