Dostawa towaru lub usługi wykonywane poza granicami kraju a kasa fiskalna

sprzedaż wysyłkowa

Sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej po przekroczeniu limitu 20.000 zł objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Tak jest w przypadku dostaw krajowych, a jak wygląda sprzedaż poza granice kraju?

Rozkwit handlu internetowego i zakładanie sklepów online zlikwidowało bariery pomiędzy krajami nie tylko w Europie, ale również poza nią. Dlatego też przedsiębiorcy otwierają się na rynki zagraniczne co stymuluje rozwój firmy. Sprzedaż pomiędzy przedsiębiorcami jest bardziej popularna i wyraźniej zaakcentowana w przepisach. Dostawa towarów i usług na rzecz konsumentów najczęściej rodzi pytanie w jaki sposób dokumentować taką sprzedaż, a przede wszystkim czy powinna być zarejestrowana na kasie fiskalnej.

Co to jest sprzedaż wysyłkowa?

Pojęcie sprzedaży wysyłkowej w przepisach ustawy o VAT jest dość zawiłe (art. 2 pkt 23). W uproszczeniu chodzi o wysyłkę towarów handlowych do innego kraju UE na rzecz podatnika, który nie ma obowiązku rozliczenia WNT lub na rzecz osoby fizycznej – konsumenta.

Dostawa towarów dla konsumenta w Unii Europejskiej a podatek VAT

Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych w UE co do zasady powinna być opodatkowana w kraju odbiorcy co znacznie skomplikowałoby handel międzynarodowy. Najczęściej przedsiębiorcy nie korzystają z tej możliwości. Opodatkowują taką dostawę stawką podatku VAT jak przy sprzedaży krajowej. Jeżeli jest to podatnik VAT zwolniony stosuje stawkę „zw”. Taka forma dopuszczalna jest pod warunkiem nie przekroczenia limitów ustalonych przez państwa członkowskie.

Dostawa usług dla konsumenta w Unii Europejskiej a podatek VAT

Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych w UE podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych według przepisów krajowych. Miejscem świadczenia usługi jest kraj usługodawcy, a więc Polska. Są jednak pewne wyjątki dla przykładu: usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, dla których miejscem opodatkowania jest kraj nabywcy. Dla ułatwienia obsługi takich transakcji przedsiębiorcy mają możliwość skorzystać z tzw. procedury MOSS po przekroczeniu limitu 42.000 zł obowiązującego w 2019 roku. Do wysokości limitu przedsiębiorca nalicza stawkę podatku VAT jak w obrocie krajowym.

▲ wróć na początek

Dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej

Sprzedaż wysyłkowa musi być udokumentowana fakturą i co do tego przepisy VAT nie pozostawiają wątpliwości (art. 106b ust. 1 pkt 2). Przepisy nie odnoszą się jednak wprost co do wystawienia paragonu na kasie fiskalnej. Z uwagi na kontrowersje wokół tego tematu należy odwołać się do wydawanych indywidualnych interpretacji podatkowych. Stanowisko organów podatkowych było niejednolite. Przed 2017 rokiem fiskus wydawał sprzeczne interpretacje podatkowe, od 2017 roku przeważa stanowisko, że takiej sprzedaży nie trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej. Dla przykładu w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2017 nr 0113-KDIPT1-3.4012.769.2017.1.JSO ocenił, że sprzedaż wysyłkowa nie musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej, ponieważ ewidencja sprzedaży prowadzona jest na podstawie wystawianych faktur.

Eksport towarów i usług

Opodatkowanie sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych poza terytorium kraju na terytorium kraju trzeciego możliwe jest przy zastosowaniu 0% stawki VAT, a więc na zasadach ogólnych. Warunkiem jest posiadanie stosownych dokumentów wywozowych.

Eksport towarów lub usług na rzecz konsumenta musi być ewidencjonowany na kasie fiskalnej. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U.2018.2519) może nie prowadzić rejestracji na kasie. Należy jednak pamiętać, że jest grupa towarów, dla których nie można zastosować zwolnienia z rejestracji na kasie fiskalnej.

Przeczytaj także sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej z krajów UE a VAT.

▲ wróć na początek

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy sprzedaż wysyłkowa towaru umożliwia przedsiębiorcy zastosowanie obniżonej stawki VAT 0%?

    Tak, jednak ustawodawca wprowadził pewne warunki ustawowe. Kluczowe jest posiadanie dokumentów celnych wywozowych.

  2. 🔸Co musi posiadać przedsiębiorca przy sprzedaży wysyłkowej towarów?

    Przy eksporcie towarów przedsiębiorca musi posiadać fakturę, wymagane zezwolenia/pozwolenia, list przewozowy, a także certyfikaty pochodzenia towarów, jeżeli takie są wymagane.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość