Dodatkowe obowiązki przedsiębiorców w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności – nowe uregulowania

Sprzedawcy żywności będą niedługo mieć nowe obowiązki. Dowiedz się kogo i w jakim zakresie dotyczy ustawa?

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Senat przygotował projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności, który wpłynął do Sejmu 20 marca 2018 roku. Po długim procesie legislacyjnym projekt został już podpisany przez Prezydenta 14 sierpnia 2019 roku, a ustawa opublikowana w Dz. U. 2019 poz. 1680. Marnowanie żywności jest problemem ogólnoświatowym i szeroko dyskutowanym w mediach. Do tej pory przepisy przeciwko marnowaniu żywności wprowadziły Włochy, Francja, Czechy i Belgia, dołączy do nich Polska. Co zakłada nowa ustawa?

Geneza ustawy

Marnowanie żywności jest problemem wielowymiarowym. Z jednej strony etycznym – niedożywienie części ludności świata. Z drugiej strony środowiskowym i ekonomicznym – eksploatacja zasobów naturalnych, zużycie energii, utylizacja odpadów.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Dodatkowe obowiązki przedsiębiorców w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności - nowe uregulowania

Nie ma informacji na temat marnowania żywności w Polsce, ale z danych za 2014 rok w całej Unii Europejskiej było to 411 000 ton żywności co obrazuje skalę problemu.

Założenia nowej ustawy

Wprowadzenie ustawy ma za zadanie ograniczenie marnowania żywności i określenie zasad postępowania z żywnością. Wprowadzone zmiany będą miały bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo dzięki możliwości przekazania żywności organizacjom charytatywnym ograniczone zostaną skutki społeczne marnowania żywności.

Kto będzie musiał stosować nowe przepisy?

Ustawa skierowana jest do:

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Dodatkowe obowiązki przedsiębiorców w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności - nowe uregulowania

Sprzedawców żywności w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni powyżej 250 m2, w której przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

▲ wróć na początek

W okresie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy, przez sprzedawcę żywności będzie rozumiany podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze w zakresie sprzedaży żywności w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2, w której przychody ze sprzedaży środków spożywczych stanowią co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

Nowe obowiązki sprzedawców żywności

Ustawa wprowadza nowe obowiązki, które będą musieli respektować sprzedawcy żywności:

 • Obowiązek zawierania umowy z organizacjami pozarządowymi dotyczący nieodpłatnego przekazywania żywności,
 • Obowiązek prowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej w jednostce handlu z określoną częstotliwością,
 • Obowiązek ponoszenia opłaty za marnowanie żywności w wysokości 0,10 zł za 1 kg marnowanej żywności. Opłaty nie wnosi się jeżeli nie przekracza 300 zł,
 • Obowiązek rocznych sprawozdań o marnowanej żywności do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na terenie województwa.
Program do faktur – Darmowe konto Dodatkowe obowiązki przedsiębiorców w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności - nowe uregulowania

Kary za niewywiązywanie się z nowych obowiązków

Celem zdyscyplinowania sprzedawców żywności ustawodawca przewidział w ustawie kary za nieprzestrzeganie czy też niewywiązywanie się z nowych uregulowań.

 • Brak złożenia rocznego sprawozdania podlega karze grzywny,
 • Brak zawarcia umowy z organizacją pozarządową podlegać będzie karze w wysokości 5 000 zł,
 • Brak wniesienia opłaty za marnowanie żywności bądź wniesienie jej w niepełnej wysokości – kara pieniężna od 500 zł do 10 000 zł.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 17.09.2019 r., a jej wykonanie (art. 5-14) pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

▲ wróć na początek

Przestępstwo a wykroczenie skarbowe – jakie kary sprawdź.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce