Blog ifirma.pl

Dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy zdalnej

|
|
3 minut czytania
Dodatek na utworzenie pracy zdalnej przewiduje dofinansowanie w wysokości ok. 7 000 zł dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy zdalnej – materiał wideo

 

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o aktywności zawodowej, który proponuje m.in. dofinansowanie na utworzenie pracy zdalnej. Kto może go dostać?

Grant na utworzenie pracy zdalnej dla rodziców lub opiekunów

Dofinansowanie ma być przyznawane na utworzenie stanowiska pracy zdalnej dla:

 • skierowanego (przez urząd pracy) bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno niepełnoletnie dziecko,
 • bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną,
 • bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Projekt ustawy, określa, że osoba zależna, to osoba wymagającą ze względu na stan zdrowia lub wiek stałej opieki, która jest połączoną więzami rodzinnymi lub powinowactwem z osobą sprawującą opiekę, lub pozostającą z nią we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wysokość dodatku na pracę zdalną ma określać umowa ze starostą i wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy za każdego bezrobotnego. Co oznacza że najwyższy dodatek na utworzenie pracy zdalnej w 2023 może wynosić ok. 10 000 zł.

Dodatek za pracę zdalną dla opiekuna osoby niepełnosprawnej również ma określać umowa ze starostą, ale jej limit to już 12-krotność minimalnego wynagrodzenia (ok. 41 000 zł).

Przedsiębiorca będzie musiał utrzymać zatrudnienie bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy. Jeśli nie spełni tego obowiązku lub wykorzysta grant niezgodnie z umową będzie musiał go zwrócić:

 • w kwocie proporcjonalnej do czasu, w którym nie utrzymał bezrobotnego w zatrudnieniu,
 • w całości wraz z odsetkami – jeśli wykorzysta dofinansowanie na inny cel.

Dodatek na utworzenie pracy zdalnej w małych miejscowościach

W projekcie ustawie przewiduje się również dodatek dla przedsiębiorców miejscowych oraz zewnętrznych za utworzenie stanowiska pracy zdalnej w małych miejscowościach znacznie oddalonych od siedziby pracodawcy.

Dodatek na pracę zdalną ma być skierowany do trzech grup osób:

 1. poniżej 30 roku życia,
 2. poniżej 40 lat i są w początkowych fazach rozwoju rodziny, tzn. weszły w związek małżeński lub są rodzicami,
 3. sprawujących opiekę nad osoba zależną.

Ten grant na pracę zdalną ma być przyznawany za utworzenie stanowiska pracy zdalnej osobom zamieszkujących miejscowości leżące na terenach zagrożonych marginalizacją, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji społecznej, gospodarczej i demograficznej.

Wysokość dodatku za pracę zdalną w miejscowościach ubogich ma określać umowa ze starostą, nie więcej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w dniu zawarcia umowy (za każdego bezrobotnego), czyli w 2023 maksymalna wysokość dodatku wynosiłaby 6980/7200 zł.

Obszary zagrożone marginalizacją mają zostać wyznaczone przez ministra właściwego do spraw pracy w osobnym Rozporządzeniu.

Pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani, stosownie do zawartej umowy, do utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego lub poszukującego pracy przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy. A niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkowało zwrotem dofinansowania w całości lub w części. Zastosowanie mają takie same zasady, jak dla grantu dla rodziców.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Obecnie mamy do czynienia z projektem ustawy, który przewiduje, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie