Blog ifirma.pl

Dokonanie transakcji w UE bez zgłoszenia do VAT-UE

|
Rozpocząłeś działalność, kolejnym krokiem jest nawiązanie współpracy z różnymi firmami. Co w sytuacji, gdy dokonałeś pierwszej transakcji z kontrahentem UE, a nie jesteś zarejestrowany do VAT-UE? Sprawdź, jak to naprawić!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają utrzymywać stosunki handlowe z kontrahentami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, powinni jeszcze przed pierwszą taką transakcją zarejestrować się do VAT-UE. Co w sytuacji, gdy podatnik dokona zgłoszenia już po jej wystąpieniu?

Kto powinien zgłosić się do VAT-UE?

Obowiązek zgłoszenia do VAT-UE obejmuje zarówno podatników VAT czynnych, jak i zwolnionych. W przypadku pierwszych z nich konieczność dokonania rejestracji występuje przed pierwszą transakcją dotyczącą:

 • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
 • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
 • nabycia usług, dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy (zgodnie z art. 28b ustawy o VAT),
 • świadczenia usług na rzecz kontrahentów z UE, w odniesieniu do których miejscem świadczenia jest kraj prowadzenia działalności lub zamieszkania nabywcy (inny niż Polska).
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

U zwolnionych podatników zakres czynności powodujących obowiązek zgłoszenia do VAT-UE jest nieco węższy i obejmuje sytuacje, gdy taki podatnik:

 • w danym roku podatkowym dokonał nabyć towarów na kwotę wyższą niż 50 000 zł,
 • nabywa usługi opodatkowane w kraju nabywcy,
 • świadczy usługi opodatkowane w kraju nabywcy.

Transakcje z kontrahentami z UE bez zgłoszenia do VAT-UE – co zrobić?

Możliwe konsekwencje braku zgłoszenia do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej transakcji z kontrahentem z innego kraju UE zależą przede wszystkim od jej rodzaju – czy wystąpiło WNT, WDT, czy też import lub eksport usług.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Każdorazowo należy jednak bezzwłocznie naprawić swój błąd i dokonać rejestracji na potrzeby transakcji unijnych za pomocą formularza VAT-R (zarówno w przypadku podatników VAT czynnych, jak i zwolnionych).

Zgłoszenia do VAT-UE dokonuje się w części C.3. VAT-R (13). Dla podatników VAT czynnych przeznaczona jest poz. 58, a dla podatników korzystających ze zwolnienia – poz. 59 lub 60. Każdorazowo należy także uzupełnić w poz. 61 datę rozpoczęcia tych transakcji.

rejestracja podatników VAT-UE

Transakcje wewnątrzwspólnotowe a rejestracja w VAT-UE

 

Nie jest możliwe zgłoszenie do VAT-UE wstecz, w związku z czym w pozycji 61 należy wpisać datę bieżącą lub przyszłą. Co więcej, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług dokonane przed rejestracją do celów VAT-UE nie będą wykazywane w informacji podsumowującej (mimo braku rejestracji, w deklaracji VAT-7(18) należy je jednak wykazać od razu jako transakcje unijne).

Program do faktur – Darmowe konto

Sprawdź, czy należy księgować zakup od kontrahenta z UE!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie